Zlákají brtnické ledopády i vás? Nenechte si tuto ledovou nádheru ujít

fotografie autora Petr Dostál publikováno 21.12.2023 07:00
Ledopád Křepelčí stěnka

Zima umí hezky kouzlit. Důkazy její práce vidíme v různých částech České republiky. Jedním z nich jsou Brtnické ledopády v Českosaském Švýcarsku. Můžete zde obdivovat ledovou krásu rampouchů.

Hodně sněhu, následné tání bílé nadílky a poté mírný mráz. To je ideální počasí, ve kterém můžete v zimě obdivovat Brtnické ledopády. Maximální efekt je zde k vidění hlavně na konci zimy. Ale pokud se změní počasí a svatý Petr současné teplo nahradí bílou nadílkou a teplotami pod nulou, můžete se letos těšit i dříve. O co jde? O fantastické rampouchy různých tvarů a barev. 

Nejedná se o vodopád

Kde můžete popisovanou nádheru obdivovat? V národním parku Českosaské Švýcarsko. Nachází se na zdejších pískovcových stěnách a také v temných roklích. Na nejpoutavější úkazy narazíte v rokli Vlčího potoka. Měli bychom dodat, že nejde o zamrzlý vodopád, jak byste se možná mohli domnívat. 

Unikát v Čechách

Co se tedy vlastně rodí? Výsledné efekty vytváří voda, která odtéká z tajícího sněhu. Nejde o zcela běžné úkazy, ale o specifický jev. Pískovce na jiných místech České republiky, třeba na Hruboskalsku či v Teplicko-adršpašských skalách totiž vodu vsakují. Jenom v této oblasti stéká po jejich povrchu a tvoří zajímavé úkazy.   

Ledopád Křepelčí stěnka

Pestrá škála barev

Společně s vodou s vodou samozřejmě stéká i část zeminy, respektive písků z ní. Ty zdejší jsou železité a křemičité a díky nim dostávají ledopády svoje charakteristické barvy. Rampouchy potom září v pestré barevné škále od žluté přes zelenou, někde jsou hnědé, aby je vzápětí vystřídaly černé. 

Počasí hraje velkou roli

Popisovaná nádhera ale rozhodně není samozřejmostí. Někdy vůbec nevznikne. Počasí v jejím zrodu totiž hraje zásadní roli. Když mráz přijde rychle a nárazově, neděje se nic. Důležité je postupné ochlazování. Proč? Když část sněhu odtaje a odteče a vzápětí se ochladí, právě takové klimatické poměry jsou pro tvorbu rampouchů ideální. 

Menší okruh

Jak se sem dostat? Doprava je jednoduchá. Nejlepší je nechat vůz v Krásné Lípě, protože dál to bývá auty docela našlapané a místo pohodového čekání byste se jenom rozčilovali, že stojíte ve frontě. Autobusem z Krásné Lípy dorazíte do Brtníků a potom vystoupíte na zastávce Brtníky-náměstí. Odvážně se vydáte dál po zelené značce. Pochod je dlouhý zhruba 8,5 km. 

Vyhraďte si čas

Pokud se cítíte na delší výšlap, můžete zvolit druhou variantu. V tom případě jeďte autobusem buď z Varnsdorfu nebo také z Krásné Lípy a vystupte v osadě Vlčí hora. Odtud půjdete celkem 12,5 km po žluté. Celkově si na pochod rezervujte 3-5 hodin času, abyste si mohli vychutnat krásnou zimní atmosféru. Stojí to za to.

Mohlo by Vás zajímat

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

zavřít reklamu
×
Reklama