Procházka Křivoklátskem láká na dechberoucí zalesněnou přírodu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 25.12.2023 08:00
Křivoklátsko

Máme pro vás další tip na turistickou lokalitu, kde si můžete užít procházku krásnou přírodou s mnoha zajímavými zastávkami. Tentokrát se podíváme na Křivoklátsko a tamní skalní útvary.

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je rozsáhlá, převážně zalesněná vrchovina kousek na západ od Prahy. Jak již název napovídá, její plocha se rozkládá okolo státního hradu Křivoklát, který je jednou z nejstarších středověkých staveb svého druhu na našem území. Hrad má za sebou velmi bohatou historii, a i dnes tak jistě stojí za to jej navštívit a absolvovat některý z prohlídkových okruhů.

Schůdné po celý rok

My se ale tentokrát vydáme spíše do křivoklátské přírody. Zdejší smíšené lesy a skalnaté hřebeny nabízejí širokou škálu nádherných procházek po velkém množství tras, které jsou veskrze nenáročné, a můžete tak na ně vyrazit prakticky během celého roku. Jelikož jde ale o hustě zalesněnou oblast, užijete si její krásy především na podzim, kdy místní stromy hrají všemi možnými barvami, a široká škála dřevin v udržovaných lesích tak vytváří nádhernou přírodní tapiserii.

Na výběr máte celou řadu tras

Celá CHKO Křivoklátsko je doslova protkána sítí turistických stezek, na kterých budete mít možnost se naplno seznámit s tamní přírodou. Záleží tedy jen na vás, odkud budete chtít na toulky vyrazit. Jednou z možností je malá obec Broumy, kterou najdete zhruba 20 kilometrů na západ od Berouna. Hned ve vesnici se můžete podívat do místního pivovaru Matuška, kde lze ochutnat či nakoupit řadu řemeslných piv, které mohou sloužit jako vzpomínka na váš výlet či jako dárek z cest.

Křivoklátsko

Přes samotné Broumy vede hned několik značených tras, ze kterých lze vytvořit i poměrně příjemný okruh o délce 14,5 kilometru, který vede tamními smíšenými lesy. Trasa navíc lemuje několik buližníkových skalních útvarů, které jsou pro Křivoklátsko typické. Jde o specifický druh usazené horniny, která se postupnou metamorfózou, tedy působením vysokého tlaku a teplotními extrémy, přetvořila v tvrdé skalní hřbety.

Turistický okruh v okolí obce Broumy

Z Broum tak můžete vyrazit po žluté trase, dokud nedorazíte na rozcestí U Hájů. Odsud lze pokračovat po zpevněném povrchu cyklotrasy směrem na jihozápad. Podél cesty vede i modrá turistická trasa, která ale bývá mnohdy rozblácená, a je tak mnohem lepší zvolit stezku pro cyklisty. Po mírném, asi 4,5 kilometru dlouhém stoupání se postupně dostanete až k dalšímu rozcestí Pod Malým Vlastcem, odkud se vrátíte na značené trasy, konkrétně na zelenou trasu vedoucí k jihu směrem k hájovně Vlastec. Postupně pak projdete osadou Hřebeny a po žluté se vrátíte zpět do Broum.

Navržená trasa vede převážně po klidných polních cestách nebo lesních pěšinách. Žádná z tras není strmá ani obtížná, ale je zde několik nerovných úseků, díky kterým není okruh příliš vhodný pro výlet s kočárkem. Celkové převýšení však činí zhruba 260 metrů, což je v kontextu téměř patnáctikilometrové trasy skutečně nenáročný výšlap.

Mohlo by Vás zajímat

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

Mont Saint-Michel
publikováno 10. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Na severu Francie: Návštěva opatství Mont Saint-Michel i dravých aligátorů v Alligator bay

zavřít reklamu
×
Reklama