Křivoklátsko: Procházka českou přírodou v okolí města Unhošť

fotografie autora Petr Dostál publikováno 26.12.2023 08:00
Křivoklátsko

Unhošť je zhruba pětitisícové město ležící nedaleko Kladna. Tato obec je pak mimo jiné zároveň skvělým startovním bodem pro turistický výlet do nedaleké chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Městečko Unhošť byste na mapě hledali zhruba 20 kilometrů západním směrem od Prahy. Krátká vzdálenost od hlavního města propůjčuje místu velmi dobrou dopravní dostupnost, a to buď po dálnici D6, nebo některým z pravidelných autobusových spojů, které sem míří z metropole i zpět. I díky tomu je pak Unhošť považována za východní vstupní bránu do CHKO Křivoklátsko, a spolu s městy Rakovník na severozápadě a Zbiroh na jihu pak tato města tvoří samozvaný Křivoklátský trojúhelník.

Jednosměrná vstupenka na trasu mezi Unhoští a Loděnicí

Důvodů pro návštěvu Křivoklátska je hned několik. Oblast v okolí Unhoště je pak mnohým známá svými starobylými vodními mlýny, které lemují toky místních říček Loděnice a Černý potok. A právě podél těchto staveb vede trasa, kterou se dnes vydáme.

Celková délka procházky vedoucí unhošťskou přírodou je zhruba 18 kilometrů, a zvládnou ji i méně zdatní výletníci či rodiny s kočárky. Tentokrát jsme si ale pro výběr trasy nezvolili uzavřený okruh, takže počítejte s tím, že se z cíle procházky, obce Loděnice, budete muset dopravit po vlastní ose. Podobně jako v Unhošti však ani zde nechybí přímé spojení s Prahou, tentokrát v podobě železniční dopravy.

Křivoklátsko

Na trasu vedoucí z Unhošti do Loděnice můžete vyrazit v kterémkoli ročním období, jelikož je značená turistická cesta schůdná od jara až do zimy. Jelikož však jde o procházku křivoklátskou přírodou, můžeme jen a jen doporučit návštěvu tohoto místa během podzimu, kdy se listy zbytky svých sil stále drží v korunách stromů, a vytváří tak pestrou paletu místního zátiší.

Cesta lemuje místní říčky a vodní plochy

Výchozím bodem je autobusové nádraží v Unhošti, odkud lze vyrazit směrem na západ kolem místního kostela svatého Petra a Pavla, který je bezpochyby architektonickou dominantou města. Cesta vás následně zavede až k rybníku Bulhar, který své jméno získal na základě příběhu, že se zde v roce 1950 utopil neznámý občan právě této státní příslušnosti.

Za hranicí Unhoště vás již na trase kromě turistických značek povede i koryto Černého potoka, na jehož toku leží několik starých mlýnů, například Kalivodův, Suchý či Nový. Dalším milníkem cesty pak bude Markův Mlýn, kam dorazíte zhruba po 5 kilometrech cesty. Zde vyměníte stávající modrou turistickou trasu za červenou, a vyrazíte podél dalšího vodního toku, řeky Loděnice, dál po proudu. Cesta se pak vine meandry říčky, přičemž i zde ještě tu a tam natrefíte na starobylé mlýnské stavení. Po červené se pak odstanete až na náměstí v Loděnici, odkud je to ještě dalších 500 metrů po modré na tamní vlakové nádraží, odkud se již můžete dopravit až do Prahy.

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

zavřít reklamu
×
Reklama