Tip na silvestrovský pochod: Vzhůru nejstarší turistickou trasou

fotografie autora Petr Dostál publikováno 28.12.2023 08:00
silvestrovský pochod

Silvestr znamená bujaré oslavy. Můžete ho ale pojmout netradičně a místo alkoholu si dopřát fyzický pohyb. Třeba se vydat po stopách prvních českých turistů do Svatého Jana pod Skalou.

Člověk chodí po svých už od pradávna, ale organizovaná turistika s určitým cílem, to je přece jenom mnohem novodobější záležitost. Jak je to u nás? Klub českých turistů vzniká 11. června 1888 a stojí za ním cestovatel Vojta Náprstek a jeho přátelé. Z obyčejných tuláků se díky Náprstkovi postupně stávají organizovaní turisté z Klubu, který má už na konci 19. století přes 10 000 členů a existuje dodnes. Vy k nim patřit nemusíte, klidně můžete chodit sami podle svého, ale jejich dílo vám bude ku prospěchu. Jak je to možné? Náprstek už v době založení klubu hledá vhodné cesty na turistické vycházky. Ty by rád opatřil značením. V hospodě U Halánků, který vlastní Náprstkova rodina, vznikají první nápady.

Turistická trasa ze Štěchovic ke Svatojánským proudům

Nakonec se favoritem stává cesta, která vede ze Štěchovic až ke Svatojánským proudům (dnes je zde hráz Slapské přehrady). Náprstek s přáteli ji vyhodnotí jako opravdu atraktivní, s množstvím zajímavých vyhlídek a krásných míst v přírodě. Vy si na ní krásně protáhnete kosti po vánočním lenošení. Jde o nejstarší dodnes fungující trasu Klubu českých turistů vytvořenou u nás. K jejímu vyznačení došlo v roce 1889. Ještě týž rok jsou vyznačeny i cesty na Karlštejn, Skalku a Rač.

Svatojánské proudy

České turistické značení jako vzor pro ostatní

První klubem vytvořenou trasu si na Silvestra můžete projít sami. Turistická trasa je označena červenou turistickou značkou a má číslo 0001. Postupně byla prodlužována a dnes měří dokonce 157 km a končí až u železniční stanice v Chřenovicích. Její základ vytvořila už 11. května 1889 v Náprstkově režii skupina nadšenců, které se říkalo „označovací družstvo,“ Postupovala ze Štěchovic směrem ke Svatojánským proudům. Úplně první v Evropě a na světě naše turistické značky nejsou, protože snahu označit turistické cesty projevili nadšenci už v německé části Alp na začátku 19. století. Nicméně náš systém značení se brzy stal vzorem pro jiné státy, dnes se dokonce považuje za nejpropracovanější na světě.  

Dobře známé turistické značky

S jakými turistickými značkami se na trase setkáte? S těmi klasickými, které jistě dobře znáte a tvoří je dva bílé pruhy, které obklopují červený pruh. Jde o čtverec o rozměrech 10 x 10 centimetrů. Nacházejí se na kamenech nebo také obroušených kmenech stromů. Lemují cestu a ukazují vám, kam dál, když se dostanete na nějakou křižovatku nebo odbočku. Pak budete vždy vědět, kam dál. Důležitá je viditelnost značky. Zvolte si s rodinou nebo přáteli rozsah trasy, jaký zvládnete a silvestrovskému veselí zdar.

Mohlo by Vás zajímat

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

zavřít reklamu
×
Reklama