Načerpejte na Nový rok energii do života v Hostýnských vrších

fotografie autora Petr Dostál publikováno 29.12.2023 08:00
Hostýnské vrchy

Jak na Nový rok, tak po celý rok, říká se. Pokud nechcete v roce 2024 sedět doma jako pecky, měli byste už Nový rok vystrčit nos a vydat se na nějaké místo pulzující energií. Třeba na Hostýnské vrchy.

Uvítat Nový rok nějakým výletem, který vás nabije hned zpočátku roku novou energií, to je opravdu skvělý nápad. Nabízí se tedy možnosti navštívit nějaká místa, která působí očistně, spirituálně a přinesou vám příliv vitality. Jedním z nich jsou bezesporu Hostýnské vrchy. Vrcholek kopce Hostýn na Východní Moravě měl odjakživa magickou moc a vybrali si ho proto k osídlení už Keltové, a to v dávné minulosti zhruba před 2500 lety. Vybudovali si zde svoje oppidum, což dokládají četné archeologické nálezy. Také v době Velké Moravy to sem táhlo lidi jako magnet a místo se stalo duchovním centrem. Je tedy zřejmé, že má opravdu nějaký vnitřní náboj a budete se tu cítit dobře. 

Pod papežským patronátem 

Fakt, že Hostýnské vrchy cestovatele přitahují, potvrzuje i skutečnost, že zde v 18. století vznikla Bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie. Možná vás zaráží slůvko minor, se kterým jste se ještě nesetkali. Dlužíme vám vysvětlení. Tímto slůvkem myslíme kostel, který podléhá přímo hlavě církve, tedy Svatému otci ve Vatikánu. Tak významný status nemá mnoho svatostánků. Obvykle jenom stavby s opravdu významnou historickou hodnotou nebo ty stojící na významných poutních bodech. Hostýn taková kritéria splňuje.  

Hostýnské vrchy

Jedno prvenství

V současnosti je Hostýn velmi známým poutním místem. Mariánský kostel láká k návštěvě nejen věřící. Hovoří se dokonce o tom, že jde o nejnavštěvovanější poutní místo Moravy, v takovém případě by Hostýn možná trumfl i Velehrad. Jedno prvenství ale zdejší mohutné sakrální stavbě se dvěma dominantními věžemi rozhodně upřít nelze, a to že jde o nejvýše položený objekt tohoto typu na Moravě. 

Návštěva věrozvěstů

Hostýn je opředený pověstmi, ta nejznámější hovoří o to, že tu za tatarských nájezdů během 13. století našli útočiště lidé z okolí. Panně Marii, která je před zlotřilými nájezdníky zachránila, pak jako poděkování jí vystavěli kostel. Událost připomíná hostýnská Madona s Jezulátkem v kostele. Prostor před kostelem pro změnu střeží sošky věrozvěstů, soluňských bratří Cyrila a Metoděje. I oni prý poctili toto posvátné místo svojí návštěvou. Dokonce tu prý někdejší pohanské obětiště nahradili novou mariánskou kaplí. Můžete si tedy při pohledu na baziliku prodýchat opravdu historickou atmosféru dávných časů a připomenout oba slavné momenty. 

Kaplička chrání pramen

Chcete-li se trošku projít po schodech, vydejte se směrem od baziliky k Vodní kapli. Čeká vás procházka po celkem 250 schodech, takže namasírujte nožky, ať jsou na to připravené. Kaplička chrání zdejší pramen mimořádně kvalitní a chutné vody. Celkově jde o místo nabité pozitivní energií, takže pokud se na Hostýn vypravíte, pookřejete. Rozhodně se vyplatí strávit tu pár dní, pokud máte po Novém roce ještě nějakou dovolenou. V Bystřici pod Hostýnem je řada penzionů, kde se můžete ubytovat.

Mohlo by Vás zajímat

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

Orchidej
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Orchidej: Výživný roztok pro kořeny, který zajistí tvorbu nových poupat a květů

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

zavřít reklamu
×
Reklama