Rekordmani české zimy. Kde najdete nejdelší sjezdovku či kluziště o délce 12 km?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 31.12.2023 08:00
ski areál

Přestože se Česká republika neřadí k zemím překypujícím možnostmi pro zimní vyžití, stále má v tomto směru co nabídnout. Můžete tak vyrazit například na nejdelší sáňkařskou dráhu, nebo vyzkoušet svou otužilost na nejchladnějším místě Česka.

Nejrozsáhlejší lyžařská oblast: SkiResort Černá Hora – Pec

Největším lyžařským areálem v celé České republice, kde si přijde na své prakticky každý milovník zimních sportů a radovánek, je areál SkiResortu Černá Hora – Pec. Najdete zde 50 kilometrů sjezdovek rozmístěných v celkem šesti propojených areálech, které nabídnou také celou řadu možností ubytování, občerstvení či zázemí celé řady doprovodných služeb. Kromě lyží zde využijete také běžky, boby, sáně či sněžnice. Nudit se zde tedy rozhodně nebudete.

Nejdelší česká sjezdovka: Dolní Morava

Ještě v minulé sezóně se z prvenství v celkové délce dráhy k lyžování těšila Lázeňská sjezdovka ve Skiareálu Klínovec v Krušných Horách se svou délkou 3,4 kilometru. Letos ji však pokořil nový šampion v podobě 3,7 kilometru dlouhé sjezdovky v lyžařském centru Dolní Morava v srdci Jeseníků. Kromě krásných výhledů na okolní přírodu se můžete těšit například z bezpečné šířky nejméně 25 metrů po celé délce sjezdu. Pokud navíc chcete zdolat další rekord, můžete se projít po nedalekém Sky Bridge 721, který je nejdelším visutém mostě pro pěší na světě.

Nejvýše položená sjezdovka: Skiareál Praděd

A v Jeseníkách ještě zůstaneme. Na úpatí zdejšího nejvyššího vrcholu, hory Praděd, se totiž nachází také nejvýše položená sjezdovka u nás. Její nejvyšší bod leží v nadmořské výšce 1445 metrů nad mořem, a během sezóny se zde nachází okolo dvou až tří metrů sněhu. Díky své poloze se této oblasti přezdívá Moravský ledovec, a nabízí ideální podmínky pro začátečníky i pokročilé lyžaře.

Ski Praděd

Nejdelší upravovaná bruslařská trať: vodní nádrž Lipno

Na zamrzlé Lipenské nádrži v jižních Čechách každoročně vzniká nejdelší bruslařská dráha. Udržovaný úsek měří téměř 12 kilometrů a podle některých údajů je dokonce nejdelší upravovanou bruslařskou dráhou na světě. Jakmile led dosáhne bezpečné tloušťky kolem 20 cm, vzniká bruslařská dráha mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburk. Pokud pak panují skutečně arktické mrazy, může se trať protáhnout ještě dál – tak jako například v roce 2012, kdy dosáhla rekordních 38 kilometrů.

Nejchladnější místo ČR: Jezerní slať

Přestože Česká republika leží v mírném podnebném pásu, hory a jejich mrazivá údolí dokáží vykouzlit opravdové mrazíky. Za nejchladnější místo v České republice je považována Jezerní slať na Šumavě v jižních Čechách. Průměrná roční teplota zde dosahuje pouhého jednoho stupně nad nulou. V roce 2005 pak bylo navíc na Jezerní slati naměřeno -36,9° C. Tato hodnota sice není nejnižší naměřenou hodnotou u nás, i tak vás ale Jezerní slať v zimě dokáže naprosto uhranout.

Sníh až do léta: Studniční hora

Na Studniční hoře v Krkonoších na severu Čech zůstává sníh nejdéle. Zdejšímu sněhovému poli se familiárně říká Mapa republiky, protože sněhové pole má podobu bývalého Československa. Jak sněhové pole odtává, postupně tento tvar republiky ztrácí ve stejném pořadí, v jakém se rozpadlo Československo: nejprve odtává Podkarpatská Rus, po ní Slovensko, a nakonec zůstávají jen střední Čechy. Na přelomu tisíciletí zde výška sněhové pokrývky dosáhla rekordních téměř 16 metrů. Sníh zde obvykle vydrží až do letních prázdnin, přičemž nový napadne zpravidla již během října. Studniční hora přitom stojí za návštěvu jak ve fázi obnovy, tak i v době, kdy je přikrytá bílou peřinou.

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

zavřít reklamu
×
Reklama