Janské lázně vás budou bavit v zimě i v létě

fotografie autora Petr Dostál publikováno 05.01.2024 07:30
Janské Lázně

Janské lázně jsou město, které proslulo nejen svou lázeňskou tradicí. Čím vším malebné lázně vynikají dále?

Město Janské lázně se nachází v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Představuje unikátní kombinaci světově proslulých lázní a horského střediska. V současné době mají tyto lázně kolem 700 stálých obyvatel. Nicméně do města během zimní i letní sezóny míří i v hojném počtu také turisté.

Do Janských lázní se můžeme vypravit za sportem i za odpočinkem

Lázně se rozkládají přímo na úpatí Černé hory. Není tak divu, že se tu během zimní sezóny především scházejí milovníci zimních sportů. Lyžařský park Janské Lázně náleží mezi největší lyžařská střediska v Krkonoších. Je součástí rozsáhlého SkiResortu Černá Hora - Pec pod Sněžkou do kterého dále patří Skiareál Černý Důl, areál ve Svobodě nad Úpou, Skipec Pec pod Sněžkou a Skiport Velká Úpa.

Skiareál nabízí pro každého uživatele dostatek vleků a lanovek i s umělým zasněžováním. Na své si tu tak přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři.

Ovšem i milovníci odpočinku se v Janských lázních nudit nebudou. Proslulé lázně dnes léčí nejen zdravotní neduhy, a to konkrétně nemoci pohybového aparátu a choroby dýchacího ústrojí, ale také jednoduše nabízejí wellness a relaxační pobyty.

Janské lázně

Historie Janských lázní

Historie lázní sahá do 11. století. První pramen byl dle dnes dostupných zdrojů objeven konkrétně 6. června 1006 Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku. Nicméně dnes se historikové přiklánějí spíše k tezi, že pramen byl, jak uvádějí dostupné zdroje, objeven prospektory, kteří hledali nová naleziště rud a vzácných kovů.

Janské lázně upoutají kolonádou i sochou Krakonoše

Nicméně k založení lázní jako takových od tohoto okamžiku vedla ještě dlouhá cesta. Konkrétně do roku 1675 můžeme datovat výstavbu prvních lázeňských budov. Janské lázně tak patří k nejstarším lázním u nás. Jejich zakladatelem se stal Jan Adolf Schwarzenberg.

Dnes jsou Janské lázně velmi malebným horským městem. Jeho historickou dominantu tvoří kostel sv. Jana Křtitele. Jedná se o stavbu v novogotickém slohu, která byla vybudována v letech 1882 až 1885. A s rozkvětem výše zmíněných lázní úzce souvisí, jeho výstavba totiž byla přímou reakcí na tento rozvoj.

Kolonáda v Janských lázních

Charakteristický kolorit Janských lázní utváří i kolonáda. Její secesní podoba je dílem vídeňského architekta Petera Paula Branga. Základ tvoří ocelová konstrukce na hlubokých pilotech. Realizace se odehrála v roce 1904 pod taktovkou Johanna Blascheka z Trutnova.

Na Horní promenádě byl pak umístěn jeden ze specifických symbolů této lokality. Jedná se o pískovcovou sochu Krakonoše. Umělecké dílo vytvořil trutnovský sochař Josef Zeippelt, a to v roce 1906. Za sebou má Krakonoš pohnutý osud, několikrát se totiž stěhoval, což podle mnohých zasvěcených vyvěrá ze zcela zásadního nepochopení uměleckého záměru autora, co má vlastně vládce hor v této podobě ztvárňovat.

Mohlo by Vás zajímat

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

Orchidej
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Orchidej: Výživný roztok pro kořeny, který zajistí tvorbu nových poupat a květů

zavřít reklamu
×
Reklama