Zimní běh na blaník: Spalte nadbytečné kalorie, vyběhněte svěžím tempem na horu Blaník

fotografie autora Petr Dostál publikováno 12.01.2024 07:00
Zimní běh na blaník

Aktivní běžci, kteří pravidelně trénují, nezůstávají doma ani v zimě. Kondici je třeba udržovat. Kde si ji můžete v dohledné době utužit? Například zimním během na Blaník.

Akce pro zkušenější sportovce

Kdo jednou okusil krásu běhu krajinou, už neví, kdy přestat. Nohy obuté v kvalitních běžeckých botách se pravidelně odrážejí od země. Rytmicky vydechujete. Vaše hlava se čistí od negativních myšlenek, čas ztratil význam, vnímáte už jenom sami sebe, okolní krajinu, vnitřní klid a pohodu. Nejde jenom o spalování kalorií a posilování svalstva, zároveň si odpočinete od všedních starostí, doslova vypnete mozek.

Běhat ale nemusíte jenom v teplejším ročním období. Můžete se klidně vydat na trasu i v zimě. Zimní běh je ale určen už pro zkušenější běžce, pro úplně začátečníky se nehodí. Také potřebujete mít dobré oblečení a vhodné boty. To je naprosto nezbytná podmínka. Pokud se cítíte dobře a jste zdraví, směle vyběhněte do krajiny. 

Pověsti o spících rytířích 

Hora Blaník se nachází poblíž Vlašimi a váže se k ní spousta legend. Určitě velmi dobře znáte tu, podle které uvnitř odpočívají blaničtí rytíři. Velet jim má náš zemský patron, kníže svatý Václav. Jakmile našemu národu bude nejhůře, rytíři se probudí ze spánku. V hoře se otevře Veřejová skála a vojsko v čele s Václavem nám vyrazí na pomoc, aby zjednali v zemi klid a mír.

Pexels

Kořeny pověsti možná sahají až do keltských dob, v období cca 5. století př. n. l. si zde totiž Keltové vybudovali svoje hradiště a pověsti o statečných bojovnících, kteří spí v hoře a mají se vzbudit v příhodný okamžik, měli ve velké oblibě.

Už v době husitské v 15. století začaly pravidelné poutě na horu Blaník. Zásluhou kazatele Mikuláše z Vlásenice u Pelhřimova se pověsti o Blaníku šířily mezi lidi. Chuť zdolat horu má tedy opravdu velmi dlouhou tradici a pokud se rozhodnete na ni vyběhnout, následujete tradice našich předků.  

Dostanete medaili i jídlo 

V letošním roce se koná památný, již 50. ročník Zimního běhu na Blaník. Start a cíl této sportovní akce se nachází v obci Načeradec na Podblanicku. Do zimní krajiny vyběhnete v sobotu 20. ledna 2024. Můžete si vybrat ze dvou tras. Kratší měří 11,2 km, delší 19,9 km. Poběžíte přes Velký i Malý Blaník po části poutní cesty mezi Blaníkem a Řípem a Jihočeské svatojakubské cesty. Registrace na kratší trasu stojí 350 Kč, na delší potom 500 Kč. Dvojice muž a žena se může společně zaregistrovat za 800 Kč.

Na startu dostanete startovní číslo, které si můžete nechat na památku. V cíli vám bude odměnou medaile. Nebudete trpět hlady ani žízní, na trati i v cíli dostanete občerstvení, po závodě dokonce v teplé formě podle svojí volby. Nebude chybět také malý dárek za vaši účast, vždyť jde přece o jubilejní ročník akce. 

Mohlo by Vás zajímat

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Trávník
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sekání trávy: Kdy a jak začít, abychom se dočkali výstavního trávníku?

zavřít reklamu
×
Reklama