Vystoupejte po 365 schodech na sněhem zasypanou Svatou Horu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 18.01.2024 07:20
Svatá hora

Slavné poutní místo nabízí svoji pohostinnou náruč i v kruté a nelítostné zimě. Takové ostatně odjakživa bylo poslání svatých míst a Svatá Hora u Příbrami není výjimkou.

Prohlédněte si poutní muzeum 

Zasněžený klenot českého baroka zkrátka láká věřící i nevěřící. I když nepatříte k aktivně praktikujícím křesťanům, určitě oceníte svébytný půvab tohoto místa. Architektonický skvost je dílem Itala Carla Luraga. Když se sem vydáte, neprohloupíte. Atmosféra je zde velmi působivá i v mrazu. Co zajímavého tu uvidíte? Každý den můžete zavítat do Svatohorského poutního muzea. V něm se dá obdivovat spousta věcí úzce spjatých s tímto svatostánkem. Co například? Třeba jaké plány jezuité pro stavbu zdejší areálu připravili. Hlavně ženy nadchnou šatičky Panny Marie Svatohorské, jejichž krásu mohou posoudit. Nechybí také soubor archeologických nálezů, které byly odhaleny během rekonstrukce objektu. Kuchaře a kuchařky zaujme barokní pec sloužící k pečení oplatek a hostií. 

Původní chudá svatyně 

Historie tohoto půvabného místa sahá velmi hluboko do minulosti. Kdysi tam stávala kaplička a část jejího zdiva je dosud skrytá ve zdech současné baziliky. Měla být vybudovaná už ve 13. století, a to na pokyn rytíře z rodu Malovců. Tento urozený muž chtěl tímto poděkovat Panně Marii, k níž se modlil, když ho pronásledovali lupiči. Tolik říká známá legenda.

Svatá hora

Jiné prameny ale vyprávějí něco trochu jiného. Podle historika Bohuslava Balbína byla kaple vybudována mnohem později, a to až na počátku 16. století. Jeho líčení uvádí, že šlo o poměrně chudou svatyni, ve které se nacházela podlaha z udusané hlíny, stěny byly hrubé a strop dřevěný. Od počátku ji patrně zasvětili Nanebevzetí Panny Marie. 

Datování objasní analýza

Z roku 1658 potom známe nejstarší půdorys Svaté Hory. Velká svatyně se nalézala kolem půdorysu původní staré kaple. Presbytář a západní stěna nynější ústřední svatyně mají obsahovat stopy zdiva z prvotní kaple. Podrobná analýza zdiva by mohla přinést přesnější datování, a tedy odpovědět na dosud nejasnou otázku, kdy byla první kaple postavena. Na Svaté Hoře také můžete strávit noc, prohlédnout si při svíčkách krápníkovou jeskyni, zažít ambit v noci, povečeřet v barokní jídelně za doprovodu živé hudby. Do areálu se dostanete každý den po celý rok. Od pondělí do soboty od 6:30 do 18:00, v neděli je návštěvní doba o hodinu kratší. Vypravit se sem můžete také z Příbrami, a to po Svatohorských schodech, který je stejný počet, jako dní v roce, tedy 365. Vedou ke Korunovačnímu oltáři. Ovšem ve skutečném schodišti je jich pouze 343 a měří na délku 400 metrů. Během zimního času, který nyní panuje, jsou přístupné od 8:00 do 15:30 hodin.

Mohlo by Vás zajímat

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Smil italský
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Italské maggi: Naučte se ho správně pěstovat a využít. Je voňavější než libeček a má širší využití

Praha
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Hlavní město jako na dlani. Kde najdete ty nejkrásnější výhledy na Prahu?

zavřít reklamu
×
Reklama