Zima na vsi ve skanzenu Kouřim: Jak se žilo v chalupě zapadané sněhem?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.01.2024 08:00
Skanzen Kouřim

Lidovou architekturu východních, středních a severních Čech představuje skanzen v Kouřimi. Svoje kouzlo ukazuje i v zimě. Brány návštěvníkům otevře znovu 27. ledna 2024.

Skanzen Kouřim nabídne čtrnáct zajímavých chalup

Domečky z období 17. – 19. století mají svůj půvab jak zalité letní sluncem, tak v době, kdy jsou jejich střechy pokryté sněhem a čouhají z nich rampouchy. Zkrátka obdivovat je můžete po celý rok. Kouřim je zároveň nadregionálním skanzenem – jediným tohoto typu v České republice. Co to znamená? Jak už bylo výše napsáno, shromažďuje stavby z celkem tří českých regionů – na rozdíl od jiných skanzenů, které se orientují pouze na jedinou oblast. Celkem tu najdete čtrnáct chalup, a to jak obytných, tak i těch, které slouží hospodářským účelům. 

Skanzen jako obrázek dávných časů 

V průběhu roku se tu konají různé národopisné a jiné doprovodné programy, které přibližují lidové zvyky v různých životních obdobích. Roku 2012 zde zahájili dostavbu muzea, která znamená proměnu na „Muzeum české vesnice“. Muzeum si klade za cíl zachytit život na vesnici a jeho specifika od 17. století až do začátku 20. století. Všechno navíc v souvislostech regionů a sociálních vazeb. Nejde tedy jenom o sbírku staveb a předmětů dokládajících různá řemesla nebo využívaných ke každodenním rituálům, ale o živý organismus, ukazující obrázek, jak to kdysi na vesnici fungovalo.

Skanzen Kouřim

Kouřimský skanzen patří pod Regionální muzeum v Kolíně, narazíte na něj v jihozápadní části Kouřimi, a to v Ruské ulici. Pokud se do Kouřimi vydáte, můžete návštěvu spojit i s nahlédnutím do Muzea Kouřimska. Co v něm uvidíte? Seznámíte se s dějinami regionu. Za prohlídku určitě stojí také raně gotický kostel svatého Štěpána. Ten se pyšní nevšední kryptou svaté Kateřiny pocházející z raného středověku. Také zde najdete pozoruhodnou zvonici s obrácenými zvony.

Lidé se zabavili jinak

Otevřeno bude mít skanzen 27. ledna 2024 od 10.00 do 16.00 hodin. Návštěvníky čeká národopisný program nazvaný Zima ve vsi. Co si pod tím představit? Zima na vsi nebývala a ani dnes nebývá jednoduchým obdobím.

Chlad, sníh a mráz neumožňoval mnoho venkovních aktivit. Lidé se uchýlili do svých chalup, topili si. A co dělali v době krátkých dnů, kdy se slunce vyhouplo nad obzor až pozdě a zapadalo brzy? Zkrátka tehdy, kdy byla ráno dlouho tma a večer brzy také tma? Švadleny šily, přadleny praly, dralo se peří do peřin, vyráběly se došky na pokrytí střech, řezalo a sekalo se dříví, aby bylo čím topit. O tom všem se přesvědčíte a na vlastní oči to uvidíte ve zmiňovaném programu. Zkrátka když nebylo rádio, televize, internet, sociální sítě, lidé se museli zabavit trošku jinak a zvládli to také. Nic jiného jim ostatně nezbývalo. Nakouknout do světa dávno minulého je rozhodně zajímavá zkušenost.

Mohlo by Vás zajímat

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

Čechrava
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké trvalky vysadit na stinné místo zahrady? Tyto si zamilujete – inspirujte se

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama