Lipenská ledová magistrála: Jedno z nejdelších evropských potěšení pro bruslaře

fotografie autora Petr Dostál publikováno 22.01.2024 07:00
bruslení

Česká republika se ocitá v ledovém sevření. Toho je třeba využít, i když občas dochází k oteplení. Skvělou ledovou plochu k volnočasovým aktivitám nabízí Lipenské jezero.

Šetrná k přírodě 

Obrovská jezerní plocha na Lipně nabízí nejen letní, ale také zimní využití. Pro zdatné bruslaře je zde k dispozici desetikilometrová dráha, kde mohou otestovat svoje sportovní schopnosti. Jde o vůbec jednu z nejdelších bruslařských drah na evropském kontinentě, což jenom zvyšuje zájem sportovních fanoušků, aby ji vyzkoušeli. Zajímavější je o to více, že zde můžete bruslit na přírodním nikoliv umělém ledě. Je to samozřejmě i šetrnější k přírodě, určitě vás potěší i tento ekologický aspekt.   

Pravidelná údržba samozřejmostí

V rámci bruslařské dráhy jsou propojeny obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou. Vlastně jde o zimní variantu cyklostezky, která krouží kolem jezerních břehů. Pochopitelně je využitelná hlavně v létě nebo za dobrých podmínek zjara nebo na podzim. Dá se na ní jezdit i na inline bruslích. Ledová magistrála na Lipně je pravidelně udržovaná, což je hlavně záležitost dobrovolníků z Frymburku a Lipna. Pravidelně odhrnují sníh a čistí led kartáčem. V rámci údržby se měří dostupná síla ledu. K dispozici jsou půjčovny bruslařského vybavení, během víkendu rovněž zastávky k občerstvení. 

bruslení

Led musí mít alespoň 18 cm 

Co říkají aktuální informace? K 19. lednu 2024 se síla ledu na Lipně pohybovala v rozmezí od 1 cm do 10 cm. Na ledu se nevyskytuje sníh, o to se postarala obleva, po které jezero opět zamrzlo. Před oblevou připravili ledaři ovál na bruslení. U přívozu ve Frymburku je jezero bez ledu. Na frymburské pláži jeho tloušťka dosahuje 10 cm, v Dolní Vltavici 12 cm, tu samou hodnotu uvádí Horní Planá pod nádražím. V Černé v Pošumaví se U Windy Pointu ukazovala hodnota 10 cm. Zatím je vstup na led nebezpečný, ale situace se pochopitelně bude měnit, a to v závislosti na počasí. Proto je třeba sledovat aktuální stav, a podle toho se zařídit.  Dráha začíná být v provozu, pokud tloušťka ledu překročí 18 cm a teplota spadne pod nulu.

Vychutnejte si krásy přírody 

Proč se na zamrzlé Lipno vydat? Pochopitelně jde o skvělý bruslařský zážitek, ovšem určený pro zkušenější sportovce. Začátečníci by si nemuseli být tak jistí, pro ty je lepší zkoušet lehčí dráhy s možností výuky. Dalším důvodem, proč se na jezero vypravit, je, že každý si tu najde aktivitu vhodnou pro sebe. Jedná se o fajn lokalitu pro dovolenou s celou rodinou. Když není led dostatečně silný, můžete se vydat na procházku po okolí, také můžete s lyžařskou výbavou vyzkoušet zdejší sjezdovky. Bonusem se stává nádherná příroda v okolí, kterou můžete obdivovat, ať už na bruslích, na lyžích nebo pěšky. 

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Čechrava
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké trvalky vysadit na stinné místo zahrady? Tyto si zamilujete – inspirujte se

zavřít reklamu
×
Reklama