Sbalte usárnu a vydejte se na zimní tramp do Českého ráje

fotografie autora Petr Dostál publikováno 28.01.2024 08:00
Tramp

Spousta lidí má pocit, že do Českého ráje se dá vyrazit jenom v teplejších částech roku. Kopečky nad 1000 metrů pro lyžaře tu nenajdete, ale nevadí. Ráj trampů má svoje kouzlo i pod sněhem.

Láká Zlatá stezka 

Typicky lyžařskou destinací tenhle kout naší země sice není, ale i teď v zimě nabídne hodně zajímavého. Údolí jako stvořená pro zastavení roztoužených romantiků, majestátní skály, které ohromují svým tvarem, ale také různé hrady s historií táhnoucí se až do středověku. Takové skvosty vás čekají v Českém ráji i v zimě. Pokud trampujete a jste schopni spát venku i v zimě, vydejte se sem na zimní tramp. Najdete zde různé jeskyně, skalní převisy a podobně, kde je možné strávit noc. Velkým lákadlem je tzv. Zlatá stezka, která vás vytáhne na 120 km dlouhou túru spojující nejzajímavější místa, které se v Českém ráji nacházejí. Začíná v Mladé Boleslavi a vede až do Jičína křížem krážem tímto krajem. Je zajímavé vychutnat si ji na trampu i v zimním období, třeba alespoň její kousek. 

Za polodrahokamy na Kozákov 

Ale i v případě, že nezvládnete spát v zimě na sněhu, tak stojí za to vydat se do Českého ráje alespoň na jednodenní výlet s návratem domů. Skvělým a velmi oblíbeným místem jsou Drábské světničky, ze kterých můžete pozorovat okolní krajinu. Výhled zde máte opravdu do daleka. Přestože se nedostanete do vnitřního okruhu hradu, který je uzavřený, zimní procházka areálem po červené značce rozhodně stojí za to.

Kozákov

Pochodujete v křupavé sněhové pokrývce a užíváte si nádherné skalní vyhlídky. Už jsme zmiňovali, že tady vás žádné velehory nečekají. Tou největší, která se zde nachází je vrch Kozákov vysoký 744 m. n. m. Kdysi býval sopkou a na hoře se proto nacházely olivíny a jiné polodrahokamy, které s lávou tato melafyrová hora vyvrhla. 

Zkuste i vodopády 

Tím ale výčet ani zdaleka nekončí. V Českém ráji je spousta dalších atrakcí. Například jde o Riegrovu stezku, která vede ze Semil do Železného Brodu. Nazvaná je po Františku Ladislavu Riegrovi známém vlastenci a politikovi, který se v Semilech narodil a vede údolími a kaňony řeky Jizery. Ze skalních útvarů je pozoruhodná Pekařova brána tyčící se nad silnicí z Vyskře do Libošovic nebo Besedické skály s tajnou modlitebnou českých bratří. Láká Hruboskalské skalní město nalézající se mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn, které oplývá mnoha pověstmi. Za návštěvu pak stojí Splzovský vodopád u Malé skály se dvěma 3 metry vysokými rameny nebo Sýkornické vodopády u Nové Paky s výškou 4 a 8 metrů. 

Mohlo by Vás zajímat

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

zavřít reklamu
×
Reklama