Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

fotografie autora Jan Nováček publikováno 20.06.2023 05:00
Madeira

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem? Zkuste exotický ostrov nedaleko marockých břehů. Na Madeiře se narodil i Cristiano Ronaldo.

Ostrov, na kterém žije čtvrt milionu obyvatel, má pověst skutečného ráje. Pokud máte chuť vydat se do míst, v nichž si odpočinete v objetí zeleně, Madeira je ideální místo pro dovolenou. Vydat se sem lze celoročně, místní klima je přívětivé i pro středoevropské návštěvníky. Od května do srpna si ale obvykle dají pauzu dešťové přeháňky. Teplota se pohybuje okolo dvaceti stupňů Celsia, v létě může průměr sahat až k pětadvacítce. Doprava z mezinárodního letiště je rychlá a pohodlná. Nechybí hory, zelená údolí s puncem exotiky, romantické domečky a originální architektura. Co víc si přát?

Přírodní krásy a historie jako na dlani

Pokud máte rádi přírodu a nechcete se vydat mimo Evropu, nabízí se jedna turistická příležitost na samém prahu Atlantiku. Madeira je místem, které objevili pro portugalskou korunu dva námořníci ve službách Jindřicha Mořeplavce na začátku patnáctého století. Pravděpodobně ji dříve navštívili také vikingští dobyvatelé a objevuje se také v Plútarchových dílech, nikdy však nedošlo k trvalému osídlení.

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Kdo poprvé osídlil Madeiru?

K přílivu nových osadníků vedl až portugalský objev a na tyto odvážlivce čekala spousta práce. Rozvoj zemědělství si vyžádal stavbu vodních kanálů, levád, které mohou návštěvníci obdivovat až dodnes. Turistům se ale otevírá mnohem více příležitostí, pojďme si projít alespoň některé z nich. Úřední řečí je sice portugalština, ale prakticky všude se domluvíte anglicky. Ochutnejte místní víno nebo vyhlášenou ohnivou vodu Aguardente, dobrou reputaci mají i rybí speciality. 

Poznejte místní prostředí hodně zblízka

Místní architekturu reprezentuje Katedrála Sé, která v hlavním městě Funchalu vyrostla na začátku šestnáctého věku. Nese v sobě typické prvky manuelského slohu, podobně jako Jerónimský klášter v Lisabonu. Zavítat můžete i do muzea CR7, v němž se dozvíte zajímavosti o místní fotbalové legendě, Cristianu Ronaldovi. Madeira je místem, kde trvale žije i mnoho penzistů z evropských zemí. A když se rozhlédneme po místní přírodě, není divu. Nabízí se nejen šnorchlování s delfíny, ale i poznání vnitrozemí. Vydat se můžete na Pico Ruivo, nejvyšší vrcholek Madeiry s 1 862 metry nadmořské výšky. V základní nabídce nechybí ani přírodní parky, kde si užijete řadu báječných výhledů. Nezapomeňte, že malé auto je nejvhodnějším dopravním prostředkem, vyplatí se jeho krátkodobý pronájem.

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Přírodní krásy jsou opravdu blízko

Pro ubytování je sice nejlepší stotisícový Funchal, ale delším výletům do přírody nic nebrání. Byla by škoda neprozkoumat takovou nádheru. Když si prohlédnete botanickou zahradu v metropoli, je nejvyšší čas vydat se i jinam. Východní cíp ostrova na Ponta do Sao Lorenco, písčitá pláž Prainha nebo prales Laurisilva, který je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO, to je madeirská příroda v celé své kráse. Laurisilva plně dostojí svému názvu, je to les vavřínů, kde najdete řadu vzácných rostlinných druhů.

Na Madeiře se nudit rozhodně nebudete

Golfový klub Santo de Serra v nadmořské výšce přes 900 metrů? Jistě, je to jedna z forem zábavy na Madeiře. Velmi atraktivní je také výhled z přírodního parku Ribeiro Frio, při němž si užijete i místní levády, důmyslný zavlažovací systém, jenž funguje už několik staletí. Těšit se mohou i milovníci vodopádů, 25 Fontes je název nejoblíbenější túry na ostrově. Proč si ale nevychutnat i západ slunce u třetího nejvyššího vrcholku Madeiry, který nese název Pico do Arieiro? A mohli bychom ještě dlouho pokračovat. Sečteno a podtrženo, tento portugalský ostrov věčného jara je vskutku jedinečný!

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Mohlo by Vás zajímat

Chryzantémy
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Několik rad, jak pěstovat chryzantémy pro nádherné květy

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

zavřít reklamu
×
Reklama