Kam se podívat při dovolené na Islandu? Nenechte si ujít vodopád nebo gejzír

27. 6. 2023 Jan Nováček
Island

Někdo má rád slunce a pobřeží Rudého moře nebo řecké ostrovy, jiný si užívá atmosféru Skotska, Faerských ostrovů nebo Islandu. Patříte do druhé skupiny turistů?

Island je jedinečným místem, které ocení fanoušci panenské přírody. Na návštěvníky severské destinace čekají tři rozlehlé národní parky, gejzíry a vodopády, ale také bohatá historie. Čekají na vás originální kuchyně, geotermální lázně a pláž s černým sopečným pískem. Pojďme si společně prohlédnout nejatraktivnější lokality tohoto tajuplného ostrova. Nejlepší období pro návštěvu je mezi červnem a srpnem, pokud jste se ale zamilovali do polární záře, musíte si na ni najít čas během mrazivých a tmavých zim. Zážitek ale stojí za to!

Island

Teplé oblečení je naprostý základ

Nezapomeňte, že počasí se neustále dynamicky mění a většinu roku vás budou provázet nízké teploty. Na venkovní túry se proto pohodlně, ale především teple oblečte, počítejte se silnějším větrem. Už když vyrazíte z mezinárodního letiště v Keflavíku, určitě vás zaujme pohled do malebné přírody, která vás bude obklopovat. A právě ta je největší turistickou atrakcí ostrova. Můžete si samozřejmě prohlédnout také metropoli Reykjavík, město s více než tisíciletou historií, kde už před dávnou dobou zasedal parlament zvaný Althing. Vesnička Vík na jihu ostrova pak ukáže, jak se žilo v minulých generacích. A jaká zajímavá místa v přírodní scenérii Islandu prostě nesmíte minout?

Začněme u lesního vodopádu

Skógafoss neboli Lesní vodopád, to je místo, kde můžeme začít naši procházku islandskou přírodou. Je na jihu země, poblíž města Skógar. Šedesát metrů výšky je impozantní číslo a jistě vás potěší, že když si naplánujete túru v jeho okolí, prohlédnete si ještě další dvacítku různých vodopádů. K fotkám vás zláká hora Kirkjufell, jíž najdete na poloostrově Snaefellsnes, na severu země potom čeká jezero Myvatn s jedinečnou vulkanickou krajinou, které je u stejnojmenného městečka. Právě zde se natáčel také seriál Hra o trůny, čeká na vás také návštěva přírodních lázní. Tím ale Island ještě rozhodně neskončil!

Skógafoss

Těšit se můžete i na gejzír

Říká se mu Great Geysir a najdete ho na jihozápadě ostrova. Místní ho znají už skoro osm století, kdy byl poprvé uveden v pramenech. Voda tryská do výšky desítek metrů, ale musíte být také hodně trpěliví, frekvence je nejistá. Chcete se podívat na velryby? Island je pro to skutečně vynikající volbou, v pobřežních oblastech žije více než dvacítka velrybích druhů. Vydat se můžete k Húsavíku, další alternativou je Akuyeri. Další výpravu za dobrodružstvím nabízí ledovec Sólheimajökull na jižním pobřeží. Největším ledovcem Evropy je ale Vatnajökull. Island nabízí i ledovcové jeskyně, více než stovku různých vulkánů a další přírodní krásy. Necháte se zlákat k dovolené na dalekém severu?

Mohlo by Vás zajímat

dřez odtok
10. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit ucpaný odpad: Vyzkoušejte trik od instalatéra, který si s problém hravě poradí

Husova bouda
10. 12. 2023 Petr Dostál

Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

V Praze se nachází nepřeberné množství barokní a gotické…
3. 10. 2023 Petr Dostál

Tančící dům je architektonickou ikonou Prahy. Co v něm najdeme?

Knihovna Malatestiana v italské Ceseně, známá jako nejstarší…
13. 8. 2023 Jan Nováček

Knihovna Malatestiana je nejstarší evropská knihovna. Najdete v ní téměř půl milionu knih

Je to krajina, ve které se ještě odráží ozvěna dávných Keltů.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejkrásnějších míst ve Walesu: Cardiff nebo malý kousek Itálie?

Její ruiny naleznete v jihozápadní části Jordánska. V minulosti…
21. 8. 2023 Jan Nováček

Petra není jen ženské jméno. Navštivte toto jordánské město a objevte helénistickou architekturu

Jste také fanoušky Hispánie? Potom dobře víte, že se pyšní…
29. 5. 2023 Jan Nováček

Nejoblíbenější španělská jídla: cestování prochází žaludkem

Místo autentické atmosféry jsou na každém rohu obchody se…
25. 8. 2023 Jan Nováček

Dovolená v Řecku: Znáte neprofláknuté ostrovy Paros, Agistri či Skiathos?

zavřít reklamu
×
Reklama