Helsinky: Poznejte bránu do Finska, zemi tisíců jezer

fotografie autora Jan Nováček publikováno 07.07.2023 04:00
Helsinky

Pokud vás vždycky lákal sever Evropy, měli byste se zaměřit na krásy Finska. Země tisíců jezer nabídne také řadu architektonických skvostů, chcete je postupně poznat?

Je to město, které má za sebou pět století historie. Jde o největší finské sídlo, které leží na samém jihu velké země. Velká katedrála, mohutná pevnost, ale také skvělá pláž a věčně živá vzpomínka na letní olympiádu v roce 1952, přesně takové jsou Helsinky, které patří k partnerským městům Prahy. Najdete je na břehu Baltského moře, můžete si zajít do veřejné sauny nebo se projet na kole. Městská hromadná doprava nicméně funguje na vynikající úrovni a doveze vás naprosto kamkoliv. Kde vlastně začnete?

Moderní město se spoustou kaváren

Můžete začít na promenádě Esplanadi (nebo jednoduše Espa, jak říkají místní). Posedíte si v kavárně nebo útulné restauraci, v létě si užijete živou hudbu. Klidné procházce nic nebrání, představme si zatím několik nejvýznamnějších architektonických památek Helsinek. Hlavní roli tady mají tři zástupci sakrální architektury.

Užijete si velmi originální architekturu

Je to například místní katedrála, která nabídne novoklasicistní fasádu a vyrostla na konci první poloviny 19. věku pod taktovkou architekta Carla Ludwiga Engela. Má kapacitu až 1 300 osob, je obklopená sochami apoštolů a pořádají se tu také svatby, v nočních hodinách září daleko jako maják. Další významnou stavbou severského města je Uspenskin katedraali, což je pravoslavná stavba z červených cihel, která vyrostla v roce 1868. Je největší svého druhu v západní Evropě. Nejmodernější sakrální architekturu lze vidět na kostele zvaném Temppeliaukio, vystavěném roku 1969.

Helsinky

Jedinečné muzeum pod otevřeným nebem

Pokud se vydáte pár kilometrů od města na sever, užijete si návrat do historie. Ostrov Seurasaari ukáže všem zájemcům, jak se žilo ve Finsku v minulých staletích. Tradiční dřevěné domky nabídnou skutečně dosti romantickou atmosféru. A pokud si chcete vychutnat Finsko se vším všudy, najdete tu několik veřejných saun. Jsou ve čtvrtích Merihaka nebo Hermanii a také v novém komplexu Löyly. Nezapomeňte na etiketu! Jinak řečeno, raději moc nemluvit, muži a ženy odděleně, ručník je v pořádku. 

Helsinky žijí velmi kulturním životem

Pokud máte rádi festivaly, koncerty nebo hudbu pod otevřeným nebem, jste tu na správném místě! Ostatně, hudbu reprezentuje park Sibeliuspuisto, který je zasvěcen památce slavného hudebního skladatele a vznikl ve druhé polovině šedesátek. A co zábavní park? Ale samozřejmě, horská dráha a další skvělé atrakce v Linnanmäki jsou tady už prakticky sedm desetiletí. Nenechejte si ujít také muzeum Kiasma, které bylo dokončeno v závěru milénia a věnuje se současnému umění. 

Helsinky

Nevynechejte ani slavnou pevnost

Suomenlinna, tedy doslova Finský hrad, je námořní pevnost, která se rozkládá na několika ostrovech. Během krátké chvíle vás na ni doveze trajekt. Vybudovali ji v 18. století Švédové, dnes je tady muzeum s hotelem. Milovníci historie tu rádi stráví odpoledne. Po zásluze je tato obranná pevnost na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro mnoho turistů je to oblíbený výlet, tečka za návštěvou báječných Helsinek!

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Orchidej
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Černé skvrny na listech orchideje není radno podceňovat. Co značí a jak rostlinu zachránit

Růže
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

zavřít reklamu
×
Reklama