Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

fotografie autora Jan Nováček publikováno 26.07.2023 05:00
Roskilde

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému. Vikinská pýcha, Harald Modrozub, ale také další řada slavných králů. Když se řekne Roskilde, obyvatelům Dánska se vybaví historické srdce jejich země. Kodaň totiž začala být centrem všeho dění až o mnoho později. Pojďme si tedy prohlédnout město, do kterého v nedávné minulosti zavítalo i několik skutečných hudebních legend.

Roskilde je místem, které je pro Dánsko tak významné, jako Toledo pro Španělsko. Dnes v něm najdete řadu odkazů na slavnou minulost, můžete si projít muzeum věnované Vikingům a několik zajímavých architektonických skvostů. Každoročně zavítá do místní katedrály na sto tisíc návštěvníků, krátkou historii za sebou má Ragnarock museum, které v roce 2016 otevíral samotný princ Frederik. Co byste řekli na malou procházku historií této slavné země?

Středověká perla pro všechny Dány

Pokud máte rádi dějiny, bude se vám v tomto malém městečku opravdu líbit. Dnes má Roskilde zhruba padesát tisíc obyvatel, což je mnohem méně než asi třicet kilometrů vzdálená Kodaň. V době vrcholného středověku bylo centrem moci dánských panovníků. Dnes je známé díky hudebním festivalům, ale také jedinečnou přírodou nebo ukázkou historie v podobě místní katedrály. Začneme prohlídku města právě u ní?

Katedrála spojuje románský sloh a gotiku

Roskilde Domkirke alias Roskildská katedrála, to je klenot dánské architektury, jenž je zapsán i na prestižní Seznam UNESCO. Katedrála byla vystavěna ve 12. a 13. století, snoubí se v ní románský sloh a gotika, nezapře svou inspiraci na severu Francie. Jde také o vůbec první cihlovou stavbu svého druhu ve Skandinávii. Nese jméno Panny Marie, byla vysvěcena v roce 1225 a plně dokončena byla až na prahu sedmnáctého věku. 76 metrů vysoká katedrála je místem posledního odpočinku pro řadu dánských králů a královen. Pohřbeni zde jsou Markéta I., zakladatelka Kalmarské unie, legendární Harald Modrozub nebo také Sweyn II. Nejde ale o jediný klenot na ostrově Sjælland. Kam se můžeme vydat dál? Je to třeba prohlídka někdejší radnice, která byla dokončena v roce 1884. 

Roskildská katedrála

Navštivte vikinské námořní muzeum

Vikingové fascinují lidstvo už po staletí, jejich historie je spjatá s řadou mýtů a hrdinských příběhů. V Roskilde můžete poodhalit závoj tajemství a podívat se do námořního muzea, které je věnované těmto dávným předkům dnešních Skandinávců. Největší trofejí je pětice originálů z místního fjordu, lodí, s nimiž Vikingové pluli na své výpravy během jedenáctého století. Patnáct metrů dlouhé lodi budí velký respekt. Ostatně, tento fjord si můžete vychutnat zblízka, nabízí se procházka přírodou, vyjížďka na loďce nebo koupání a rybaření, záleží také na ročním období.

Kulturní akce tu jen kvetou

Na začátku léta se odehrává hudební festival s návštěvností v řádu vyšších desítek tisíc fanoušků, a pokud máte rádi pop nebo rock, užijete si prohlídku muzea zvaného zcela přiléhavě Ragnarock. Toto muzeum se rozprostírá na více než tří tisících čtverečních metrech a v dubnu 2016 jej otevíral korunní princ Frederik. 

Mohlo by Vás zajímat

Smil italský
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Italské maggi: Naučte se ho správně pěstovat a využít. Je voňavější než libeček a má širší využití

Podlaha
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít zářivé podlahy a beze šmouh? Vyzkoušejte tento účinný prostředek

Tesla Cybertruck
publikováno 21. 4. 2024 autor David Vanda

Tesla stahuje z oběhu tisíce Cybertrucků. Na vině je vadná podložka plynového pedálu

zavřít reklamu
×
Reklama