Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

26. 7. 2023 Jan Nováček
Roskilde

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému. Vikinská pýcha, Harald Modrozub, ale také další řada slavných králů. Když se řekne Roskilde, obyvatelům Dánska se vybaví historické srdce jejich země. Kodaň totiž začala být centrem všeho dění až o mnoho později. Pojďme si tedy prohlédnout město, do kterého v nedávné minulosti zavítalo i několik skutečných hudebních legend.

Roskilde je místem, které je pro Dánsko tak významné, jako Toledo pro Španělsko. Dnes v něm najdete řadu odkazů na slavnou minulost, můžete si projít muzeum věnované Vikingům a několik zajímavých architektonických skvostů. Každoročně zavítá do místní katedrály na sto tisíc návštěvníků, krátkou historii za sebou má Ragnarock museum, které v roce 2016 otevíral samotný princ Frederik. Co byste řekli na malou procházku historií této slavné země?

Středověká perla pro všechny Dány

Pokud máte rádi dějiny, bude se vám v tomto malém městečku opravdu líbit. Dnes má Roskilde zhruba padesát tisíc obyvatel, což je mnohem méně než asi třicet kilometrů vzdálená Kodaň. V době vrcholného středověku bylo centrem moci dánských panovníků. Dnes je známé díky hudebním festivalům, ale také jedinečnou přírodou nebo ukázkou historie v podobě místní katedrály. Začneme prohlídku města právě u ní?

Katedrála spojuje románský sloh a gotiku

Roskilde Domkirke alias Roskildská katedrála, to je klenot dánské architektury, jenž je zapsán i na prestižní Seznam UNESCO. Katedrála byla vystavěna ve 12. a 13. století, snoubí se v ní románský sloh a gotika, nezapře svou inspiraci na severu Francie. Jde také o vůbec první cihlovou stavbu svého druhu ve Skandinávii. Nese jméno Panny Marie, byla vysvěcena v roce 1225 a plně dokončena byla až na prahu sedmnáctého věku. 76 metrů vysoká katedrála je místem posledního odpočinku pro řadu dánských králů a královen. Pohřbeni zde jsou Markéta I., zakladatelka Kalmarské unie, legendární Harald Modrozub nebo také Sweyn II. Nejde ale o jediný klenot na ostrově Sjælland. Kam se můžeme vydat dál? Je to třeba prohlídka někdejší radnice, která byla dokončena v roce 1884. 

Roskildská katedrála

Navštivte vikinské námořní muzeum

Vikingové fascinují lidstvo už po staletí, jejich historie je spjatá s řadou mýtů a hrdinských příběhů. V Roskilde můžete poodhalit závoj tajemství a podívat se do námořního muzea, které je věnované těmto dávným předkům dnešních Skandinávců. Největší trofejí je pětice originálů z místního fjordu, lodí, s nimiž Vikingové pluli na své výpravy během jedenáctého století. Patnáct metrů dlouhé lodi budí velký respekt. Ostatně, tento fjord si můžete vychutnat zblízka, nabízí se procházka přírodou, vyjížďka na loďce nebo koupání a rybaření, záleží také na ročním období.

Kulturní akce tu jen kvetou

Na začátku léta se odehrává hudební festival s návštěvností v řádu vyšších desítek tisíc fanoušků, a pokud máte rádi pop nebo rock, užijete si prohlídku muzea zvaného zcela přiléhavě Ragnarock. Toto muzeum se rozprostírá na více než tří tisících čtverečních metrech a v dubnu 2016 jej otevíral korunní princ Frederik. 

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Při urban exploration se vyhnete přelidněným ulicím a…
17. 9. 2023 Petr Dostál

Po stopách opuštěných kin a hotelů, aneb urbexová dovolená

Vydat se do Chorvatska na dovolenou, to neznamená vždy jen…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Dubrovník je skutečným klenotem jihu Dalmácie

Staroměstská radnice
2. 11. 2023 Petr Dostál

Staroměstská radnice: Tyhle zajímavosti jste o ní možná netušili

Svatý Jan pod Skalou
21. 11. 2023 Petr Dostál

Svatý Jan pod Skalou: Jedna z nejkrásnějších obcí Česka

Egypt
15. 11. 2023 Petr Dostál

Egypt chce do roku 2028 pojmout 30 milionů turistů ročně

Pokud vás vždycky lákal sever Evropy, měli byste se zaměřit na…
7. 7. 2023 Jan Nováček

Helsinky: Poznejte bránu do Finska, zemi tisíců jezer

zavřít reklamu
×
Reklama