Kodaň je klidným městem se spoustou krásných zákoutí

27. 7. 2023 Jan Nováček
Kodaň

Zamilovali jste si sever Evropy? Můžete vyrazit do Švédska, Finska nebo Norska, ale nabízí se také další příležitosti. Jedním ze zajímavých tipů na výlet s dětmi či partnerem je hlavní město Dánska. V Kodani si užijete společnost malé mořské víly, ale také řadu originálních restaurací. Pokud jste fanoušky skandinávské kultury, můžete začít právě tady.

Kodaň je hlavním a největším městem Dánska, které se rozprostírá na dvou velkých ostrovech. Více než půl milionu obyvatel, velmi rychlá doprava díky metru a tisíc let trvající historie. Vikinská rybářská víska se rozrostla do nevídaných rozměrů, důležitým centrem se stala hlavně v období renesance, kdy je Kodaň srdcem Kalmarské unie. Pojďme si proto prohlédnout jeho největší krásy a připomenout si, kam turisté chodí nejraději. Začněme třeba právě u bronzové sochy malé mořské víly, která patří mezi nejvýznamnější památku malebného města.

Malá mořská víla je skutečným originálem

V Kodani snad všichni turisté zamíří k bronzové soše, která otevírá brány do místního přístavu. Před více než sto lety ji městu daroval obchodník a zakladatel pivovaru Carlsberg, jímž byl Carl Jacobsen. Je inspirována pohádkou Hanse Christiana Andersena. Sochu vyrobil Edvard Eriksen, který se inspiroval baletkou Ellen Priceovou.

Malá mořská víla

Příroda je tady na prvním místě

Nejzelenější město v Evropě. I takovou nálepku si v posledním období vysloužila Kodaň, dánská metropole, která si na přírodě všude kolem opravdu zakládá. Atmosféra jako v pohádce, městské farmy a romantické projížďky turistů na kole, to jsou další poznávací znaky sídla, jemuž se říká také Copenhagen. Většina hlavních památek je v docházkové vzdálenosti, a pokud chcete začít symbolicky uprostřed zeleně a dobré zábavy, zavítejte do parku Tivoli. Ten má za sebou prakticky dvě století existence a ve svém názvu odráží jednu ze slavných italských destinací z období starověku. To sloužilo k odpočinkům nejmocnějším vládcům tisíciletého impéria. 

Nezapomeňte na symbol dánské státnosti

Zámek Christiansborg je sídlem dánského parlamentu a procházka jeho zdmi patří k výjimečným turistickým zážitkům. Jeho současná verze pochází ze začátku 20. století, kdy bylo nutné komplex obnovit po rozsáhlém požáru. Můžete si prohlédnout muzeum věnované královským kočárům, divadlu nebo místní zbrojnici. V nabídce nechybí ani divadelní scéna a veřejně přístupná střešní terasa, na níž si užijete krásný výhled na celé město. A kam se vydat dál?

Christiansborg

Procházka po nábřeží je plná barev

Nyhavn, to jsou restaurace a další místa lákající k posezení a barevné domky, které tvoří báječnou podvečerní scenérii. V některých z nich bydlel i sám Hans Christian Andersen. Projít si ale můžete i botanickou zahradu v centru města, která čítá na třináct tisíc různých druhů rostlin a je ozdobou Kodaně od sedmdesátých let devatenáctého století. K zábavě láká i veřejný park Superkilen, centrum vědy zvané Experimentarium, kde se bude líbit hlavně dětem a také největší akvárium na severu Evropy, Den Bla Planet (The Blue Planet), kde žijí tisíce vodních živočichů. Na nákupy suvenýrů pak musíte do pěší zóny, která nese název Ströget. Jinak řečeno, když si pronajmete jízdní kolo na malé výlety po městě, rozhodně neuděláte chybu! Možná poznáte i různé zajímavé lidi. 

Mohlo by Vás zajímat

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o přeplněných plážových…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Při urban exploration se vyhnete přelidněným ulicím a…
17. 9. 2023 Petr Dostál

Po stopách opuštěných kin a hotelů, aneb urbexová dovolená

Počasí v Chorvatsku se již umoudřilo, a tak už možná plánujete,…
10. 8. 2023 Nikola Klementová

Nejkrásnější pláže Chorvatska, které stojí za to navštívit a strávit zde letní dovolenou

Místo autentické atmosféry jsou na každém rohu obchody se…
25. 8. 2023 Jan Nováček

Dovolená v Řecku: Znáte neprofláknuté ostrovy Paros, Agistri či Skiathos?

Nejen v létě ocení řada cestovatelů možnost zchladit se v…
5. 9. 2023 Jan Nováček

Česká Pisa či slavná Zelená hora. Nejzajímavější kostely ČR

Františkánská zahrada
12. 10. 2023 Petr Dostál

Zelený ráj v centru Prahy: Františkánská zahrada

zavřít reklamu
×
Reklama