Vilnius je rájem nejen pro milovníky baroka

fotografie autora Jan Nováček publikováno 06.08.2023 04:00
Gediminas

Největší město v Litvě, půlmilionová metropole státu, který má za sebou velmi bohatou a slavnou minulost. První zmínky pocházejí ze 13. století, Vilnius se dočkal rozkvětu především za vlády Jagellonců. A dnešním turistům nabídne řadu atraktivních památek.

Když se řekne Vilnius, všichni si určitě vybaví Litvu. Je ale pravdou, že v meziválečném období tato oblast připadla Polsku. Dnes si můžete prohlédnout velkou katedrálu a více než stovku původních synagog. Centrum reprezentuje hlavně baroko, více než půlmilionové město na břehu řeky Neris vás pozve na prohlídku velkého hradu a republiky Užupis, která je takovým malým státem ve státě spravovaným umělci. Nezapomeňte ani na národní muzeum, sídlící v paláci dřívějších velkoknížat.

Hrad nese jméno zakladatele města

Hrad ze čtrnáctého století na vrcholu kopce, z nějž je báječný rozhled na celý Vilnius. Gediminas, jedna z nejvýznamnějších postav litevské historie a velkokníže v první polovině 14. století, kázal na tomto místě postavit dřevěný hrad. Stavba se rozrostla, když se stalo město centrem velké říše. Vytautas, pozdější kníže známý i v českých dějinách, nechal vystavět cihlový hrad. Ten ale musel podstoupit v naší době rozsáhlou rekonstrukci, protože byl v bojích minulých generací velmi poškozen. Je jedním z reprezentantů litevské státnosti, podobně jako Velkoknížecí palác. Ten byl vybudován v patnáctém století a na jeho repliku budete mít báječný výhled právě z Gediminasovy věže. V roce 1801 byl srovnán se zemí, jeho replika vyrostla mezi roky 2002 a 2018 v renesančním stylu.

Gediminův hrad

Užupis je republikou plnou umělců

Takový malý stát ve státě? Ano, republika Užupis vyhlásila nezávislost v dubnu 1997. Žijí zde lidé svobodného ducha, zejména tedy umělci. Mají mimo jiné vlastní měnu, hymnu a další věci. Asi sedm tisíc obyvatel, zhruba půl kilometru čtverečního rozlohy, litevský Montmartre, jenž vznikl na místě dřívějšího židovského ghetta.

Prohlédněte si hlavně nejstarší zástavbu

Gotika, renesance, novoklasicismus, ale zejména baroko, to se mísí v ulicích Vilniusu. Pokud jde o staré části města, mají rozhodně co nabídnout milovníkům všech architektonických slohů. Kdo má rád sakrální architekturu, nesmí vynechat katedrálu svatého Stanislava. Jde o centrum katolictví v zemi, má bílou novoklasicistní fasádu a zelenou kupoli, interiér je neméně podmanivý a pyšní se originalitou a zdobností. Dalším zajímavým místem ve spojení s duchovnem je katedrála svaté Anny, která byla vysvěcena v roce 1500. Připomene klasickou litevskou gotiku. A kam se ještě podívat, když zavítáte do litevské metropole? Do třetice zvolme další křesťanskou památku. Je to Hora tří křížů, která má nadmořskou výšku 112 metrů a budete z ní mít díky tomu báječný výhled na panorama Vilniusu. 

Vilnius

Další zajímavá místa Vilniusu vás překvapí

Zůstává pravdou, že Vilnius nabízí ještě mnohem více. Zdejší univerzita je jednou z nejstarších v regionu, vznikla na konci šestnáctého století a její komplex nabídne řadu gotických a renesančních budov. Připomínkou sovětské éry Litvy je Museum KGB, které bylo založeno na začátku devadesátek. Pokud rádi zavítáte do městské zeleně, užijte si odpočinek v parku Vingis, kde je řada cyklostezek nebo míst, kde se dá uspořádat příjemný piknik. Koho zajímá historie Litvy opravdu do hloubky, měl by se podívat na ostrovní hrad Trakai. Ten byl založen na prahu 14. století a sídlila v něm litevská knížata. Je vzdálený jen necelých třicet kilometrů od Vilniusu a nabídne vám ducha pravé romantiky.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít sladké a obrovské jahody široko daleko? Pak je nyní přihnojte tímto hnojivem

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Alfa Romeo Milano
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Alfa Romeo přejmenovala svůj model Milano. Důvodem je výroba v Polsku

zavřít reklamu
×
Reklama