Region, který má tři miliony obyvatel, místní mu říkají jednoduše Cymru a ve znaku má draka. Wales ukrývá poslední zbytky keltského osídlení na evropské půdě a také spoustu turistických taháků, které si nyní společně projdeme. Na dvaceti tisících kilometrech čtverečních čekají nejen přírodní krásy, ale také památky, které odkazují na slavnou středověkou historii. Nezapomeňte, jezdí se vlevo, zdejší dialekt bude na první pohled nesrozumitelný a čeká na vás i několik národních parků s velice krásnou přírodou.
Začněme třeba v Cardiffu
Nejvýznamnější velšské město, to je určitě Cardiff, který slouží v dnešní době i jako metropole a je stále významnější než například Swansea či Wrexham. Má za sebou dva tisíce let historie, která začala už v římském období. Největší zájem si zaslouží místní hrad, původní starověká tvrz se dočkala řady změn, naposledy to bylo v duchu viktoriánské gotiky. Nezapomeňte ani na interiéry, jejichž luxus odráží bohatství markýze Bute. V Cardiffu čeká i Llandaff Cathedral, tedy katedrála, která se začala stavět na konci 12. století a Coal Exchange, uhelná burza, na níž se obchodovalo s klíčovou komoditou průmyslové revoluce. A dál? Jeden z nejmodernějších sportovních stadionů světa, přesně to je Millennium Stadium se sedmdesátitisícovou kapacitou. Hrají se tu zápasy národního ragbyového týmu.
Nahlédněte také do St. Davids
Tohle je skutečný symbol velšské státnosti. V St. Davids nachází katedrála, kde mají být uloženy ostatky svatého Davida. Dvoutisícové městečko, které se rozprostírá na nejzápadnějším pobřeží Walesu, je pro místní známé jako Tyddewi. V okolní krajině najdete i další historické artefakty, jako jsou antické menhiry.
Město knih aneb Hay-on-Wye
Pokud máte rádi kvalitní četbu, zavítejte také do městečka Hay-on-Wye, v němž se každoročně koná literární festival. Najdete ho na hranicích s Anglií, jen malý kousek od Herefordu. V šedesátých letech se ve městě otevřel první antikvariát, který pojmenoval The Old Fire Station. Takových obchůdků se postupně vyrojilo několik desítek, což je na město s patnácti stovkami obyvatel opravdu hodně. The Town of Books, tak se už v sedmdesátkách začalo říkat Hay-on-Wye.
Užijte si také pláže a skvělou přírodu
The Gower Peninsula alias Gwyr, jak také říkají místní. Jde o poloostrov na jihu Walesu, který připadá k městu Swansea a nabídne procházku po středověkých hradech, ale také plážích a unikátní přírodě. Nejzajímavější pláží je Rhossili, tři míle plné zlatavého písku přesvědčí každého milovníka slunění a vodních radovánek.
Chtěli byste zažít malý kousek Itálie?
Portmeirion, to je jižanská vesnička na severu Walesu. Opravdu, tady se ocitnete doslova jako v jiném světě. Turistická víska vyrostla v období mezi dvěma válkami, nabídne kovárnu, domek zahradníka a romantickou přírodu všude kolem. Dá se říci, že celá vesnička je jeden velký hotel, jenž vám určitě dříve či později připomene Itálii. Mimochodem, je jasné, že Wales je kouzelným místem a nabídne i další skvosty, procházku na nejvyšší vrchol jižního Walesu Pen y Fan v Brecon Beacons National Park nebo proslulé turistické stezky ve Snowdonia National Parku, kam se můžete vydat za aktivním odpočinkem v každém ročním období. Necháte se také zlákat do země draků, hradů a zeleně?