Riga je největším městem moderního Pobaltí

8. 8. 2023 Jan Nováček
Riga

Bohatá historie, kterou si můžete procházet i několik dnů. Léto s teplotami, jaké potěší všechny turisty. A také severské stavitelské umění, v němž se zaměříte hlavně na secesní nádheru. Byla by velká škoda nechat si ujít takovou perlu, jako je Riga, zvláště pokud budete cestovat na dovolenou do pobaltských regionů.

Město, ve kterém se mísí německý, ruský a lotyšský kulturní vliv? Riga je v dnešní době největším pobaltským centrem a je pravdou, že není na turistických mapách moc dobře vidět. Což může být velkým plusem pro ty, kdo velmi rádi cestují na zajímavá místa, ale okolní davy návštěvníků je spíše odrazují. Pojďme si prohlédnout to nejzajímavější, co moderní Riga nabízí. Lotyšská metropole na řece Daugavě nabídne muzea, prezidentský zámek nebo nádherné gotické domy.

Potěší milovníky různých architektonických slohů

Když se řekne Riga, znalci pobaltské kultury dobře vědí, že mají před sebou perlu, kterou mnozí turisté opomíjejí. Více než půlmilionová metropole Lotyšska s mírným přímořským podnebím, kde ani v zimních měsících nejsou silné mrazy, takže aktivní turistice nic nebrání. Historické centrum města je po právu na prestižním seznamu UNESCO. Vecriga, jak říkají místní, v sobě snoubí hned několik zajímavých památek. Je to Rižský dóm, katedrála původem ze třináctého století a také zdejší zámek, na němž od začátku čtrnáctého věku sídlili němečtí křižáci (Řád mečových bratří). Mohutná pevnost v roce 2013 bohužel vyhořela. V moderní době slouží jako sídlo lotyšské hlavy státu. Reprezentantem rižského středověku je také kostel svatého Petra, luteránský kostel, jenž se pne až do výše 123 metrů. 

Riga

Historie v Rize proudí všemi směry

Kostel svatého Jana s dominikánským klášterem a Dům Černohlavců alias stavba, která patřila německým obchodníkům v Rize, to jsou další místní turistické klenoty. Zapomenout nesmíme ani na Kočičí dům, secesní budovu z roku 1909, kterou hlídají dvě sochy černých šelmiček. Dějiště světového šampionátu v ledním hokeji v letech 2006 a 2021 potěší návštěvníky také národní operou nebo centrálním trhem, v němž byl původní německý hangár pro vzducholodě a funguje od dvacátých let minulého století. Mimochodem, pokud máte rádi secesi, do Rigy byste se měli určitě podívat. Zhruba každá třetí budova ve městě se totiž nese v duchu tohoto architektonického slohu.

Zeleně rozhodně není nikdy dost

Přesně tak, Riga je prostě a jednoduše zelené město! V jejím srdci je Bastejkalna Parks, kde si můžete užít také projížďku na loďkách a také obdivovat Památník svobody, který symbolizuje národní nezávislost. Velmi populární jsou i parky Kronvalda s umělým vodopádem nebo Mežaparks, tedy doslova „lesní park“, jenž je domovem také pro rižskou zoologickou zahradu a každoročně nabídne řadu hudebních a kulturních akcí. Anglická zahrada na vás čeká v parku Arkadijas, kde je asi největší klid ze všech zelených míst. Pokud si naopak chcete ještě trochu připomenout místní historii, Grizinkalns Park bude to pravé! Na okraji města je etnografické muzeum, které vám ukáže, jak se žilo v době větrných mlýnů. Nevynechejte ani místní botanickou zahradu, jíž vládnou nádherní motýli. 

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazíte s rodinou na výlet? Vydejte…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Tip na víkendový výlet: Navštivte místa v Česku, která vyzařují pozitivní energií

Milovice
19. 11. 2023 Petr Dostál

Příběh Milovic: od sovětských vojsk k přírodní rezervaci

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Zamilovali jste si sever Evropy? Můžete vyrazit do Švédska,…
27. 7. 2023 Jan Nováček

Kodaň je klidným městem se spoustou krásných zákoutí

Švýcarsko
19. 10. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit po Evropě během zimy? Inspirujte se těmito tipy

zavřít reklamu
×
Reklama