Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

fotografie autora Jan Nováček publikováno 09.08.2023 05:00
Newcastle

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky, právě zde se totiž nacházel Hadriánův val. Město Newcastle, které má nyní na 300 tisíc obyvatel, zbohatlo díky těžbě nerostných surovin. Většina zástavby v centru je v novoklasicistním duchu, město žije fotbalem a má za sebou dva tisíce let historie.

Newcastle upon Tyne nebo jednoduše Newcastle, jak říká celá Velká Británie. Místní obyvatelstvo, známé jako Geordies, má velmi specifický akcent. Jedním ze slavných rodáků je například hudebník Sting. A byl to právě Newcastle, kdo odstartoval století páry. Stephensonova lokomotiva Rocket byla sestrojena právě zde, v roce 1829. Mimochodem, kdo by neznal St. James Park, stadion místního fotbalového klubu Newcastle United FC?

Historie se píše už od antických dob

Město Newcastle se vyznačuje nejen bohatou kulturou, ale také stavbami, které pamatují nejslavnější britskou éru v moderních dějinách. Založeno bylo na přelomu letopočtu, tehdy ještě pod názvem Pons Aelius, moderní název nese až od normanského záboru Anglie. A to i proto, že zde byl vystavěn mohutný hrad. Přes řeku Tyne vede sedm různých mostů, nejvýznamnějších z nich je Tyne Bridge, který už má za sebou celé století existence. High Level Bridge otvírala v roce 1849 sama královna Viktorie. Newcastle upon Tyne, jak zní oficiální název, je domovem pro dvě univerzity a stalo se významným hybatelem průmyslové revoluce. Právě zde totiž vznikla proslulá Stephensova lokomotiva Rocket (Raketa). Jaké zajímavé stavby na nás čekají?

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Můžete se těšit na viktoriánskou architekturu

Třísettisícové město rozkvetlo hlavně v 19. století, stála za tím průmyslová revoluce. Vyrostla i řada architektonických skvostů, které si můžete prohlédnout na Grey Street. Jedna z nejoblíbenějších anglických ulic z pohledu zahraničních návštěvníků nabídne třeba Theatre Royal, otevřené v roce 1837. Pokud dáváte přednost zeleni, park Jesmond Dene, navržený významným architektem Johnem Dobsonem, slouží pravidelně k oddechu obyvatel Newcastlu a všech jeho hostí. Velmi zajímavou připomínkou viktoriánské éry může být i prohlídka The Discovery Museum. To bylo otevřeno v samém závěru 19. století. Prohlédnout si v něm lze Turbinii, dílo Charlese Parsonse z roku 1914. Šlo o první turbínou poháněný parní stroj na světě. Navštivte také viktoriánské nákupní pasáže Central Arcade.

Zaměřte se i na dávnější historii

Pokud chcete poznat anglický středověk, Newcastle upon Tyne vám dá hned několik zajímavých příležitostí. Jednou z nejstarších budov ve městě je St. Nicholas Cathedral, která vyrostla ve 14. století, ale prošla velkou rekonstrukcí ve viktoriánském období. Mohutné opevnění v podobě místního hradu vybudoval Robert Curthose, jeden ze synů Viléma Dobyvatele na konci 11. století. A do třetice můžete navštívit The Victoria Tunnel, tedy tunel, který je pod městem a převáželo se na něm uhlí. Pochází z poloviny 19. století. Byla by ale škoda zapomenout na fotbal!

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

St. James Park je dějištěm sportovních bitev

Město, ve kterém se narodil známý zpěvák Sting, žije rovněž fotbalem. Na St. James Parku totiž pravidelně hrají Newcastle United. Jde o jeden z nejvýznamnějších anglických sportovních týmů. Je osmým největším stadionem v Anglii, nabídne více než padesát tisíc míst a hostil zápasy i na olympijských hrách v roce 2012. Poprvé se na něm hrálo už v září 1892, takže má za sebou jedinečnou éru. Podíváte se také na nějaký domácí zápas?

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

zavřít reklamu
×
Reklama