Petra není jen ženské jméno. Navštivte toto jordánské město a objevte helénistickou architekturu

21. 8. 2023 Jan Nováček
Petra

Její ruiny naleznete v jihozápadní části Jordánska. V minulosti Petra představovala starověké město, centrum arabského království. Vzkvétala v době helénistické i římské.

Město bylo postaveno na terase, která byla proražená od východu k západu Mojžíšova údolí. Jednalo se o jedno z míst, kde Mojžíš podle tradice narazil na skálu, ze které vytryskla voda. Celé údolí obklopují útesy pískovcového původu. Ty jsou poseté odstíny červené a fialové barvy a postupně přecházejí do barvy světle žluté.

Ve městě byly objeveny pozůstatky z období paleolitu a neolitu. Později město obsadili Nabatejci (arabský kočovný kmen), kteří z Petry udělali svoje hlavní centrum.

V blízkosti města investovali do obchodních stezek. Obchodování jim přineslo značné příjmy a město začalo vzkvétat. Později se stalo částí Římské říše. S rozvojem námořních obchodních cest však význam Petry zanikal.

Petra

Velké množství staveb bylo ve městě zničeno při velkém zemětřesení ve 4. století. V období byzantském zde bylo postaveno několik kostelů, ale město stále upadalo a postupně se stávalo opuštěným. Až do počátku 19. století, kdy bylo zase objeveno.

Obdivovaná helénistická architektura

Helénistická architektura město proslavila. Fasády hrobek jsou vytvořené v helénistickém stylu. Odrážejí kultury, se kterými Nabatejci obchodovali. Nejlepší příklad tohoto stylu je viditelný v Pokladnici.

Charakteristické rysy nese i místní klášter také vytesaný do sklaní stěny. Městské královské hrobky představují jedinečné umění místních obyvatel. Vedle palácové hrobky se nachází korintská hrobka.

Město Petra dnes

Přístup do města je soutěskou, která je dlouhá přes jeden kilometr. Petra je známá svou typickou architekturou, která je vytesaná do skály. Proslavil ji i její vodovodní systém.

Mnohé z hrobek, které se ve městě nacházejí, mají propracované fasády. Některé jsou využívány coby obydlí. Dobře zachovalým místem je kultovní oltář, který pochází z biblických dob.

Petra

Pro podporu místní populace byl vytvořený rozsáhlý hydrologický systém, jehož součástí jsou i přehrady, cisterny a vodní kanály vytesané do skály.

Vykopávky, které zde byly zahájené koncem 20. století, odhalily chrámy a památky, které ukazují politické, společenské a náboženské tradice místních obyvatel.

Ke konci 20. století byla Petra zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Počátkem 21. století byla zařazena mezi 7 nových divů světa. Představuje symbol Jordánska a velmi navštěvovanou turistickou atrakci.

Mohlo by Vás zajímat

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Sprchový kout
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak docílit toho, aby dveře sprchového koutu byly stále čisté, bez vodního kamene a plísně

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

Pokud máte rádi sever Evropy, nenechejte si ujít pobaltský…
3. 7. 2023 Jan Nováček

Tradiční lotyšská kuchyně a její největší speciality

Pevnost Josefov
5. 11. 2023 Petr Dostál

Pevnost Josefov: Kudy kráčely dějiny i metalový festival

Zamilovali jste si sever Evropy? Můžete vyrazit do Švédska,…
27. 7. 2023 Jan Nováček

Kodaň je klidným městem se spoustou krásných zákoutí

Řecké ostrovy jsou velkým turistickým lákadlem. Pojďme se proto…
26. 6. 2023 Jan Nováček

Co vás čeká při dovolené na Santorini? Křišťálově čisté moře i mínojská kultura

Františkánská zahrada
12. 10. 2023 Petr Dostál

Zelený ráj v centru Prahy: Františkánská zahrada

zavřít reklamu
×
Reklama