Do kostela i do mešity v Baru
Město Bar leží poblíž hranice s Albánií na jihu černohorského pobřeží. Žijí zde jak křesťané, tak i početná muslimská komunita. V relativně malém městě, kde každou chvíli slyšíte zvony kostelů i svolávání k modlitbě v mešitě najednou. Na procházku po Baru doporučujeme, abyste si vyhradili alespoň půl dne.
Ve starém Baru můžete navštívit rozsáhlou pevnost. Její součástí je ukázka vedení vody z hor do pevnosti akvaduktem či pozůstatky tureckých lázní s dochovanými arabeskami na stěnách. Z věže je pak nádherný výhled na moře i hory, které se hned za Barem rozprostírají.
Už samotná cesta k pevnosti úzkými uličkami stojí za to. Na každém metru je malá kavárnička, kde místní odpočívají a užívají si oblíbenou kávu s cigaretou.
Budva si může podat ruku s Dubrovníkem
Historicky významné přístavní město Budva se dnes živí hlavně turismem. Při návštěvě Černé Hory málokdo Budvu vynechá, není však divu. Historické centrum Budvy se rozprostírá na výběžku pevniny do moře a je obehnáno hradbami, na které můžete vylézt a projít se po nich. Z hradeb je krásný výhled na moře, milovníci architektury zase mohou obdivovat tradiční diagonální tvary budov a taškové střechy.
Jen pár minut jízdy od Budvy se můžete potěšit pohledem na ostrov Sveti Stefan. Ten znáte určitě z hollywoodských filmů, točil se tam například James Bond. Můžete se jet na ostrov podívat přímo, jen za vstup se ale platí celkem dost peněz.
Turisty opomíjený Herceg Novi
Herzeg Novi je poslední větší město před hraničním přechodem s Chorvatskem a často jím lidé jen projíždí, málokdy ale zastaví. Také Herceg Novi má své původní středověké zachovalé opevnění. Jeho součástí je i amfiteátr, kde se v sezóně hrají klasické hry, nebo třeba i opery. Nejkrásnější je město v noci, kdy se promenáda podél pláže převlékne do kabátku světel a vynoří se umělci, kteří se starají o skvělou večerní atmosféru.
Za nejjižnějším evropským fjordem do Kotoru
Mezi vysokými kopci máte pocit, jako byste se ocitli v Norsku. Boka Kotorska, tedy nejjižnější fjord v Evropě, bývá hojně navštěvován kvůli dechberoucím výhledům. Město Kotor, podle kterého se fjord jmenuje, není ale o nic méně nádherné. Kamenné maličké domky poskytují útočiště mnoha zajímavým muzeím, jedno z nich je třeba muzeum koček, jak se chov těchto zvířat vyvíjel v čase a jaké měly kočky zastoupení během různých ér v černohorské historii.
Černá Hora je malinká země Západního Balkánu, která se už roky hlásí o své místo v EU. I díky tomu je tam možné platit eurem i přesto, že oficiálně ještě země členem Unie není.