Bar či Budva: Černohorská města, která vám vyrazí dech

23. 8. 2023 Jan Nováček
Budva

Na necelých 14 tisících kilometrech čtverečních najdete vše od krásných pláží přes národní parky až po historická města s orientální kulturou. Tyto se stoprocentně vyplatí navštívit.

Do kostela i do mešity v Baru

Město Bar leží poblíž hranice s Albánií na jihu černohorského pobřeží. Žijí zde jak křesťané, tak i početná muslimská komunita. V relativně malém městě, kde každou chvíli slyšíte zvony kostelů i svolávání k modlitbě v mešitě najednou. Na procházku po Baru doporučujeme, abyste si vyhradili alespoň půl dne.

Ve starém Baru můžete navštívit rozsáhlou pevnost. Její součástí je ukázka vedení vody z hor do pevnosti akvaduktem či pozůstatky tureckých lázní s dochovanými arabeskami na stěnách. Z věže je pak nádherný výhled na moře i hory, které se hned za Barem rozprostírají. 

Už samotná cesta k pevnosti úzkými uličkami stojí za to. Na každém metru je malá kavárnička, kde místní odpočívají a užívají si oblíbenou kávu s cigaretou.

Budva si může podat ruku s Dubrovníkem

Historicky významné přístavní město Budva se dnes živí hlavně turismem. Při návštěvě Černé Hory málokdo Budvu vynechá, není však divu. Historické centrum Budvy se rozprostírá na výběžku pevniny do moře a je obehnáno hradbami, na které můžete vylézt a projít se po nich. Z hradeb je krásný výhled na moře, milovníci architektury zase mohou obdivovat tradiční diagonální tvary budov a taškové střechy. 

Jen pár minut jízdy od Budvy se můžete potěšit pohledem na ostrov Sveti Stefan. Ten znáte určitě z hollywoodských filmů, točil se tam například James Bond. Můžete se jet na ostrov podívat přímo, jen za vstup se ale platí celkem dost peněz.

Budva

Turisty opomíjený Herceg Novi

Herzeg Novi je poslední větší město před hraničním přechodem s Chorvatskem a často jím lidé jen projíždí, málokdy ale zastaví. Také Herceg Novi má své původní středověké zachovalé opevnění. Jeho součástí je i amfiteátr, kde se v sezóně hrají klasické hry, nebo třeba i opery. Nejkrásnější je město v noci, kdy se promenáda podél pláže převlékne do kabátku světel a vynoří se umělci, kteří se starají o skvělou večerní atmosféru.

Za nejjižnějším evropským fjordem do Kotoru

Mezi vysokými kopci máte pocit, jako byste se ocitli v Norsku. Boka Kotorska, tedy nejjižnější fjord v Evropě, bývá hojně navštěvován kvůli dechberoucím výhledům. Město Kotor, podle kterého se fjord jmenuje, není ale o nic méně nádherné. Kamenné maličké domky poskytují útočiště mnoha zajímavým muzeím, jedno z nich je třeba muzeum koček, jak se chov těchto zvířat vyvíjel v čase a jaké měly kočky zastoupení během různých ér v černohorské historii.

Černá Hora je malinká země Západního Balkánu, která se už roky hlásí o své místo v EU. I díky tomu je tam možné platit eurem i přesto, že oficiálně ještě země členem Unie není. 

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Petřín
24. 11. 2023 Petr Dostál

Navzdory bohaté historii je Praha také kolébkou industrialismu

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem?…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Růžový tank číslo 23
26. 11. 2023 Petr Dostál

Díla slavných sochařů zdobí nejrůznější kouty Česka

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému.…
26. 7. 2023 Jan Nováček

Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

Modlivý důl se nachází mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem…
21. 9. 2023 Petr Dostál

Tajemné poutní místo: Do Modlivého dolu se jezdil pomodlit i sám císař Ferdinand V.

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

zavřít reklamu
×
Reklama