Jerevan: Ulice starší než ty v Římě, plné hudby a tance s výhledem na biblický Ararat

fotografie autora Petr Dostál publikováno 15.09.2023 07:45
Jerevan

Pod biblickou horou Ararat se rozprostírá hlavní město Arménie. Ačkoliv Ararat znamená pro Armény hodně, 99 % z nich se přímo k němu nikdy v životě nepodívá.

Arménie je maličká země na Kavkaze s rozlohou jen něco přes 11 000 m², přesto se zde může dovolená protáhnout i na 3 týdny. Arménské hlavní město poskytuje domov více než třetině obyvatel Arménie. Je to hlavní centrum všeho dění v zemi a není od věci vyhradit si na Jereven klidně i 3 dny a naplno si ho užít. Tady je pár atrakcí, které byste rozhodně neměli vynechat.

Kaskády jako náhrada za Ararat

Ačkoliv je pro Armény Ararat nejposvátnější hora, dnešní postavení státních hranic neumožňují obyvatelům země podívat se přímo k němu. Hora jde z každého místa ve městě dobře vidět, nicméně leží na území Turecka. Vzhledem k neexistujícím diplomatickým vztahům mezi oběma státy, jsou Kaskády to jediné, co Arménům zbylo. Právě tento architektonický počin totiž biblickou horu symbolizuje.

Mramorové schodiště slouží jako muzeum, vyhlídkové, odpočinkové a kulturní místo. Z vrchních pater schodů je výhled na celé město i s horou Ararat, jednotlivá patra pak představují nejrůznější umělecké výtvory. Zvlášť kouzelné jsou Kaskády večer, kdy na nich hraje hudba a jsou osvětlené. Každý pátek je pod Kaskádami také obrovská přehlídka arménských národních tanců.

Kaskády v Jerevanu

Na Náměstí Republiky se vydejte po setmění

Na Náměstí Republiky je k vidění galerie, vládní budovy nebo třeba obchod Dana Bilzeriana, který z Arménie pochází. Nejkrásnější je však náměstí večer. Od 9 do 11 hodin je v provozu zpívající fontána před galerií, a to je vskutku pěkná podívaná. Okolní majestátní historické budovy jsou osvětlené, před nimi vysedávají místní, nebo třeba tančí do rytmu stejně jako trysky fontány.

Atrakce pro milovníky urbexu

Urbex, neboli poznávání netradičních objektů vytvořených člověkem, které pozbyly svůj smysl. Typicky opuštěné továrny, hotely, stará kina apod. Tato místa mají své kouzlo, jsou neokoukaná a autentická, ačkoliv ne vždycky úplně krásná. 

V Jerevanu je takových míst hned několik. Výlet na Kaskády můžete spojit s návštěvou opuštěné restaurace Aragil, která je na kopci nad městem a odkud je impozantní výhled na okolí. 

Další obdobnou atrakcí je samotná nejstarší část města. Historický Jerevan a Starý Jerevan paradoxně není to samé. Zatímco historická část města se pyšní nádhernými domy, nejstarší část města z dálky připomíná spíš slum odněkud z Afriky. Přesto nemusíte mít strach a můžete se do úzkých uliček Starého Jerevanu vydat. Potkáte se s místními a budete zde obdivovat snahu o kultivaci pouličním uměním. Narazíte také na úplně první dům, který byl ve městě postaven.

Mohlo by Vás zajímat

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Mšice
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Tento účinný postřik na mšice zničí i mravence a ochrání vaši úrodu

Chryzantémy
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Několik rad, jak pěstovat chryzantémy pro nádherné květy

zavřít reklamu
×
Reklama