Jerevan: Ulice starší než ty v Římě, plné hudby a tance s výhledem na biblický Ararat

15. 9. 2023 Petr Dostál
Jerevan

Pod biblickou horou Ararat se rozprostírá hlavní město Arménie. Ačkoliv Ararat znamená pro Armény hodně, 99 % z nich se přímo k němu nikdy v životě nepodívá.

Arménie je maličká země na Kavkaze s rozlohou jen něco přes 11 000 m², přesto se zde může dovolená protáhnout i na 3 týdny. Arménské hlavní město poskytuje domov více než třetině obyvatel Arménie. Je to hlavní centrum všeho dění v zemi a není od věci vyhradit si na Jereven klidně i 3 dny a naplno si ho užít. Tady je pár atrakcí, které byste rozhodně neměli vynechat.

Kaskády jako náhrada za Ararat

Ačkoliv je pro Armény Ararat nejposvátnější hora, dnešní postavení státních hranic neumožňují obyvatelům země podívat se přímo k němu. Hora jde z každého místa ve městě dobře vidět, nicméně leží na území Turecka. Vzhledem k neexistujícím diplomatickým vztahům mezi oběma státy, jsou Kaskády to jediné, co Arménům zbylo. Právě tento architektonický počin totiž biblickou horu symbolizuje.

Mramorové schodiště slouží jako muzeum, vyhlídkové, odpočinkové a kulturní místo. Z vrchních pater schodů je výhled na celé město i s horou Ararat, jednotlivá patra pak představují nejrůznější umělecké výtvory. Zvlášť kouzelné jsou Kaskády večer, kdy na nich hraje hudba a jsou osvětlené. Každý pátek je pod Kaskádami také obrovská přehlídka arménských národních tanců.

Kaskády v Jerevanu

Na Náměstí Republiky se vydejte po setmění

Na Náměstí Republiky je k vidění galerie, vládní budovy nebo třeba obchod Dana Bilzeriana, který z Arménie pochází. Nejkrásnější je však náměstí večer. Od 9 do 11 hodin je v provozu zpívající fontána před galerií, a to je vskutku pěkná podívaná. Okolní majestátní historické budovy jsou osvětlené, před nimi vysedávají místní, nebo třeba tančí do rytmu stejně jako trysky fontány.

Atrakce pro milovníky urbexu

Urbex, neboli poznávání netradičních objektů vytvořených člověkem, které pozbyly svůj smysl. Typicky opuštěné továrny, hotely, stará kina apod. Tato místa mají své kouzlo, jsou neokoukaná a autentická, ačkoliv ne vždycky úplně krásná. 

V Jerevanu je takových míst hned několik. Výlet na Kaskády můžete spojit s návštěvou opuštěné restaurace Aragil, která je na kopci nad městem a odkud je impozantní výhled na okolí. 

Další obdobnou atrakcí je samotná nejstarší část města. Historický Jerevan a Starý Jerevan paradoxně není to samé. Zatímco historická část města se pyšní nádhernými domy, nejstarší část města z dálky připomíná spíš slum odněkud z Afriky. Přesto nemusíte mít strach a můžete se do úzkých uliček Starého Jerevanu vydat. Potkáte se s místními a budete zde obdivovat snahu o kultivaci pouličním uměním. Narazíte také na úplně první dům, který byl ve městě postaven.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Linecké cukroví
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Petřín
24. 11. 2023 Petr Dostál

Navzdory bohaté historii je Praha také kolébkou industrialismu

Středočeský Kolín zná jako Mekku průmyslu zřejmě většina Čechů.…
30. 9. 2023 Petr Dostál

Chrám sv. Bartoloměje: Pozapomenutá perla v průmyslové tepně Polabí

Jde o město, které se na vrcholu slávy římského impéria stalo…
5. 5. 2023 Jan Nováček

Pompeje přináší turistům vzácnou vzpomínku na antický svět

Modlivý důl se nachází mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem…
21. 9. 2023 Petr Dostál

Tajemné poutní místo: Do Modlivého dolu se jezdil pomodlit i sám císař Ferdinand V.

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému.…
26. 7. 2023 Jan Nováček

Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

Brněnský orloj
13. 11. 2023 Petr Dostál

Česko je rájem orlojů. Poznáte ty nejslavnější?

zavřít reklamu
×
Reklama