Po stopách opuštěných kin a hotelů, aneb urbexová dovolená

17. 9. 2023 Petr Dostál
Urbex

Při urban exploration se vyhnete přelidněným ulicím a turistickým pastem. Poznáte přitom pravou tvář daného místa

Možná jste se s pojmem urbex dosud nepotkali, přece jen se tento způsob cestování na výsluní teprve dostává. Spočívá to v tom, že místo naleštěných zámků a historických uliček měst navštěvujete staré továrny, hotely či restaurace, které mají to nejlepší za sebou a víceméně chátrají. Ačkoliv to nemusí znít jako dovolená snů, možná vás urbex překvapí. Zvlášť třeba na těchto místech.

Hotel Monte Palace na ostrově Sao Miguel

Azorské ostrovy lákají většinou na oceán a přírodu, zároveň jsou ale Mekkou vyznavačů urbexu. Hotel Monte Palace není ani až tak starý. Jeho provoz se spustil na konci 80. let, z teras a pokojů byly impozantní výhledy na ostrov a oceán a stál uprostřed ničeho, nahoře na kopci. Když se ale tento kopec zahalí do mlhy po dešti, a že na Azorech prší celkem často, není vidět vůbec nic. Postupně tak zájem o návštěvu hotelu Monte Palace ubýval, po čase se uzavřel a od té doby chátrá. 

Stalo se z něj útočiště pouličních umělců. Jejich umění můžete obdivovat na zdech a podlahách opuštěného hotelu hned poté co se zase vzpamatujete z dechberoucího výhledu z teras. Staticky je na tom hotel stále vcelku dobře, můžete se tak projít po patrech.

Urbex

Jedny z nejslavnějších lázní v SSSR, Jermuk v Arménii

Do lázní Jermuk se během sovětské éry sjížděly největší celebrity a nejvlivnější lidé SSSR. Po rozpadu v roce 1991 začal ale zájem o lázeňské město ze strany obyvatel především Ruska upadat a na arménské klientele se město udržet nedokázalo. Zažilo si tak krušné roky, kdy kdysi přeplněné luxusní hotely byly najednou prázdné.

Ačkoliv v současnosti zažívá město renesanci, staví se nové komplexy či renovují ty staré, vše opravit nelze. Oknem se můžete protáhnout do starého kina či si zaběhat na antuce, která toho očividně pamatuje hodně. Rozhodně byste ale neměli vynechat lázeňský komplex u jezera poblíž léčivých pramenů. Budova je skutečně velká, na první pohled ale opuštěná. Okna chybí úplně, dveře taktéž. 

Jakmile do komplexu vstoupíte, dostanete se do vestibulu, kde ještě nedávno byly sochy prominentních prorusky orientovaných arménských spisovatelů v nadživotní velikosti. Odvážlivci se mohou vydat po schodech do prvního patra a prozkoumat, co všechno v hotelu ještě zbylo.

Bratislava a její atrakce

Za urbexem nemusíte ani daleko za hranice. V hlavním městě našich bratrů je také leccos k vidění, a to například stará vojenská základna, která zde byla vybudovaná za časů Československa. Měla chránit Bratislavu před imperialisty z Rakouska. Návštěvu této základny můžete spojit například s procházkou na hrad Devín. Vystoupat můžete také na řídící věž, odkud je pěkný výhled. 

To ale zdaleka není všechno. Také v České republice byste našli plno zajímavých míst, jako třeba oblast Dolních Vítkovic v Ostravě a mnoho dalšího. Postupně se některá místa zvelebují, tvoří se zde muzea a galerie, tak jak je to třeba v Ostravě.

Mohlo by Vás zajímat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Homburg
11. 11. 2023 Petr Dostál

Český textilní průmysl se dokázal prosadit i v zahraničí

Knihovna Malatestiana v italské Ceseně, známá jako nejstarší…
13. 8. 2023 Jan Nováček

Knihovna Malatestiana je nejstarší evropská knihovna. Najdete v ní téměř půl milionu knih

Růžový tank číslo 23
26. 11. 2023 Petr Dostál

Díla slavných sochařů zdobí nejrůznější kouty Česka

Bohatá historie, kterou si můžete procházet i několik dnů. Léto…
8. 8. 2023 Jan Nováček

Riga je největším městem moderního Pobaltí

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazíte s rodinou na výlet? Vydejte…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Tip na víkendový výlet: Navštivte místa v Česku, která vyzařují pozitivní energií

V Praze se nachází nepřeberné množství barokní a gotické…
3. 10. 2023 Petr Dostál

Tančící dům je architektonickou ikonou Prahy. Co v něm najdeme?

zavřít reklamu
×
Reklama