Tajemné poutní místo: Do Modlivého dolu se jezdil pomodlit i sám císař Ferdinand V.

21. 9. 2023 Petr Dostál
Modlivý důl

Modlivý důl se nachází mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodě Svojkova. Nad tímto poutním místem visí řada pověstí. A většina z nich se točí kolem nešťastné lásky.

Modlivý důl před mnoha a mnoha lety nesl úplně jiný název. Tehdy se skalnaté rokli říkalo Smolný důl. A to proto, že zdejší uhlíři zde měli smolné pece, ve kterých vařili kolomaz. Poutní místo zde vznikl až o několik let později.

Pověst o rytíři ze Svojkova

Kolem Modlivého dolu koluje řada pověstí, ale nejznámější z nich je ta o rytíři Jaroslavovi ze Svojkova. Ten se s dcerou sládka z Velenic velice miloval, ale bohužel rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli. Dvojice milenců proto unikla a došla až k Modlivému dolu, kde si oba vzali život.

Melzerův první obrázek

Jako první obrázek se zde objevuje Loučení Panny Marie s Ježíšem. Ten zde prý na strom pověsil dělník Melzer v roce 1704. Muž pracoval ve svojkovském pivovaru, a v naději, že zažene prokletí tohoto místa, sem obrázek pověsil.

Později zde vrchnost hustý les nechala pokácet a u obrázku Panny Marie se začali zastavovat pocestní. Netrvalo dlouho a místem se začaly šířit zprávy o vyslyšených modlitbách. A proto zde svobodná paní von Czerwelli ze Svojkova nechala v roce 1772 vystavět dřevěnou kapličku, do které byl Melzerův obrázek přenesen.

Modlivý důl

Nová kaple ve skalní stěně

Zub času ale pracuje neúprosně, a tak koncem 18. století nechala hraběnka Alžběta Kinská dřevěnou kapličku snést a místo ní nechala kapli vytesat do skalní stěny. Jedná se o práci svojkovského zedníka Josefa Sachera. Bohužel ale sloupský farář a vrchnost poutě do Modlivého dolu odmítali jít a jejich zášť k místu vyeskalovala natolik, že z místa nechali odstranit svaté obrázky a tabulky s poděkováním za vyslyšené prosby.

Biskupská konzistoř dokonce v září 1806 nařídila, aby byly z kaple odstraněny i socha Ježíše a Panny Marie. Ještě než k úkonu došlo, obě sochy z kaple záhadně zmizely. Teprve po několika měsících byly nalezeny ukryté v jedné z roklí. Odtud pak putovaly do kostela nacházejícího se ve Sloupu.

Obnovení kaple

Kaple byla obnovena po epidemii cholery, která se tudy prohnala mezi lety 1832 a 1850. Nicméně v roce 1836 bylo průčelí kaple doplněno o krásný gotický portál, který vytvořil sochař Antonín Wagner. Následně byl do interiéru umístěn milostný obraz Panny Marie od Eugenie Hauptmann-Sommer. Koncem 19. století byl vnitřek kaple upraven a dokonce se sem jezdil pomodlit i císař Ferdinand V..

Kudy k Modlivému dolu?

Pokud se rozhodnete k Modlivému dolu vydat, vydejte se po turisticky značené cestě z rozcestí Svojkova. Odtud se vydáte po červené a zelené turistické značce. Ke kapli vás doprovodí křížová cesta. Na cestě se u odbočky ke Svojkovským skalám můžete také vydat k tůňce Pramen Strážce.

Mohlo by Vás zajímat

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem?…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Švýcarsko
19. 10. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit po Evropě během zimy? Inspirujte se těmito tipy

Věděli jste, že Moravské Toskánsko je nejkrásnější krajinou v…
26. 9. 2023 Petr Dostál

Moravské Toskánsko je nejfotogeničtější krajinou v České republice

Na necelých 14 tisících kilometrech čtverečních najdete vše od…
23. 8. 2023 Jan Nováček

Bar či Budva: Černohorská města, která vám vyrazí dech

Homburg
11. 11. 2023 Petr Dostál

Český textilní průmysl se dokázal prosadit i v zahraničí

Při urban exploration se vyhnete přelidněným ulicím a…
17. 9. 2023 Petr Dostál

Po stopách opuštěných kin a hotelů, aneb urbexová dovolená

zavřít reklamu
×
Reklama