Modlivý důl před mnoha a mnoha lety nesl úplně jiný název. Tehdy se skalnaté rokli říkalo Smolný důl. A to proto, že zdejší uhlíři zde měli smolné pece, ve kterých vařili kolomaz. Poutní místo zde vznikl až o několik let později.
Pověst o rytíři ze Svojkova
Kolem Modlivého dolu koluje řada pověstí, ale nejznámější z nich je ta o rytíři Jaroslavovi ze Svojkova. Ten se s dcerou sládka z Velenic velice miloval, ale bohužel rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli. Dvojice milenců proto unikla a došla až k Modlivému dolu, kde si oba vzali život.
Melzerův první obrázek
Jako první obrázek se zde objevuje Loučení Panny Marie s Ježíšem. Ten zde prý na strom pověsil dělník Melzer v roce 1704. Muž pracoval ve svojkovském pivovaru, a v naději, že zažene prokletí tohoto místa, sem obrázek pověsil.
Později zde vrchnost hustý les nechala pokácet a u obrázku Panny Marie se začali zastavovat pocestní. Netrvalo dlouho a místem se začaly šířit zprávy o vyslyšených modlitbách. A proto zde svobodná paní von Czerwelli ze Svojkova nechala v roce 1772 vystavět dřevěnou kapličku, do které byl Melzerův obrázek přenesen.
Nová kaple ve skalní stěně
Zub času ale pracuje neúprosně, a tak koncem 18. století nechala hraběnka Alžběta Kinská dřevěnou kapličku snést a místo ní nechala kapli vytesat do skalní stěny. Jedná se o práci svojkovského zedníka Josefa Sachera. Bohužel ale sloupský farář a vrchnost poutě do Modlivého dolu odmítali jít a jejich zášť k místu vyeskalovala natolik, že z místa nechali odstranit svaté obrázky a tabulky s poděkováním za vyslyšené prosby.
Biskupská konzistoř dokonce v září 1806 nařídila, aby byly z kaple odstraněny i socha Ježíše a Panny Marie. Ještě než k úkonu došlo, obě sochy z kaple záhadně zmizely. Teprve po několika měsících byly nalezeny ukryté v jedné z roklí. Odtud pak putovaly do kostela nacházejícího se ve Sloupu.
Obnovení kaple
Kaple byla obnovena po epidemii cholery, která se tudy prohnala mezi lety 1832 a 1850. Nicméně v roce 1836 bylo průčelí kaple doplněno o krásný gotický portál, který vytvořil sochař Antonín Wagner. Následně byl do interiéru umístěn milostný obraz Panny Marie od Eugenie Hauptmann-Sommer. Koncem 19. století byl vnitřek kaple upraven a dokonce se sem jezdil pomodlit i císař Ferdinand V..
Kudy k Modlivému dolu?
Pokud se rozhodnete k Modlivému dolu vydat, vydejte se po turisticky značené cestě z rozcestí Svojkova. Odtud se vydáte po červené a zelené turistické značce. Ke kapli vás doprovodí křížová cesta. Na cestě se u odbočky ke Svojkovským skalám můžete také vydat k tůňce Pramen Strážce.