Tančící dům je architektonickou ikonou Prahy. Co v něm najdeme?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 03.10.2023 06:45
Tančící dům

V Praze se nachází nepřeberné množství barokní a gotické architektury. Tu a tam zde však najdeme také modernější stavební unikáty. V jejich čele pak stojí dekonstruktivistická budova Tančícího domu.

Když byla v roce 1996 veřejnosti poprvé představena stavba na rohu pražského Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí, vzbudila v lidech velmi rozporuplné emoce. Dům složený ze dvou částí, kde lze na první pohled jen stěží najít pravý úhel, svým vzhledem připomíná taneční pár. Jedna taková dvojice byla architektům Tančícího domu – jak jej lidé brzy začali přezdívat namísto nepříliš chytlavého Nationale-Nederlanden Building – skutečně předlohou, a nebyl to nikdo jiný než Fred Astaire a Ginger Rogersová. Zatímco Freda má znázorňovat pravá věž z železobetonů, křehká Ginger je reprezentována věží skleněnou. Budova se stala poměrně rychle proslulou i v zahraničí, a architekti z celého světa přijíždí obdivovat její moderní vzhled kontrastující s okolními historickými budovami i dnes.

Historie Tančícího domu

Tančící dům byl postaven v letech 1992 až 1996 českým architektem chorvatského původu Vladem Milunićem a americko-kanadským designérem Frankem Gehrym. Dům, který na tomto místě původně stál, byl nešťastnou náhodou zničen americkým náletem během druhé světové války. V roce 1992 jej pak koupila společnost Nationale-Nederlanden. Milunić chtěl nové stavbě od počátku vdechnout dekonstruktivistický styl, protože chtěl v roztančených budovách reflektovat odklon Česka od komunistické minulosti. Frank Gehry chtěl dům původně nazvat jako „Ginger a Fred“, později však od tohoto záměru upustil, neboť nechtěl do Prahy přivést americký kýč. Právě proto se pak mezi lidmi uchytil český název Tančící dům. Budova však nenabízí svým obdivovatelům pouze unikátní vnější vzhled. V jejím nitru a nejbližším okolí lze najít například hotel, galerii či restauraci se střešním barem. Většinu interiérů pak pro stavbu navrhla česko-britská architektka Eva Jiřičná.

Tančící dům

Co najdeme uvnitř

Galerie Tančící dům

V Tančícím domě se nachází galerie současného umění, která představuje díla českých i zahraničních umělců. Kromě stálé expozice se zde během roku pravidelně konají výstavy. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin, vstupenky lze zakoupit online či přímo na místě.

Dancing House Café

Ve spodním patře můžete navštívit kavárnu, která je otevřena od 9 do 21 hodin. Kromě kávy a dalších nápojů zde seženete také něco malého k zakousnutí, například sendviče, saláty či tapas. Bonusem k vašemu občerstvení bude krásný výhled na Prahu a Vltavu v dálce.

Restaurace Ginger & Fred

Ginger & Fred je restaurací, kam se můžete zastavit na snídani, oběd či večeři. Kromě klasického vnitřního posezení lze v letních měsících využít venkovní terasu s grilem. V nabídce nechybí ani degustační menu, které je skutečným gastronomickým zážitkem. V tomto případě se ale vyplatí zařídit si rezervaci předem.

Tančící dům

GLASS Bar

Jedním z hlavních lákadel Tančícího domu je bezpochyby bar nacházející se v nejvyšším patře budovy. Je umístěn uvnitř skleněné kopule, která poskytuje neuvěřitelný výhled na město. I zde pak můžete využít výhled z terasy, kde si můžete vychutnat pivo, víno či míchaný drink. Jako na dlani se před vámi rozloží Pražský hrad, Mánesová galerie, Palác Žofín či Střelecký ostrov.

Noc v místním hotelu

Pokud vám to rozpočet dovolí, můžete přenocovat v místním hotelu Dancing House Hotel, který vám nabídne pohled z opačné strany abstraktních oken směrem ke gotické architektuře okolí domu. Připravte se ale na to, že nejde o levnou záležitost, ale spíše o zážitkový pobyt, který můžete spojit například se snídaní v restauraci Ginger & Fred.

Stojí Tančící dům za to?

Pokud nepatříte mezi fanoušky moderní architektury, můžete namítat, že vám Tančící dům nemá prakticky co nabídnout. Opak je ale pravdou, a jakmile spatříte budovu na vlastní oči, jistě vás dokáže učarovat. Návštěvu doporučujeme spojit s prohlídkou střešní terasy, která vám nabídne dosud nevídaný pohled na historické centrum Prahy.

Mohlo by Vás zajímat

Praha
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Hlavní město jako na dlani. Kde najdete ty nejkrásnější výhledy na Prahu?

Tesla Cybertruck
publikováno 21. 4. 2024 autor David Vanda

Tesla stahuje z oběhu tisíce Cybertrucků. Na vině je vadná podložka plynového pedálu

Jahody
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít sladké a obrovské jahody široko daleko? Pak je nyní přihnojte tímto hnojivem

zavřít reklamu
×
Reklama