Lázně Velichovky dokázaly oživit zašlou slávu lázeňství

13. 10. 2023 Petr Dostál
Lázně

Česká republika má celou řadu slavných lázní. Slavný lázeňský trojúhelník však doplňuje i řada dalších lázní různě roztroušených po republice. Jedněmi z nich jsou i Velichovky.

Velichovky jsou nevelkou obcí se zhruba 700 obyvateli. Známé lázně se nacházejí v kraji Královéhradeckém v okrese Náchod, a to zhruba 5 km od Jaroměře.

Celá obec se pyšní bohatou historií a právě lázeňství představuje její neodmyslitelnou součást. Konkrétně tato tradice spadá až do roku 1897. Již předtím objevil doktor Alois Kutík, rodák z obce Starý Ples, která je dnes částí Jaroměře, blahodárný efekt zdejší slatiny.

Ostatně podařilo se mu vybudovat i slavnou soukromou nemocnici v Hořičkách, kde se usadil hned po absolvování lékařské fakulty na univerzitě Karlově. V tomto zařízení se, nutno dodat, že s velkými úspěchy, léčili zlomeniny všeho druhu. A právě účinky slatiny si už v tomto zařízení vyzkoušel.

Místní velmi hustá rašelina je svým složením zcela jedinečná v celé České republice, jelikož je napájená prameny vody s obsahem uhličitanu vápenatého, železa a síry.

Majitelkami zdejšího panství byly v době, kdy se rozhodovalo o budování lázní, baronky Berta Bess-Chrostin a Gabriela Spens-Boden. Právě ty doktor Kutík společně se svým přítelem hrabětem Harrachem přesvědčil k založení akciové společnosti.

Již v roce 1897 byl položen základní kámen zdejšího lázeňství a započala se stavba lázeňských objektů. Jako vůbec první byla vybudována léčebná budova se strojovnou a kotelnou a dále lázeňská restaurace s tanečním sálem a klubovnou a dvě budovy pojmenované jmény zakladatelek „Vojtěška“ (nyní vila Slovenka) a „Jela“ (nyní vila Domov). Hned rok na to se tak mohli do lázní přijet léčit první nemocní, a to s kloubnímu potížemi.

Lázně Velichovky

Novodobá historie Velichovek přinesla i problémy

Někdejší slávu lázní v roce 2013 přetrhly finanční problémy. Velichovky se dostaly do dluhů, které se tehdy vyšplhaly na celkovou sumu 50 milionů korun. Celkový majetek lázní přitom v tomto období dosahoval 153 milionů korun.

Patová situace nakonec vydržela téměř dva roky. Lázním pomohl nový majitel, který je nechal opravit za více než 20 milionů korun. Tím se stala společnost Lázně 1897, která je součástí jaroměřského holdingu Karsit Group SE.

Zdejší proslulé lázně tak mohly po svém úspěšném oživení navázat na prvorepublikovou tradici a znovu přijímat pacienty. V současné době se zde především léčí onemocnění pohybového aparátu. Stejně tak sem pacienti jezdí za rehabilitacemi.

A samozřejmě se lázně nemohou obejít ani bez zájemců, kteří jezdí do lázní na wellness pobyty, kde je možno si jednoduše odpočinout. Ostatně přispívá k tomu i klidné prostředí a rodinná atmosféra Velichovek. To podnítilo i zavedení celé řady metod moderních, jako je léčba kolagenem i čínskou medicínou.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o přeplněných plážových…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky,…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem?…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Modlivý důl se nachází mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem…
21. 9. 2023 Petr Dostál

Tajemné poutní místo: Do Modlivého dolu se jezdil pomodlit i sám císař Ferdinand V.

Zamilovali jste si sever Evropy? Můžete vyrazit do Švédska,…
27. 7. 2023 Jan Nováček

Kodaň je klidným městem se spoustou krásných zákoutí

Připravte se na dobrodružství Vašeho života! Ponořte se spolu s…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Objevte Kambodžu: skryté poklady kultury a tajemství starověku

zavřít reklamu
×
Reklama