Lázně Velichovky dokázaly oživit zašlou slávu lázeňství

fotografie autora Petr Dostál publikováno 13.10.2023 07:15
Lázně

Česká republika má celou řadu slavných lázní. Slavný lázeňský trojúhelník však doplňuje i řada dalších lázní různě roztroušených po republice. Jedněmi z nich jsou i Velichovky.

Velichovky jsou nevelkou obcí se zhruba 700 obyvateli. Známé lázně se nacházejí v kraji Královéhradeckém v okrese Náchod, a to zhruba 5 km od Jaroměře.

Celá obec se pyšní bohatou historií a právě lázeňství představuje její neodmyslitelnou součást. Konkrétně tato tradice spadá až do roku 1897. Již předtím objevil doktor Alois Kutík, rodák z obce Starý Ples, která je dnes částí Jaroměře, blahodárný efekt zdejší slatiny.

Ostatně podařilo se mu vybudovat i slavnou soukromou nemocnici v Hořičkách, kde se usadil hned po absolvování lékařské fakulty na univerzitě Karlově. V tomto zařízení se, nutno dodat, že s velkými úspěchy, léčili zlomeniny všeho druhu. A právě účinky slatiny si už v tomto zařízení vyzkoušel.

Místní velmi hustá rašelina je svým složením zcela jedinečná v celé České republice, jelikož je napájená prameny vody s obsahem uhličitanu vápenatého, železa a síry.

Majitelkami zdejšího panství byly v době, kdy se rozhodovalo o budování lázní, baronky Berta Bess-Chrostin a Gabriela Spens-Boden. Právě ty doktor Kutík společně se svým přítelem hrabětem Harrachem přesvědčil k založení akciové společnosti.

Již v roce 1897 byl položen základní kámen zdejšího lázeňství a započala se stavba lázeňských objektů. Jako vůbec první byla vybudována léčebná budova se strojovnou a kotelnou a dále lázeňská restaurace s tanečním sálem a klubovnou a dvě budovy pojmenované jmény zakladatelek „Vojtěška“ (nyní vila Slovenka) a „Jela“ (nyní vila Domov). Hned rok na to se tak mohli do lázní přijet léčit první nemocní, a to s kloubnímu potížemi.

Lázně Velichovky

Novodobá historie Velichovek přinesla i problémy

Někdejší slávu lázní v roce 2013 přetrhly finanční problémy. Velichovky se dostaly do dluhů, které se tehdy vyšplhaly na celkovou sumu 50 milionů korun. Celkový majetek lázní přitom v tomto období dosahoval 153 milionů korun.

Patová situace nakonec vydržela téměř dva roky. Lázním pomohl nový majitel, který je nechal opravit za více než 20 milionů korun. Tím se stala společnost Lázně 1897, která je součástí jaroměřského holdingu Karsit Group SE.

Zdejší proslulé lázně tak mohly po svém úspěšném oživení navázat na prvorepublikovou tradici a znovu přijímat pacienty. V současné době se zde především léčí onemocnění pohybového aparátu. Stejně tak sem pacienti jezdí za rehabilitacemi.

A samozřejmě se lázně nemohou obejít ani bez zájemců, kteří jezdí do lázní na wellness pobyty, kde je možno si jednoduše odpočinout. Ostatně přispívá k tomu i klidné prostředí a rodinná atmosféra Velichovek. To podnítilo i zavedení celé řady metod moderních, jako je léčba kolagenem i čínskou medicínou.

Mohlo by Vás zajímat

Chryzantémy
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Několik rad, jak pěstovat chryzantémy pro nádherné květy

Toulitka
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování toulitky se vyhněte některým chybám, pak vám pokvete i měsíce

Mšice
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Připravte si postřik na mšice a na další škůdce, kteří ničí úrodu. Je levný a maximálně funkční

zavřít reklamu
×
Reklama