Zelený ráj v centru Prahy: Františkánská zahrada

fotografie autora Petr Dostál publikováno 12.10.2023 07:15
Františkánská zahrada

Františkánská zahrada je jedním z nejkouzelnějších míst v metropoli. Jak vlastně vznikla a co nejzajímavějšího tu uvidíte?

Františkánská zahrada je park, který se nachází na Praze 1, na rozhraní mezi Jungmannovým náměstím, Václavským náměstím a Vodičkovou ulicí. Situován je do vnitrobloku.

Jedná se o barokní zahradu francouzského typu s pravidelným půdorysem. Ten je shodný s barokním členěním, zajímavostí jsou šikmé kompoziční osy uzavřené kapličkami. Tímto řešením je Františkánská zahrada v prostoru hlavního města zcela ojedinělá. Její celková výměra činí 0,6 ha. A jde tak doslova o zelenou oázu, kterou vyhledávají v ruchu metropole nejen Pražané.

Zahrada vznikla v těsné blízkosti kláštera karmelitánů u Panny Marie Sněžné. Stalo se tak po roce 1348 v období, kdy král Karel IV. zakládal Nové Město. Mnichům bylo v této době přislíbeno, že zde mohou mít vlastní svatostánek.

Vznikl tak kostel Panny Marie Sněžné, k němuž náležel i klášter a také zahrada. Tento kostel je nejvyšším v Praze a král Karel IV. předpokládal, že se v něm budou konat korunovace českých panovníků. Právě při pohledu ze zahrady nejvíce nejvíce vynikne jeho impozantní silueta.

Ačkoli tak původně patřila pod správu karmelitánů, nakonec v roce 1609 přešla do rukou františkánů. Původně se využívala k pěstování užitkových rostlin, jako jsou byliny a zelenina. Rostly zde i ovocné stromy a františkáni využívali také koření. Po tomto řádu proto nakonec dostala zahrada i svoje jméno.

Během staletí musela Františkánská zahrada zvládnout nelehká období, kdy byla zcela zdevastována. Vždy se ji však nakonec podařilo obnovit.

Františkánská zahrada

Františkánská zahrada v novodobé historii

Zahrada ostatně musela přestát i roky válečné. Němečtí okupanti tu nechali vybudovat dvojici protipožárních nádrží, které estetice tohoto prostoru samozřejmě příliš neprospěly. Zasypány nakonec byly až v letech 1980 a 1985. 

Rozsáhlou rekonstrukcí park prošel dále v roce 1992. A do dnešních dnů se stal jedinečnou pražskou zónou, kam je možno přijít relaxovat, třeba s knihou v ruce. A samozřejmě se zde návštěvníci nemusejí obávat také nechat dovádět děti. K dispozici je zázemí v podobě dětského hřiště.

V zahradě se nachází i původní raně barokní altán, který tvoří přirozenou dominantu prostoru. Dnes je však využíván jakožto zázemí pro obchod s oděvy.

K dalším zajímavým uměleckým artefaktům, které zde nalezneme, patří také fontána v podobě chlapce s mušlí, jejímž autorem je Stanislav Hanzík, a sousoší Divoženky a Poletuchy od Josefa Klimeše.

Asi nejkrásnější součástí zdejší zeleně jsou kvetoucí růže. Vedle nich tu však rostou i kvetoucí ovocné stromy a bylinné záhony, a to coby odkaz na působení někdejšího řádu karmelitánů i františkánů a jejich tradice.

Mohlo by Vás zajímat

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

Zelené fazolky
publikováno 21. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pár tipů na úspěšné pěstování zelených fazolek. Jaký druh vybrat a jak o ně pečovat

zavřít reklamu
×
Reklama