Staroměstská radnice: Tyhle zajímavosti jste o ní možná netušili

2. 11. 2023 Petr Dostál
Staroměstská radnice

Staroměstské náměstí je cílem řady turistů i tuzemských návštěvníků. Vévodí mu Staroměstská radnice. Tyhle zajímavosti jste o ní možná netušili.

Staroměstská radnice vznikla již ve 14. století

Staroměstská radnice byla založena již v roce 1338, a to jako vůbec první u nás. Tato památka patří k nejvýznamnějším v rámci České republiky. Její vznik byl dán privilegiem krále Jana Lucemburského.

Do výše uvedeného roku však můžeme konkrétně situovat jednu událost, a to zřízení radního domu pro sídlo městské rady. Ve skutečnosti se však Staroměstská radnice utvářela postupně, slučováním, darem získaných nebo dokoupených domů. Dnes ji tak tvoří řada charakteristicky barevných gotických a renesančních objektů.

Jejím základem se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene. Záhy byl pro účely radnice přebudován. Poté k němu byla roku 1364 přistavěna monumentálně vyhlížející věž, tehdy vůbec nejvyšší objekt v celé Praze. Nejstarší část komplexu tvoří dnes jižní křídlo s nádhernou věží s arkýřovou kaplí a mimořádným orlojem. Ten sem byl vsazen roku 1410.

Tyto mechanické věžní hodiny tak na svém místě přetrvaly již 600 let. Právě toto stáří je rekordní, pražský orloj je vůbec nejstarším dosud funkčním orlojem na světě. Specifický je tím, že kromě data a času zvládá též ukazovat polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře.

Původně zde existovalo i křídlo východní. To začalo sloužit radnici postupně již od 14. století. Celé křídlo však bylo nevratně zdevastováno v průběhu Pražského povstání 8. 5. 1945. Právě radnice byla jedním z jeho ohnisek a bohužel na tuto skutečnost doplatila. Kromě východního křídla, které se nazývalo Sprengerovo, bylo ve stejném období rovněž poničeno křídlo P. Nobileho u sv. Mikuláše.

Staroměstská radnice: Tyhle zajímavosti jste o ní možná netušili

Staroměstská radnice v současnosti láká turisty

V současné době slouží především celý komplex několika domů včetně věže jako turistická atrakce. Zájemci si mohou dokonce prohlédnout Staroměstskou radnici zevnitř. Zpřístupněna je gotická kaple, reprezentační sály, podzemí a věž.

Právě hranolová věž, která se tyčí do výšky až 70 m, nabídne mimořádně malebné pohledy na českou metropoli. V roce 1364 se celá věž dočkala zvýšení.

Značnou výhodou návštěvy věže je nejen pohled z netradiční perspektivy na Prahu, ale také to, že celá atrakce je otevřena až do pozdních nočních hodin. Věž se navíc může pochlubit i bezbariérovým přístupem. Dokonce ani méně mobilní návštěvníci tak nezůstanou nikterak ochuzení.

Kromě turistické atrakce dnes plní Staroměstská radnice i reprezentační funkci pro městskou správu, konají se zde slavnostní zasedání městských orgánů, rovněž se prostory využívají ke kulturním účelům coby dějiště výstav a je zde taktéž umístěna svatební síň (někdejší síň radní).

Mohlo by Vás zajímat

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Také se rádi bojíte a zároveň poznáváte lákavá a netradiční…
19. 9. 2023 Jan Nováček

Máte pro strach uděláno? Vypravte se na tajemná místa v Česku

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Vydat se do Chorvatska na dovolenou, to neznamená vždy jen…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Dubrovník je skutečným klenotem jihu Dalmácie

Mísí se v ní vše, co Pyrenejský poloostrov v minulých staletích…
28. 6. 2023 Jan Nováček

Poznejte nejzajímavější místa španělské Sevilly: katedrála či Zlatá věž

Česká republika nabízí řadu nádherných míst, kde můžete trávit…
2. 9. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější místa ČR pro přírodní koupání

Její ruiny naleznete v jihozápadní části Jordánska. V minulosti…
21. 8. 2023 Jan Nováček

Petra není jen ženské jméno. Navštivte toto jordánské město a objevte helénistickou architekturu

zavřít reklamu
×
Reklama