Pevnost Josefov: Kudy kráčely dějiny i metalový festival

5. 11. 2023 Petr Dostál
Pevnost Josefov

Pevnost Josefov už sice dávno neslouží svému původnímu účelu, ale ožívá pravidelně. Co se tu napříč staletími vlastně odehrávalo?

Jaké historické okolnosti vedly k založení pevnosti

Josefov je východočeské historické pevnostní město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji. Nyní se jedná o součást Jaroměře, ke které se Josefov připojil již v roce 1948.

K založení zdejší pevnosti vedly rozbroje v tehdejší Evropě. Problémy začaly v době, kdy pruský král Fridrich II. zpochybnil legitimitu nástupu na trůn pro Marii Terezii. Její otec Karel VI. se své dceři snažil trůn zajistit prostřednictvím dokumentu, který se nazývá Pragmatická sankce.

Panovník už tehdy tušil, že na trůně by se mohla ocitnout žena, jelikož mužského potomka mít nebude. Fridrich II. však viděl jako strategicky významný zisk Slezska. Marie Terezie však během tzv. slezských válek v 18. století přišla o Horní Slezsko a Kladsko.

Jak probíhala realizace pevnosti v Josefově

Tím ale zároveň přišla o pevnosti, které poskytovaly rakouskému vojsku zázemí. Nicméně realizaci pevnosti nové se povedlo prosadit až v letech 1780 až 1787 z podnětu císaře Josefa II., který nastoupil jako nekorunovaný český král na trůn po své matce. Zároveň se tento monarcha stal i císařem Svaté říše římské.

Pevnost Josefov: Kudy kráčely dějiny i metalový festival

Za návrhem celého objektu stál francouzský inženýr Claude Benoit Chevalier de St. Luis Duhamel de Querlonde. Ten také zpočátku vše i řídil. Na výsledku pracovalo asi 12 tisíc dělníků. Ohromující byla nakonec i cena, na kterou realizace vyšla. Tehdy se jedno o zhruba 11 až 12 milionů zlatých, což se na rozpočtu tehdejšího Rakouska-Uherska poměrně podepsalo.

Po předání jako bojeschopná zažila pevnost následnou modernizaci. Nejvýraznějšího rozkvětu se pak Josefov dočkal kolem roku 1850. V následné praxi ale nesloužil pouze účelům obranným. Zároveň i plnil roli rozsáhlé zbrojnice, skladiště střelného prachu, zásob jídla a v neposlední řadě také poskytoval bezpečné ubytování vojákům i civilistům.

Do Josefova patří i metal

V současné době celá pevnost doznala využití poněkud netradičního. Kromě zájmu turistů, kteří sem jezdí za historií, se zde od roku 2007 se celý prostor pravidelně stává dějištěm metalového hudebního festivalu Brutal Assault.

Svátek milovníků tvrdé hudby má na line-upu kolem 150 kapel z Česka i ze zahraničí. V posledních letech jej pravidelně navštěvuje více než 20 tisíc návštěvníků. O něco „skromnější“ byla akce v roce 2023, kdy pořadatelé spočítali celkem 17,5 tisíce milovníků této specifické hudby.

Momentálně je však celá pevnost v technicky nevyhovujícím stavu. Odborníci potřebnou finanční „injekci“ pro rekonstrukci spočítali na přibližně 7 miliard korun. Opravuje se postupně a na rekonstrukci se nakonec podílejí ve svém volném čase dokonce i ti, kteří sem v létě pravidelně jezdí za hudebním zážitkem.

Mohlo by Vás zajímat

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Milovice
19. 11. 2023 Petr Dostál

Příběh Milovic: od sovětských vojsk k přírodní rezervaci

Staroměstská radnice
2. 11. 2023 Petr Dostál

Staroměstská radnice: Tyhle zajímavosti jste o ní možná netušili

Je to krajina, ve které se ještě odráží ozvěna dávných Keltů.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejkrásnějších míst ve Walesu: Cardiff nebo malý kousek Itálie?

Při urban exploration se vyhnete přelidněným ulicím a…
17. 9. 2023 Petr Dostál

Po stopách opuštěných kin a hotelů, aneb urbexová dovolená

Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazíte s rodinou na výlet? Vydejte…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Tip na víkendový výlet: Navštivte místa v Česku, která vyzařují pozitivní energií

Pokud vás vždycky lákal sever Evropy, měli byste se zaměřit na…
7. 7. 2023 Jan Nováček

Helsinky: Poznejte bránu do Finska, zemi tisíců jezer

zavřít reklamu
×
Reklama