Džíny a brokát pro papeže
Na severovýchodě Čech v podhůří Jeseníků se nacházejí trojice měst, která do značné míry psala příběh světového textilu. Rýmařov proslul výrobou hedvábných kravat a předmětů z brokátu, které se dodnes vyváží do celého světa. Z dílny zdejšího podniku Hedva pak pocházela také složka na dokumenty, kterou společnost darovala současnému papeži Františkovi. Ve městě Krnov pak na textil odkazuje půvabná Flemmichova vila, v níž se nachází tematické muzeum. Trojici pak doplňuje Bruntál, které se pyšní poměrně zajímavou kuriozitou. Zdejší továrna prý jednou omylem vyrobila plátno, které z výstavy ve Vídni putovalo až do Kalifornie ke známé firmě Levi Strauss, která z něj vyrobila světový fenomén – džíny.
Barvení indigem má svůj původ v českém modrotisku
Samotná výroba tkaniny je pouze dílčím krokem na cestě k výslednému produktu. Velkou roli hraje také její barvení a zdobení. V Evropě se v průběhu staletí vyvinul speciální postup barvení a zdobení látek za pomoci indiga. Této tradiční technice byla v několika středoevropských zemích včetně České republiky skutečně udělena ochrana UNESCO jako nehmotnému dědictví. U nás se pro tento postup vžilo označení modrotisk, přičemž i dnes lze navštívit hned dvě rodinné dílny, které se této technice věnují, a sice v Olešnici severně od Brna ve Strážnici nedaleko slovenských hranic. Na obou místech můžete absolvovat prohlídku s ukázkou celého procesu, který se v původní podobě používá i dnes.
Brno: Textilky kam až oko dohlédlo
Moravská metropole byla od 19. století významným centrem textilního průmyslu v tehdejším Rakousku-Uhersku. Textilní továrny zde byly na každém rohu a své zboží vyvážely do celého světa. Městu a jeho okolí se dokonce říkalo moravský Manchester. Textilní boom dodnes připomínají luxusní rodinné vily židovských továrníků, které jsou přístupné pouze při speciálních příležitostech a prohlídkách. Příkladem za všechny budiž slavná vila Tugendhat, která je zapsána i na seznamu památek UNESCO.
Klobouk putující z Nového Jičína až na Churchillovu hlavu
Město Nový Jičín ležící na severovýchodě ČR je světově proslulé produkcí klobouků, která zde započala již na konci 18. století. Místní návštěvnické centrum návštěvníkům umožní dozvědět se o historii této výroby mnohem víc, včetně názorné ukázky. Výstava klobouků na novojičínském zámku pak disponuje několika vzácnými kousky. Kromě pokrývky hlavy, kterou nosil sám následník rakouského trůnu Ferdinand d‘Este, na kterého byl spáchán atentát v Sarajevu, je zde k vidění také klobouk prvního československého prezidenta. Homburgem z dílny fabriky Tonak se pak mohl chlubit také britský premiér Winston Churchill.