Praha se dostala na seznam TOP 10 destinací magazínu Lonely Planet pro rok 2024

fotografie autora Petr Dostál publikováno 12.11.2023 08:00
Praha

Populární světový průvodce Lonely Planet vyhlašuje každý rok desítku nejzajímavějších zemí, měst i přírodních lokalit stojících za návštěvu. Pro rok 2024 pak na svůj seznam doporučení zařadil také Prahu.

Žebříček Best In Travel je z pohledu turistiky a cestování jedním z nejvíce sledovaných seznamů na světě. Za jeho tvorbou stojí průvodce Lonely Planet, který letos slaví 50 let od svého založení, a za dobu své existence si vybudoval velmi zvučné jméno a silnou reputaci. Doporučení ze strany tohoto průvodce tak patří k ekvivalentům Michelinské hvězdy v rámci gastronomie či Oscarů na poli kinematografie. Na seznam Best In Travel 2024 pak Lonely Planet připsal mimo jiné i naše hlavní město, stověžatou matku měst, Prahu.

Černý puntík za přeplněnost turisty

Při výběru destinací bere průvodce Lonely Planet v potaz celou řadu proměnných, například počet turistických atrakcí na daném místě, cenovou dostupnost, nabídku kulturního vyžití i celkovou bezpečnost. V poslední době se pak do pozitivního hodnocení velmi často promítá také přístup k udržitelnosti v rámci lokality či komunitní a tradiční hodnoty. Co tedy rozhodlo o tom, že Praha bude na seznam zařazena?

Hlavní město ČR je v průvodci popisována jako pulzující metropole v gotickém hávu, kterou zdobí celá řada slavných památek, jako například Pražský hrad či Karlův most, jenž svou unikátní architekturou přesunují Prahu od reality na hranici fantazie či pohádky. Pomyslnou vadu na kráse města podle Lonely Planet pak představují především turisté, kteří zejména v posledním desetiletí poněkud oslabily onu pohádkovost Prahy. I proto průvodce turisty láká na pamětihodnosti mimo přeplněné centrum, kde lze mnohem lépe nasát regionální atmosféru.

Praha

Lonely Planet láká na farmářské trhy, koncerty či pivo

Z míst, které byste podle slavného cestovatelského průvodce měli rozhodně při návštěvě Prahy vidět, se Lonely Planet zmiňuje například o vltavské náplavce. Na nábřeží se pravidelně koná celá řada akcí, a za pěkného počasí se zde sejdou davy lidí, aby zde strávili společný čas nad sklenkou vína či sklenicí piva a pokochali se krásným pohledem na Vltavu i na architekturu, která oba její břehy lemuje. Soboty na náplavce jsou pak tradičně zasvěceny dopoledním farmářským trhům, kde můžete ochutnat to nejlepší z Moravy a Čech.

Z venkovních atrakcí pak Lonely Planet doporučuje návštěvu parku Stromovka. Rozsáhlá plocha udržované zeleně přímo láká ke klidné procházce na čerstvém vzduchu. Stromovka se přitom nachází co by kamenem dohodil od Pražského hradu, v porovnání s touto dominantou Prahy však zde nebudete mít nouzi o klid a ticho.

Nedaleko Prašné brány ve Starém Městě můžete obdivovat krásnou budovu Obecního domu, postaveném ve stylu ryzí secese. Uvnitř se pak nachází slavná Smetanova síň, která je podle Lonely Planet nejdokonalejším koncertním sálem ve střední Evropě. Pokud tedy budete mít příležitost spojit návštěvu hlavního města s některou z kulturních akcí, které se zde pravidelně konají, budete si moci ověřit toto tvrzení na vlastní kůži.

Na seznamu doporučení výletů v rámci Prahy pak nesmí chybět návštěva některé z místních hospůdek, kde můžete ochutnat tradiční české pivo. Lonely Planet za tímto účelem zvolil například restauraci Lokál, kde si kromě perfektně načepovaného plzeňského piva pochutnáte i na tradičních pokrmech, například na výborném guláši.

Mohlo by Vás zajímat

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

zavřít reklamu
×
Reklama