Praha se dostala na seznam TOP 10 destinací magazínu Lonely Planet pro rok 2024

12. 11. 2023 Petr Dostál
Praha

Populární světový průvodce Lonely Planet vyhlašuje každý rok desítku nejzajímavějších zemí, měst i přírodních lokalit stojících za návštěvu. Pro rok 2024 pak na svůj seznam doporučení zařadil také Prahu.

Žebříček Best In Travel je z pohledu turistiky a cestování jedním z nejvíce sledovaných seznamů na světě. Za jeho tvorbou stojí průvodce Lonely Planet, který letos slaví 50 let od svého založení, a za dobu své existence si vybudoval velmi zvučné jméno a silnou reputaci. Doporučení ze strany tohoto průvodce tak patří k ekvivalentům Michelinské hvězdy v rámci gastronomie či Oscarů na poli kinematografie. Na seznam Best In Travel 2024 pak Lonely Planet připsal mimo jiné i naše hlavní město, stověžatou matku měst, Prahu.

Černý puntík za přeplněnost turisty

Při výběru destinací bere průvodce Lonely Planet v potaz celou řadu proměnných, například počet turistických atrakcí na daném místě, cenovou dostupnost, nabídku kulturního vyžití i celkovou bezpečnost. V poslední době se pak do pozitivního hodnocení velmi často promítá také přístup k udržitelnosti v rámci lokality či komunitní a tradiční hodnoty. Co tedy rozhodlo o tom, že Praha bude na seznam zařazena?

Hlavní město ČR je v průvodci popisována jako pulzující metropole v gotickém hávu, kterou zdobí celá řada slavných památek, jako například Pražský hrad či Karlův most, jenž svou unikátní architekturou přesunují Prahu od reality na hranici fantazie či pohádky. Pomyslnou vadu na kráse města podle Lonely Planet pak představují především turisté, kteří zejména v posledním desetiletí poněkud oslabily onu pohádkovost Prahy. I proto průvodce turisty láká na pamětihodnosti mimo přeplněné centrum, kde lze mnohem lépe nasát regionální atmosféru.

Praha

Lonely Planet láká na farmářské trhy, koncerty či pivo

Z míst, které byste podle slavného cestovatelského průvodce měli rozhodně při návštěvě Prahy vidět, se Lonely Planet zmiňuje například o vltavské náplavce. Na nábřeží se pravidelně koná celá řada akcí, a za pěkného počasí se zde sejdou davy lidí, aby zde strávili společný čas nad sklenkou vína či sklenicí piva a pokochali se krásným pohledem na Vltavu i na architekturu, která oba její břehy lemuje. Soboty na náplavce jsou pak tradičně zasvěceny dopoledním farmářským trhům, kde můžete ochutnat to nejlepší z Moravy a Čech.

Z venkovních atrakcí pak Lonely Planet doporučuje návštěvu parku Stromovka. Rozsáhlá plocha udržované zeleně přímo láká ke klidné procházce na čerstvém vzduchu. Stromovka se přitom nachází co by kamenem dohodil od Pražského hradu, v porovnání s touto dominantou Prahy však zde nebudete mít nouzi o klid a ticho.

Nedaleko Prašné brány ve Starém Městě můžete obdivovat krásnou budovu Obecního domu, postaveném ve stylu ryzí secese. Uvnitř se pak nachází slavná Smetanova síň, která je podle Lonely Planet nejdokonalejším koncertním sálem ve střední Evropě. Pokud tedy budete mít příležitost spojit návštěvu hlavního města s některou z kulturních akcí, které se zde pravidelně konají, budete si moci ověřit toto tvrzení na vlastní kůži.

Na seznamu doporučení výletů v rámci Prahy pak nesmí chybět návštěva některé z místních hospůdek, kde můžete ochutnat tradiční české pivo. Lonely Planet za tímto účelem zvolil například restauraci Lokál, kde si kromě perfektně načepovaného plzeňského piva pochutnáte i na tradičních pokrmech, například na výborném guláši.

Mohlo by Vás zajímat

Uzené maso
11. 12. 2023 Petr Dostál

Jak skladovat uzené maso, aby vydrželo klidně i několik měsíců

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Homburg
11. 11. 2023 Petr Dostál

Český textilní průmysl se dokázal prosadit i v zahraničí

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Věděli jste, že Moravské Toskánsko je nejkrásnější krajinou v…
26. 9. 2023 Petr Dostál

Moravské Toskánsko je nejfotogeničtější krajinou v České republice

Milovice
19. 11. 2023 Petr Dostál

Příběh Milovic: od sovětských vojsk k přírodní rezervaci

Pevnost Josefov
5. 11. 2023 Petr Dostál

Pevnost Josefov: Kudy kráčely dějiny i metalový festival

Švýcarsko
19. 10. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit po Evropě během zimy? Inspirujte se těmito tipy

zavřít reklamu
×
Reklama