Česko je rájem orlojů. Poznáte ty nejslavnější?

13. 11. 2023 Petr Dostál
Brněnský orloj

O tom, že za Staroměstským orlojem v Praze se sjíždějí lidé z celého světa, se ví. V České republice se ale nachází spousta dalších astronomických hodin, o kterých mnohdy nemají ponětí ani Češi, natož pak zahraniční turisté.

Pražský orloj měří zapomenutý čas

Ikonou astronomických hodin v Česku je bezpochyby Pražský orloj. Jde v mnoha směrech důmyslné zařízení, které kromě času a data ukazuje například polohu Slunce, fáze Měsíce, nebo také svátky křesťanského kalendáře. I z hlediska časomíry však jde o světový unikát. Staroměstský orloj totiž měří celkem čtyři časy – středoevropský, staročeský, hvězdný a tzv. babylónský. Poslední zmiňovaný se datuje právě až do období stejnojmenné světové říše a určuje čas od východu do západu Slunce. Pražský orloj je pomyslnou českou Mekkou, a naživo by jej měl vidět každý hrdý vlastenec.

Pražský orloj

Kontroverzní brněnský orloj zvoní o hodinu dříve

Orloj na brněnském náměstí Svobody boří hranice mezi tradičním pojetím astronomických hodin a moderní architekturou. Zhruba šest metrů vysoká konstrukce z leštěné žuly dovezené až z Jihoafrické republiky má připomínat historickou nábojnici. Kromě svého tvaru pak brněnský orloj zaujme také tím, že poledne odbíjí už v 11 hodin. Obě tyto kuriozity však pojí společný příběh. Když totiž bylo Brno v 17. obléháno Švédy, bylo rozhodnuto, že hradby města musí do poledne padnout. Brněnští obránci však spustili zvony již v 11 hodin, a Švédové tak nakonec odtáhli. V jedenáctou hodinu pak orloj kromě zvonění spouští také vnitřní mechanismus, který z jednoho ze tří otvorů v konstrukci vypustí drobnou kuličku, kterou si můžete odnést jako suvenýr z vaší návštěvy Brna.

Brněnský orloj

Na olomouckém orloji najdete přehlídku socialistického umění

Stěnu historické olomoucké radnice stojící na Horním náměstí v těsné blízkosti sloupu Nejsvětější Trojice, zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO, zdobí orloj již od 15. století. Za druhé světové války byl však značně poškozen a musel být opraven. Jelikož však k jeho obnově docházelo těsně po válce, odráží se v jeho vzhledu nástup komunistického režimu. Místo svatých a dalších křesťanských postav tak hodiny střeží pracující dělník a veselí zemědělci. Jde o pravděpodobně jediný orloj na světě, který vzdává hold mimo jiné profesi lékárníka. V duchu tradic je na orloji vyobrazena také Jízda králů, lidová tradice chráněná v rámci UNESCO. V Olomouci jsou ale také k vidění i pozůstatky orloje původního, a to v tamním Krajském muzeu.

Olomoucký orloj

Orloj v Žatci vzdává hold českému pivovarnictví

Město Žatec v severních Čechách má tisíciletou historii chmelařství. I toto unikátní dědictví bylo zapsáno na seznam UNESCO. Dlouhodobá tradice pěstování vynikajícího aromatického chmele a vaření piva inspirovala vznik zábavně-naučného areálu Chrám chmele a piva. Jeho součástí je i plně funkční Chmelový orloj, který ukazuje čas a zobrazuje astrologické informace, znamení zvěrokruhu a práci s chmelem v jednotlivých měsících. Každou celou hodinu začnou hodiny odbíjet a předměty v portálu se za doprovodu melodie pohybují. Pokud tedy patříte mezi fanoušky piva a pivní tradice u nás, můžete spojit návštěvu Žatce se zastávkou u tohoto orloje, kde se kromě obdivování jeho vzhledu možná dozvíte i něco nového o pivovarnictví a chmelařství.

Mohlo by Vás zajímat

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Řízek
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit měkké řízky, které se budou rozpadat. Vystačíte si s obyčejným trikem kuchařů

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Knihovna Malatestiana v italské Ceseně, známá jako nejstarší…
13. 8. 2023 Jan Nováček

Knihovna Malatestiana je nejstarší evropská knihovna. Najdete v ní téměř půl milionu knih

Malé bojovné království, které čelilo i Karlu Velikému.…
26. 7. 2023 Jan Nováček

Roskilde je vzpomínkou na slavnou dánskou historii

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Také se rádi bojíte a zároveň poznáváte lákavá a netradiční…
19. 9. 2023 Jan Nováček

Máte pro strach uděláno? Vypravte se na tajemná místa v Česku

Je to krajina, ve které se ještě odráží ozvěna dávných Keltů.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejkrásnějších míst ve Walesu: Cardiff nebo malý kousek Itálie?

Česká republika nabízí řadu nádherných míst, kde můžete trávit…
2. 9. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější místa ČR pro přírodní koupání

zavřít reklamu
×
Reklama