Egypt chce do roku 2028 pojmout 30 milionů turistů ročně

15. 11. 2023 Petr Dostál
Egypt

Egypt je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa. Předpokládá se, že v roce 2023 sem zavítá zhruba 15 milionů turistů. Úřady však chtějí toto číslo v horizontu pěti let zdvojnásobit. Jakým způsobem toho hodlají dosáhnout?

Plány o rozšíření turistické kapacity Egypta nedávno zazněly z úst tamního ministra pro cestovní ruch a starožitnosti Ahmeda Issy. Ten v rozhovoru pro média uvedl, že svět stojí na hranici nebývalé poptávky po cestování, a Egypt je v tomto směru jednou z nejžádanějších destinací. Vyplývá to pak mimo jiné ze statistik řady světových aerolinek, které v rámci zvýšeného cestovního ruchu zaznamenávají rekordní počet rezervací letů právě do této země. Egyptské úřady tvrdí, že od ledna 2023 dodnes navštívilo zemi přibližně 10 milionů turistů, a odhaduje se, že na konci roku se toto číslo vyšplhá až na 15 milionů. Egypt tuto aktivitu vítá a slibuje, že do roku 2028 plánuje toto číslo zdvojnásobit.

Rezervováno na několik let dopředu

O narůstajícím zájmu o Egypt svědčí kromě statistik leteckých společností například zájem o rezervaci některých místních atrakcí. Oblíbenou je například plavba po řece Nil, kterou je v řadě případů nutné rezervovat. Není přitom výjimkou, že provozovatelé těchto plaveb již dnes umožňují zabookovat si termín až do roku 2026. Podobně na tom brzy nejspíše budou i další populární egyptské atrakce, včetně velkých pyramid v Gíze.

Egypt

Cílová destinace všech generací

Veřejné průzkumy ukazují, že řada lidí si návštěvu Egypta umisťuje na svůj bucket list, tedy seznam aktivit, které chtějí během svého života absolvovat. Je tak jistě dobré vědět, že země těmto lidem cestu a pobyt v budoucnu ještě více usnadní. Egypt totiž hodlá v ohledu turismu výrazně posílit celkovou vnitřní infrastrukturu, zároveň ale chce turistům nabídnout více ze samotných památek. Místní muzea by tak měla mít k dispozici nové sbírky artefaktů, které veřejnost dosud neměla možnost spatřit. Počítá se také s navýšením kapacity hotelů i počtu letů.

Přínos pro turisty i pro Egypt

Asi nikoho nepřekvapí, že cestovní ruch tvoří výraznou část příjmů do egyptské státní poklady. Při porovnání let 2021 a 2022 došlo v tomto směru k více než dvojnásobnému nárůstu zisku, a to v přepočtu z původních 115 miliard korun až na bezmála 250 miliard. Egypt si tak nechce tuto zlatou žílu nechat za žádnou cenu uniknout.

Plánované změny v rámci navýšení kapacity turistů budou jedny z největších státních aktivit v této oblasti za poslední desetiletí. Celý projekt bude rozdělen do několika fází, které budou postupně realizovány, přičemž na financování se budou podílet nejen egyptské instituce, ale také například Evropská unie, která s tamními muzei spolupracuje na udržení světového kulturního dědictví. Již brzy se tedy ukáže, zda se Egyptu podaří své ambiciózní plány naplnit.

Mohlo by Vás zajímat

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Chtěli jste strávit dovolenou v místě, které žije věčným jarem?…
20. 6. 2023 Jan Nováček

Madeira aneb příběh zeleného portugalského ostrova

Pod biblickou horou Ararat se rozprostírá hlavní město Arménie.…
15. 9. 2023 Petr Dostál

Jerevan: Ulice starší než ty v Římě, plné hudby a tance s výhledem na biblický Ararat

Věděli jste, že Moravské Toskánsko je nejkrásnější krajinou v…
26. 9. 2023 Petr Dostál

Moravské Toskánsko je nejfotogeničtější krajinou v České republice

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky,…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Počasí v Chorvatsku se již umoudřilo, a tak už možná plánujete,…
10. 8. 2023 Nikola Klementová

Nejkrásnější pláže Chorvatska, které stojí za to navštívit a strávit zde letní dovolenou

Chcete si udělat výlet, na který opravdu nezapomenete? U hranic…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Bledské jezero potěší milovníky rozkvetlé slovinské přírody

zavřít reklamu
×
Reklama