Příběh Milovic: od sovětských vojsk k přírodní rezervaci

19. 11. 2023 Petr Dostál
Milovice

Středočeské Milovice nepatří k vyhlášeným turistickým atrakcím. Přesto se jedná o velmi zajímavé místo, s nímž stojí za to se blíže seznámit.

Milovicemi prošlo hned několik armád

Milovice jsou městem, které bychom našli v okrese Nymburk ve Středočeském kraji, zhruba 4 km severovýchodně od Lysé nad Labem. Dnes se jedná o nevelké město se zhruba 14 000 obyvateli. Milovice však za sebou mají komplikovanou historii.

Historie tohoto místa se začala psát již ve 14. století. Nicméně se o něm začalo mluvit až v souvislosti s novodobými dějinami. Vojenský výcvikový prostor Milovice – Mladá byl založen na počátku 20. století, konkrétně v roce 1904 pro potřeby rakouské armády.

Následně se tu vystřídaly během bouřlivého vývoje dějin armáda německá v návaznosti na okupaci roku 1939, po roce 1945 opět přišla ta československá, aby ji po invazi v roce 1968 nahradila okupační vojska sovětská. Ta prostor opustila až v roce 1991.

Tím se odstartovala dlouholetá éra chátrání. Běh času tu zanechal opuštěné paneláky, starou nemocnici, rozpadající se kulturní dům, chátrající školu i kino. V té době areál ožíval maximálně díky milovníkům airsoftových či LARP akcí, kterým rozpadající se budovy tvořily apokalypticky vyhlížející kulisy. Na své si tu přišli i vyznavači urbexu.

Plánů, co s prostorem dál, se v průběhu let objevila celá řada. Uvažovalo se mimo jiné o tom, že vybydlené budovy budou sloužit k běžnému bydlení Čechů. To se ale realizovat nakonec nepodařilo.

DIvocí koně Milovice

Do Milovic se vrátil život díky přírodní rezervaci

Projektem, který někdejší vojenský prostor začal navracet k životu, se tak stal až ten, který byl vytvořen pod záštitou ochranářské společnosti Česká krajina. Potřebný úklid v tomto prostoru zahájili ochránci přírody již v roce 2014.

Díky intenzivní snaze zde nakonec mohla vzniknout Přírodní rezervace Milovice, která se rozkládá na ploše asi 160 hektarů. V té našla svůj nový domov stáda zubrů, divokých koní a praturů, živočichů, kteří prošli tzv. zpětným vyšlechtěním. Tito velcí kopytníci svým působením neustále vytvářejí drobné změny v krajině a pomáhají udržet její pestrost.

Přítomnost těchto zvířat v české přírodě je zcela unikátní. Jak avizuje Česká krajina, v Milovicích se tak čas vrátil do éry pravěkých lovců a prvních zemědělců. Na místní pastviny pak navazuje Přírodní rezervace Pod Benáteckým vrchem nebo mokřadní krajina Tůně a mokřady Josefov.

Dnes je rezervace přístupná i návštěvníkům a stala se tak vyhledávanou přírodní lokalitou. Díky vyhlídkovým plošinám mají zájemci šanci prohlédnout si unikátní zástupce tuzemské fauny skutečně zblízka.

Vize na další rozvoj však zcela nemizí. Momentálně plánují zástupci Středočeského kraje dále využít pozemky v bývalém vojenském prostoru zejména pro vědeckovýzkumnou zónu a část zamýšlené železniční Všejanské spojky.

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Středočeský Kolín zná jako Mekku průmyslu zřejmě většina Čechů.…
30. 9. 2023 Petr Dostál

Chrám sv. Bartoloměje: Pozapomenutá perla v průmyslové tepně Polabí

Praha
12. 11. 2023 Petr Dostál

Praha se dostala na seznam TOP 10 destinací magazínu Lonely Planet pro rok 2024

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

Na necelých 14 tisících kilometrech čtverečních najdete vše od…
23. 8. 2023 Jan Nováček

Bar či Budva: Černohorská města, která vám vyrazí dech

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky,…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Chcete si užít dovolenou, která nabídne skutečnou exotiku, ale…
30. 6. 2023 Jan Nováček

Azory: devět sopečných ostrovů aneb skutečný tropický ráj

zavřít reklamu
×
Reklama