Svatý Jan pod Skalou: Jedna z nejkrásnějších obcí Česka

21. 11. 2023 Petr Dostál
Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou je název malebné obce ve Středočeském kraji. Čím je zajímavá a vyhledávaná mezi návštěvníky?

Počátky vzniku obce jsou svázány s legendou o Ivanovi

Svatý Jan pod Skalou se nachází necelých 20 km jihozápadně od Prahy v okrese Beroun. Jedni jej skromně označují jako jednu z nejkrásnějších obcí na Berounsku. Jiní mluví o tom, že nemá konkurenci v celé České republice.

Ostatně nachází se přímo v srdci Chráněné krajinné oblasti Český kras. Navzdory těmto superlativům si místní krajina však stále ještě zachovává určitou neporušenost, na které se nepodepsal výraznější zájem turistů.

Nevelká obec má v současnosti jen asi 200 obyvatel. Již v 19. století přitom neušla pozornosti českého vlastence, mecenáše a národopisce Vojty Náprstka. Ten tu vytvořil vůbec první značenou turistickou trasu v českých zemích. Vedla mezi Berounem, Karlštejnem a právě Svatým Janem pod Skalou.

Nicméně první zmínky o samotné obci se datují do mnohem dřívějších dob. Už do období 9. století spadá legenda, podle níž se v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou usadil první český křesťanský poustevník Ivan.

Nějakou dobu zde žil, nicméně se ho odsud pokusili vypudit zlí duchové. Říká se, že se mu tehdy na návrší pod svatojánskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Ten mu předal dřevěný křížek, kterým poustevník nakonec démony ze své jeskyně vyhnal.

Traduje se také, že k jeskyni zabloudil svého času kníže Bořivoj. S Ivanem si velmi porozuměli. Kníže prý dokonce chtěl, aby poustevník dožil s ním na hradě Tetíně. Ten ale odmítl a žádal zůstat v jeskyni. Bořivoj tak alespoň po Ivanově smrti v jeskyni nechal vybudovat kapli a v roce 1037 jí daroval Ostrovskému klášteru.

Svatý Jan pod Skalou

Na klášter čekal pohnutý osud

Když byl původní klášter v 15. století zničen husity, benediktini se přesunuli právě do Svatého Jana pod Skalou. Postupem času tak zde vznikl významný klášter, jehož součástí je i raně barokní kostel sv. Jana Křtitele. Ten byl postaven postaven slavným architektem Carlem Luragem v roce 1661.

Výše zmíněná původní kaple je dodnes v jeskyni uchována. A legendami opředený Ivan byl dle dnešních poznatků také skutečnou osobou, což lze doložit objevenými ostatky, které jsou dnes řádně uschovány v trezoru.

Konec pro klášter znamenal rok 1785 a rozhodnutí císaře Josefa II. Následně se klášter využíval pro průmyslové účely, vznikly zde koželužny či papírna. Z podloží jeskyně také vyvěrá léčivý pramen. Je silně mineralizovaný a není divu, že na tomto místě následně vznikly lázně, v nichž se alkalická voda využívala. Stalo se tak počátkem 20. století.

Temné období pak prožil klášter v 50. letech století téhož. Proměnil se v kruté vězení pro tehdejší politické vězně. Dnes už se však magie tohoto místa navrátila a turisté si ji vychutnávají například na místní proslulé vyhlídce. Ta láká především zamilované páry.

Mohlo by Vás zajímat

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Rýmovník
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

Orchidej
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Prosincové hnojení orchideje, které zajistí bujné květenství i v zimě

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Severovýchodní část Anglie byla významná už v době antiky,…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Newcastle představuje skutečnou bránu do Skotska

Vydat se do Chorvatska na dovolenou, to neznamená vždy jen…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Dubrovník je skutečným klenotem jihu Dalmácie

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Praha
12. 11. 2023 Petr Dostál

Praha se dostala na seznam TOP 10 destinací magazínu Lonely Planet pro rok 2024

Petřín
24. 11. 2023 Petr Dostál

Navzdory bohaté historii je Praha také kolébkou industrialismu

Největší město v Litvě, půlmilionová metropole státu, který má…
6. 8. 2023 Jan Nováček

Vilnius je rájem nejen pro milovníky baroka

zavřít reklamu
×
Reklama