Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 26.02.2024 06:45
Punkevní jeskyně

I když je zrovna zima, v jeskyni může být teplo. To je známá pravda. Proto se vyplatí vyrazit do některých jeskyní i v tomto chladném ročním období. Prozradíme vám, které mají otevřeno i nyní.

Uvnitř jeskyně se ohřejete

Mnoho jeskyní na zimu po ukončení turistické sezóny zavírá svoje brány či spíše vchod pro návštěvníky. Důvodem může být třeba ochrana přezimujících netopýrů. Ovšem najdou se i jeskyně, kde provozovatelé rádi uvítají návštěvníky i teď. Můžete do nich vyrazit jak v teplejších, dnech, tak i v těch mrazivých. Ve chvílích, kdy teplota klesne pod nulu, svůj nápad oceníte. Oproti počasí panujícímu venku se v jeskyních docela ohřejete. Obvykle se tam pohybuje teplota okolo 8-9 °C, což je v porovnání třeba s minus 5 °C opravdu znatelný rozdíl. Ještě více je tato teplotní propast patrná ve Zbrašovské aragonitové jeskyni. Tam se může teploměr vyšplhat dokonce na hodnotu 14 °C, a to už vám bude nejspíše připadat skoro jako v létě. Jedná se nejteplejší jeskyni u nás.

Punkevní jeskyně - Masarykův dóm

Čtyři moravské tipy na výlet do jeskyně

Kam se tedy podívat ještě nyní během února? Od úterý do neděle vás od 8:40 do 14:00 hodin uvítá Punkevní jeskyně na severu Moravského krasu. Vodní částí jeskyně můžete proplout na motorové lodi. V současnosti jde o jedinou motorovou plavbu v přírodní jeskyni na evropském kontinentu. V rámci prohlídky se podíváte i na dno propasti Macocha, hluboké 138 metrů. V Moravském krasu zůstaneme i v případě druhého tipu, a tím je Jeskyně Výpustek. Do ní můžete nahlédnout opět od úterka do neděle, a to v časech 10:00, 12:00, 14:00 hodin. Zdejší labyrint chodeb je dílem Křtinského potoka, v době 2. světové války tu sídlila továrna na letecké motory, během studené války zase tajné vojenské velitelství. Na objednávku můžete absolvovat i speciální zážitkovou trasu.

V Moravském krasu zůstaneme ještě do třetice, a to ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních. Jde o nejdelší zpřístupněnou jeskyni u nás, a to s 1760 metry délky. Můžete do ní vstoupit od úterý do neděle v 10:00, 12:00, 14:00 hodin a objednat si lze i zážitkovou cestu Po stopách Nagela. Na Moravě můžete zavítat ještě do zmiňované Zbrašovské aragonitové jeskyně u Teplic nad Bečvou. Poblíž je také Hranická propast – nejhlubší zatopená propast na světě.  

Mohlo by Vás zajímat

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Zavinutka
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Zavinutka neboli Monarda: Jak pěstovat tuto půvabně vonící rostlinu jako profík?

Alfa Romeo Milano
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Alfa Romeo přejmenovala svůj model Milano. Důvodem je výroba v Polsku

zavřít reklamu
×
Reklama