Portugalské Nazaré: tváří v tvář největším vlnám světa

fotografie autora Aleš Mohr publikováno 20.03.2024 07:00
Nazaré

Chcete na vlastní oči spatřit vlny velké jako několikapatrový panelák? Pokud ano, navštivte v zimních měsících mekku všech milovníků surfingu, portugalské město Nazaré.

K vidění těchto vodních monster chce mít i trochu toho pověstného štěstíčka. Ty opravdu rekordní vlny totiž vznikají jen za ideálních povětrnostních podmínek. Svému zrození vděčí podmořskému kaňonu Nazaré, který je 230 kilometrů dlouhý a místy až 5000 metrů hluboký. Kaňon ve tvaru písmene "V" končí v těsné blízkosti portugalského pobřeží a je největším podmořským kaňonem v Evropě.

Díky jeho přítomnosti dosahují vlny velké rychlosti a bez ztráty své energie dorazí až ke břehům Nazaré. Ty nejpovedenější z nich dosahují neuvěřitelných 30 metrů.

Výhled jako na dlani

Celou neopakovatelnou podívanou může návštěvník sledovat ze skalnatého pobřeží nebo přímo z hradeb malé pevnosti Sao Miguel Arcanjo z roku 1577. Ta byla postavena jako ochrana zdejších lodí před nájezdy zejména alžírských a marockých pirátů. V roce 1903 byl k pevnosti dostavěn maják a dnes slouží jako malé muzeum. Za symbolické vstupné jsou k vidění zbytky německé ponorky potopené za druhé světové války ve zdejších vodách nebo model a zajímavé informace o již zmíněném kaňonu. V poslední části muzea je vystaveno několik sufrovacích prken a fotografií neslavnější surfařů, kteří poměřili síly se zdejším přírodním živlem. 

Portugalské Nazaré: tváří v tvář největším vlnám světa

Olymp adrenalinových zážitků

Zdá se to neuvěřitelné, ale opravdu se najdou jedinci, kteří se vydají s kouskem prkna zdolat tyto mořské giganty. Současný světový rekord drží z roku 2020 německý surfař Sebastian Steudtner, který sjel vlnu vysokou 26,2 metrů. Ze záznamu jeho jízdy se obyčejnému smrtelníkovi tají dech a ježí všechny chlupy na těle. Ne však vždy se hazard podaří, tato obří vodní pračka neodpouští sebemenší chybu a každého nešťastníka bez milosti tvrdě trestá. V těch lepších případech se jedinec musí připravit na téměř minutové sevření ve vodním válci. V těch horších se trhají vazy a praskají kosti.

Jízda vláčkem, či dávná tradice

Nicméně pokud zrovna není den D, i tak návštěvníka čekají vlny kolem 3-5 metrů. Do rekordních výšek jim toho chybí dost, ale i tak vás zaskočí svojí silou a hlasitým burácením. V celé oblasti je v období velkých vln turistům do vody vstup zakázán, na což neustále dohlíží pobřežní hlídka. Pokud se někdo jen trochu přiblíží k okraji pláže, je ihned vykázán od vody dále. Zpětný chod vln má stále nečekanou sílu a lehce by nepozorného turistu mohl překvapit. Velkým zážitkem mimo mohutných vln je i projížďka místním vláčkem, který propojuje dolní část města s horní. Během krátké chvíle překonává velké převýšení a v návštěvníkovi tak zanechá další nevšední zážitek. V centru města jsou příležitostně stále k vidění obyvatelé odění do tradičních krojů, které v dřívějších dobách nosili místní rybáři. Návštěva Nazaré je opravdový cestovatelský zážitek.

Mohlo by Vás zajímat

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Petřínská rozhledna
publikováno 11. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské kopce: Na Vyšehradě se líbilo vládcům, na Petříně milencům

zavřít reklamu
×
Reklama