TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

7. 5. 2023 Jan Nováček
Rakousko

Pokud vás láká rakouská příroda a historie, pak jistě víte, že turisté mají do této alpské země dveře otevřené dokořán. Která místa můžete poznat? Vybrali jsme pět nejzajímavějších destinací.

Číslo jedna aneb Štýrský Hradec, druhé největší město moderního Rakouska, které nabídne bohaté historické centrum a vyhlídku z někdejší pevnosti Schossberg, jíž zdobí rozkvetlý park. Jde o bohaté univerzitní centrum, jehož srdce je už od přelomu milénia zapsáno v Seznamu UNESCO. Graz, jak mu říkají místní, leží na řece Mur a nabídne hodně i fanouškům sakrální nádhery. Zdejší katedrála svatého Jiljí vyrostla v gotickém duchu v 15. století. Nenechte si ujít ani muzeum věnované Arnoldu Schwarzeneggerovi, který nedaleko odtud vyrůstal.

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Máte rádi spíše zasněžené vrcholky?

Druhým tipem na výlet po Rakousku je srdce Tyrolských Alp, malé městečko St. Anton am Arlberg. Má za sebou přes sedm století historie a žije zde asi dva a půl tisíce obyvatel. Čtyři z deseti tratí jsou určeny nováčkům na lyžích, necelá pětina je pak označená černou barvou, vhodná je tedy jen pro hodně zkušené. Na tři stovky kilometrů sjezdovek a pohodlné lanovky jsou velké plus. Turisty láká i atmosféra horského městečka, které si zahrálo i v několika filmech. 

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Salcburk a poznání rakouské historie

Třetí je v našem výčtu Salcburk, město, které leží poblíž hranic s Německem a do co počtu obyvatel je čtvrté největší v zemi. Za starých časů se mu říkávalo Solnohrad a od roku 1996 může se pyšnit i zápisem na Seznam UNESCO. V dějinách proslul hlavně jako Mozartovo rodiště, na obrázky Wolfganga Amadea zde narazíte doslova na každém rohu. Barokní zámek a zahrady Mirabell, devět století stará pevnost, která nese název Hohensalzburg, ale také Kapucínská hora, přinášející báječnou vyhlídku díky nadmořské výšce 640 metrů. Kdo rád fotografuje, ten si jistě podobnou příležitost nenechá ujít.

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Zell am See je ideál pro milovníky přírody

Pokud si chcete užít salcburský region ještě více, pak nevynechejte ani městečko Zell am See, které se stane naší čtvrtou zastávkou. Desetitisícové sídlo je obklopeno jezerem, které nabídne téměř pět kilometrů čtverečních pro plavání, potápění a další velmi různorodé vodní sporty (ovšem pozor, spalovací motory sem rozhodně nesmí). Zeller See, jak říkají místní, je hluboké až sedmdesát metrů a nabídne spoustu zábavy v létě i v zimě. Blízko je totiž Kaprun, tedy vyhlášené středisko zimních sportů. Zasněžené pláně vás zvou k tanci!

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Výlet můžeme zakončit ve Vídni

Je to jedno z turisticky nejatraktivnějších měst Evropy. Když se řekne Vídeň, turistům se vybaví například Hofburg, budova státní opery nebo katedrála, která nese jméno podle svatého Štěpána. Prohlédnout si můžete i řadu odkazů na habsburskou slávu, jedním příkladem za všechny může být Schönbrunn. Barokní zámek ze sedmnáctého století, který se stal letním sídlem rakouských vládců, nabídne i velkou ZOO, svého druhu nejstarší na světě a také zahradní labyrint, v němž objevíte postupně všechna znamení zvěrokruhu. Pobaví tedy nejen milovníky historie. Vybrali jste si? Rakousko určitě nabídne ještě víc zajímavých míst, jako je například Bad Gastein, Wachau nebo Worthersee. Výhodou je, že cesta z Čech je pro turisty hodně krátká. Ale o tom až někdy příště!

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Ať už jste náruživými cyklisty, nebo dáváte raději přednost…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy na lákavé podzimní cyklotoulky po ČR

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

Země ohně a ledu láká neohrožené cestovatele ke svým břehům již…
17. 8. 2023 Jan Nováček

Průvodce po Islandu: Užijte si výhled na vodopád Seljalandsfoss nebo zamiřte na ledovec Snæfellsjökull

Minulý rok byl na Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřen most…
26. 8. 2023 Jan Nováček

Toužíte se projít po nejdelším visutém mostě na světě? Najdete ho u nás!

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Sotva 30 kilometrů východně od Prahy leží město Kostelec nad…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Kostelec nad Černými lesy: Skrytá perla Středočeského kraje

zavřít reklamu
×
Reklama