U Biskajského zálivu se dočkají milovníci gotiky, ale i novodobého stavitelství. S angličtinou se domluvíte bez problémů, čeká na vás příjemná atmosféra v bráně do Španělska. Pokud míříte do Andalusie nebo za krásami Madridu, měli byste v Bilbau absolvovat alespoň krátkou zastávku. Poznáte Baskicko, ochutnáte skvělou šunku a můžete si zajít také na fotbal. Jinak řečeno, sklenka vína a příjemný středomořský vánek se nedají ničím nahradit, jak by řekl každý zkušený cestovatel.
Fotbal je až na prvním místě
Odkud se vlastně vzali Baskové? Jejich jazyk a kultura jsou hodně odlišné od dalších evropských zemí. Domluvit se anglicky ale není žádný problém. Místní milují fotbal a mají určitě proč. Jsou pyšní na Athletic Bilbao nebo Real San Sebastian, které jsou významné i v konkurenci bohatých španělských týmů. A na jaké architektonické skvosty se vlastně zaměřit? Dočkají se nejen fanoušci středověkého stavitelství, ale na své si přijdou také nejnovějších trendů. Výlet vás potěší hlavně během letních měsíců, kdy se teplota pohybuje kolem sympatické dvacítky. Cesta se ale díky velmi mírným zimám nabízí celoročně, pokud vám nebude vadit občasný deštík.
Prohlédněte si místní katedrálu
Casco Viejo, jak se říká nejstarším částem města, nabídne procházku po mostu nesoucím jméno svatého Antonína, ale také několik sakrálních skvostů. Katedrála svatého Jakuba je trojlodní stavbou, které dominuje gotická stránka. Šlo také o jednu zastávek na Svatojakubské cestě do Santiaga. Nenechte se zmást, místní někdy nazývají katedrálou také fotbalový stadion San Mamés, kde sídlí tamní nejslavnější klub. Další architektonickou perlou je kostel San Antón, jenž je nositelem městského erbu a jehož terasa sloužila pro podívanou během býčích zápasů. A do třetice, bývalý augustiniánský klášter pak dnes hostí muzeum, kde se dozvíte více o baskické kultuře a historii, nezapomíná se ani na nejstarší archeologické nálezy z baskických lokalit. A co novější architektura?
Číslem jedna je Guggenheimovo muzeum
Pokud se na sever Španělska vydáte vlakem, přivítá vás budova železničního nádraží, která je klasikou pro devatenáctý věk. Moderní architekturu zastupuje hlavně Guggenheimovo muzeum, do nějž mohou turisté zavítat od přelomu tisíciletí. Futuristická stavba má ve stálé expozici přes dvě stovky uměleckých děl, zastoupeni jsou například Andy Warhol nebo Richard Serra. Během prvních tří let po otevření vidělo interiér muzea přes čtyři miliony turistů a zájem neupadá ani dnes. Muzeum vypadá na první pohled jako loď a sousedí s květinovým pejskem Puppym od Jeffa Koonse a pavoukem od Louise Bourgeois.
Nevynechejte ani obrovské tržiště
V neposlední řadě, starší část Bilbaa nabídne také procházku po krytém tržišti Ribera, které je svého druhu největší v Evropě. Pokud chcete ochutnat pravé baskické speciality, široká nabídka čeká právě tady. A co byste na závěr řekli malé projížďce? Na vrcholek blízké hory Artxanda, který je v nadmořské výšce asi 251 metrů, nemusíte chodit po svých. Teď nenarážíme na skvělou hromadnou dopravu, jíž vládne metro a síť autobusů, která vás nenechá nikde dlouho čekat. Několikaminutová jízda lanovkou, o níž místní mluví jako o Funi, potěší panoramatickým výhledem na Bilbao a okolí. Nahoře na vás čeká restaurace a malý park, ale například také sportovní komplex.