Španělské Bilbao je město, které vám otevře moderní svět

fotografie autora Jan Nováček publikováno 13.06.2023 13:31
Bilbao

Pokud jste vždy chtěli poznat baskickou kulturu hodně zblízka, měli byste zavítat do Bilbaa ve Španělsku. Hlavní město hrdého národa reprezentují i zástupci moderní architektury.

U Biskajského zálivu se dočkají milovníci gotiky, ale i novodobého stavitelství. S angličtinou se domluvíte bez problémů, čeká na vás příjemná atmosféra v bráně do Španělska. Pokud míříte do Andalusie nebo za krásami Madridu, měli byste v Bilbau absolvovat alespoň krátkou zastávku. Poznáte Baskicko, ochutnáte skvělou šunku a můžete si zajít také na fotbal. Jinak řečeno, sklenka vína a příjemný středomořský vánek se nedají ničím nahradit, jak by řekl každý zkušený cestovatel.

V Bilbao je fotbal až na prvním místě

Odkud se vlastně vzali Baskové? Jejich jazyk a kultura jsou hodně odlišné od dalších evropských zemí. Domluvit se anglicky ale není žádný problém. Místní milují fotbal a mají určitě proč. Jsou pyšní na Athletic Bilbao nebo Real San Sebastian, které jsou významné i v konkurenci bohatých španělských týmů. A na jaké architektonické skvosty se vlastně zaměřit? Dočkají se nejen fanoušci středověkého stavitelství, ale na své si přijdou také nejnovějších trendů. Jaké bývá v Bilbao počasí? Kdy je vhodné vyrazit do Bilbao? Výlet vás potěší hlavně během letních měsíců, kdy se teplota pohybuje kolem sympatické dvacítky. Cesta se ale díky velmi mírným zimám nabízí celoročně, pokud vám nebude vadit občasný deštík.

Bilbao je město, které vám otevře moderní svět

Prohlédněte si místní katedrálu

Casco Viejo, jak se říká nejstarším částem města Bilbao, nabídne procházku po mostu nesoucím jméno svatého Antonína, ale také několik sakrálních skvostů. Katedrála svatého Jakuba je trojlodní stavbou, které dominuje gotická stránka. Šlo také o jednu zastávek na Svatojakubské cestě do Santiaga. Nenechte se zmást, místní někdy nazývají katedrálou také fotbalový stadion San Mamés, kde sídlí tamní nejslavnější klub. Další architektonickou perlou je kostel San Antón, jenž je nositelem městského erbu a jehož terasa sloužila pro podívanou během býčích zápasů. A do třetice, bývalý augustiniánský klášter pak dnes hostí muzeum, kde se dozvíte více o baskické kultuře a historii, nezapomíná se ani na nejstarší archeologické nálezy z baskických lokalit. A co novější architektura?

Číslem jedna v Bilbao je Guggenheimovo muzeum

Pokud se na sever Španělska vydáte vlakem, přivítá vás budova železničního nádraží, která je klasikou pro devatenáctý věk. Moderní architekturu zastupuje hlavně Guggenheimovo muzeum, do nějž mohou turisté zavítat od přelomu tisíciletí. Futuristická stavba má ve stálé expozici přes dvě stovky uměleckých děl, zastoupeni jsou například Andy Warhol nebo Richard Serra. Během prvních tří let po otevření vidělo interiér muzea přes čtyři miliony turistů a zájem neupadá ani dnes. Muzeum vypadá na první pohled jako loď a sousedí s květinovým pejskem Puppym od Jeffa Koonse a pavoukem od Louise Bourgeois.

Bilbao je město, které vám otevře moderní svět

Nevynechejte ani obrovské tržiště v Bilbao

V neposlední řadě, starší část města Bilbao nabídne také procházku po krytém tržišti Ribera, které je svého druhu největší v Evropě. Pokud chcete ochutnat pravé baskické speciality, široká nabídka čeká právě tady. A co byste na závěr řekli malé projížďce? Na vrcholek blízké hory Artxanda, který je v nadmořské výšce asi 251 metrů, nemusíte chodit po svých. Teď nenarážíme na skvělou hromadnou dopravu, jíž vládne metro a síť autobusů, která vás nenechá nikde dlouho čekat. Několikaminutová jízda lanovkou, o níž místní mluví jako o Funi, potěší panoramatickým výhledem na Bilbao a okolí. Nahoře na vás čeká restaurace a malý park, ale například také sportovní komplex. 

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

zavřít reklamu
×
Reklama