Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

22. 6. 2023 Jan Nováček
Hallstatt

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt zajímavým tipem na letní dovolenou. Přírodní krásy si nejvíce užijete během jarních a podzimních měsíců, kdy opadne nápor turistů.

Projít si malé městečko, zastavit se a vychutnat si originální atmosféru. Hallstatt je místem, kde se opravdu nespěchá. Stačí pár kroků a budete uprostřed přírody! Jak už napovídá název, v oblasti se těžila sůl už před několika tisíci lety. Mezi místní zajímavosti patří nejen velmi starý solný důl, ale také katolický kostel s kostnicí. Lanovka, vodopády, ferraty a cyklistické trasy, záleží jen, čemu vlastně dáváte přednost. Jednodenní výlet určitě nestačí, i při cestě do Salcburku byste se mohli zdržet déle!

Procházka bohatou rakouskou historií

Ještě před 150 lety bylo běžné, že jste se sem dostali jen lodí nebo po svých. Silnice byla postavená až později. I díky tomu se zachoval osobitý ráz městečka s malým trhem, kde je každý metr čtvereční rozlohy velmi důmyslně využitý. Pokud jste někdy slyšeli o době halštatské, název pochází právě odtud a odpověď, proč tomu tak je, vám dá moderní archeologie. Bílé zlato, jak se někdy soli říkává, se tu těží doslova od nepaměti. Více se dozvíte v místním muzeu, prohlédnout si můžete také kostnici (Beinhaus), kde je přes dva tisíce umělecky vyzdobených lebek, většina je také označena iniciály. K návštěvě láká také kostel Nanebevzetí Panny Marie, který nabídne unikátní výhled na celý kraj zdobený jezerem, horami a malebnou přírodou. Hallstatt je také součástí světového dědictví UNESCO.

Hallstatt

Výlet do solného dolu nesmí chybět

Lanovka, která vyjede na vrchol Salzbergu už za tři minuty? Prohlédněte si solný důl v Hallstattu opravdu zblízka. Můžete se samozřejmě vydat i pěšky, potrvá to asi hodinu a určitě si procvičíte plíce na čerstvém vzduchu. Prohlídka solných dolů trvá asi půl druhé hodiny a zažijete i adrenalinovou hornickou skluzavku, která nabídne šest desítek metrů skvělé jízdy. Důl je obecně považován za nejstarší na světě a nabídne více než šedesát kilometrů spletitých chodeb. Výhodou je také dostupný audioprůvodce v českém jazyce. A mimochodem, nezapomeňte se teple obléct! Tím ale prohlídka Halštatu nekončí. Dejte šanci také jednomu z nejkrásnějších jezer v Evropě!

Cyklostezky si tady užije každý

Nejde jen o proslulé jezero Hallstatt, v širším okolí je ještě několik dalších menších vodních ploch, které si můžete projet v sedle. Na cyklovýletech si užijete například i vodopád Waldbachstrub. Užijete si ale také jako pěší turisté. Co zajímavého můžeme říci o jezeru známém z mnoha pohlednic? Je skvělé pro potápění, nabídne rozlohu asi osm a půl čtverečního kilometru. Nejvyšší hloubka je zhruba 125 metrů, všude, kam se rozhlédnete, uvidíte horské svahy. Je to romantické místo v lůně přírody, což poznáte i při vyhlídkových plavbách. Vypůjčíte si malou loďku, šlapadlo nebo dáte přednost projížďce v malém parníku?

Hallstatt

Nenechte si ujít vyhlídku 5 prstů

Pokud chcete mít okolí jako na dlani, vyjděte si na blízkou vyhlídku nazvanou 5 Fingers tedy 5 prstů. Otevřená je od konce dubna do začátku listopadu. Čtyřmetrové prsty vám nabídnou báječný výhled na jezero, hory a přírodu, která je pro Rakousko tolik typická. Podívat se můžete i do solných dolů Hallein, které jsou odtud necelých šedesát kilometrů. Nabízí se zajímavé porovnání dvou podobných lokalit!

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Každé dítě je svým způsobem i malým průzkumníkem. Proč je tedy…
30. 8. 2023 Jan Nováček

Máte doma malého vědce? Navštivte Zábavní vědecký park Vida! v Brně

V Jihomoravském kraji na vás dýchne malebná krajina. Stalaktity…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Jihomoravském kraji: Propast, jeskyně, ale i zábava pro děti

Písečné duny a slunce si nemusíte užívat pouze v Egyptě. Mohou…
23. 6. 2023 Jan Nováček

Polská Sahara aneb nevšední místo v srdci Evropy

Polsko je opravdu krásná země, která je bohatá na různé toulky…
28. 9. 2023 Nikola Klementová

Top 3 aquaparky v Polsku: Plavání mezi žraloky nebo tobogány dlouhé 3 kilometry

Rozhlednu zvanou Hýlačka bychom našli v Táboře. Čím vším je…
8. 10. 2023 Petr Dostál

Rozhledna Svobody, známá jako Hýlačka: Přestála požár a těší turisty i dnes

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

zavřít reklamu
×
Reklama