Polská Sahara aneb nevšední místo v srdci Evropy

23. 6. 2023 Jan Nováček
Polská sahara

Písečné duny a slunce si nemusíte užívat pouze v Egyptě. Mohou totiž být mnohem blíž, než byste čekali! Na severu Polska je totiž národní park, který vás přenese až do Orientu.

Polsko, to je země nížin, úrodné půdy, architektonických památek a jedinečné přírody. Zkušení turisté ale vědí, že se sem mohou vydat i za písečnými dunami. Jeden z více než dvaceti národních parků však připomíná na první pohled klasickou pouštní scenérii. Lebská Sahara, Bledowská poušť, názvy jsou různé a odkazují na totéž. Borovicové lesy nebo malá jezera přitom nejsou nijak daleko. Slowiński Park Narodowy je skutečně unikátním místem.

Polská sahara

Čeká vás více než čtyřicetimetrová duna

Wydma Lacka alias Lacka Góra, to je místo, odkud uvidíte celou poušť jako na dlani. Je to totiž nejvyšší duna, tyčí se až do dvaačtyřicetimetrové výšky, řada dalších pak přesahuje hranici 30 metrů. Písek, kam se jen podíváte, a přitom jde o rozlehlou oblast, která je z třetiny tvořená hustými lesy. A jak vlastně duny vznikly? Odpověď je jednoduchá, před osmi stoletími tu byl vykácen les kvůli těžbě drahých kovů. Pak už jen příroda vykonala zbytek a připravila moderním turistům originální scenérii. Původní rozloha 150 kilometrů čtverečních se ztenčila, v padesátých letech minulého století vysázeli stromy. Dnes má poušť asi 32 kilometrů čtverečních. Pokud máte rádi klasické outdoorové aktivity, budete se v ní cítit skutečně jako doma! Čekají tu více než dvě miliardy metrů krychlových písku.

O vzniku pouště se vyprávějí legendy. Odpovědnost nese příroda, ale jak se dá očekávat, lidová slovesnost přišla s pověstí. Tentokrát o pekelníkovi, jenž se rozčiloval nad horníky těžícími stříbro, až jim zasypal celý důl zlatým pískem, který přivezl z baltského pobřeží a vytvořil poušť. Její původní rozloha je pětinová a dříve sloužila i jako střelnice pro výcvik německých Afrikakorps. Ještě před nimi na tomto místě cvičily také polské vojenské jednotky. A jak už to na poušti bývá, ve dvacátých letech minulého století tady turisté viděli i pár přeludů. 

Polská sahara

Turistický potenciál místa je značný

V poslední generaci se do Lebské Sahary hodně investuje, cílem je ještě atraktivnější prostředí pro turisty. V okolí se nabízí cyklistika, sandboarding na dunách nebo jízda na čtyřkolkách. Do pouště můžete zavítat celoročně. Možná budete mít štěstí na malou písečnou bouři, což je pro dokreslení atmosféry vskutku jedinečné téma.

Mohlo by Vás zajímat

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

Prokopské údolí
3. 11. 2023 Petr Dostál

Prokopské údolí: Zelená oáza ve velkoměstě

Fascinují vás Maledivy, které omývá překrásné azurové moře? Co…
26. 9. 2023 Nikola Klementová

Působivé evropské Maledivy jen 2 hodiny od hranic: Krásný podzimní výlet pro dospělé i děti

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Špindlerův Mlýn
27. 10. 2023 Petr Dostál

Turistika v okolí Špindlerova Mlýna. Kam vede Harrachova cesta?

Kokořínsko
23. 11. 2023 Petr Dostál

Toulky pískovcovými skalami na Kokořínsku

zavřít reklamu
×
Reklama