Jižní Morava je klenotem Česka: Proč zde strávit letošní letní dovolenou?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.06.2023 05:00
Vinice

Pokud letos nevyrážíte na letní dovolenou za hranice, využijte volného času a vydejte se za krásami Jižní Moravy. Jaká místa stojí za návštěvu?

Ne nadarmo se říká, že je Jižní Morava klenotem Česka, alespoň pro ty, kteří milují nádhernou krajinu, víno, památky a jezera. Navíc se jedná o překrásnou část naší země, kterou si užijete v páru, ale také s dětmi. Ať už vyrážíte autem, pod stan, obytným vozem či karavanem, Morava se stane velkým zážitkem pro všechny členy rodiny.

Pro milovníky vína, ale i cykloturistiky

Rozsáhlé vinice, kam jen oko dohlédne, nemusíte zažít jen v Itálii, ale také na Jižní Moravě. Ještě ke všemu, pokud milujete výlety na kole. Pak můžete obojí spojit a vydat se na jednu z nejkrásnějších stezek s názvem Naučná stezka Valtice. Tuto stezku lze absolvovat i s dětmi. Je dlouhá pět kilometrů a začíná u zámku ve Valticích (48.7402539N, 16.7568858E). 

Cykloturistika

Druhou oblíbenou stezkou, která je dlouhá dvacet kilometrů, je mikulovská naučná stezka (48.8080836N, 16.6385339E). Tu můžete projet autem, ale také na kole. Můžete ji procestovat celou, nebo pouze kus, a to klidně i pěšky. Během vašeho putování můžete navštívit některé vinné sklepy, které maji otevřeno. To se však dozvíte na náměstí v Mikulově, kde najdete informační centrum. Odtud také můžete zahájit putování naučnou stezkou Mikulov.  

Pro ty, kteří milují historii

Jižní Morava nám také nabízí klenoty z historie, které zaujmou nejen dospělé, ale i děti. Známým místem, které stojí za vaši návštěvu, je zámek v Lednici (48.8016203N, 16.8055581E). Pokud máte malé děti, které prohlídku zámku nevydrží, můžete navštívit nádherný krajinářský park a francouzskou zahradu, kde si můžete posedět na lavičce a načerpat energii. Poté se můžete dále vydat parkem k Minaretu. 

Janův hrad

Cestou projdete okolo skaliska s názvem Peklo, ale také kolem rybníka se soustavou ostrůvků. Trasa od zámku k Minaretu je dlouhá přibližně dva kilometry. A pokud chcete děti potěšit, vezměte je na plavbu zastřešenou loďkou, která vyplouvá od lednického zámku. Ujít si nenechte ani Sirotčí hrádek, který najdete v Klentnici (48.8454781N, 16.6405719E). A nebo zříceninu Dívčí hrady (48.8759822N, 16.6618553E). Děti jistě také zabavíte návštěvou Archeoparku Pavlov, kde si budou moci prohlédnout kostěné a kamenné nástroje. 

Na dovolenou, kterou si užijí i děti

Někdy je opravdu složité zabavit i ty nejmenší. V takovém případě se nabízí možnost zastavit se a vyřádit se v aquaparku v Pasohlávkách. Dále v Punkevních jeskyních s podzemní plavbou, projížďkou vláčkem či lanovkou, která vás vyveze k jeskyni. To už jsme ale odbočili do Blanska, tedy na druhou stranu Mikulova. I zde totiž najdete mnoho překrásných míst, například Kateřinskou jeskyni, rozhlednu Podvrší (49.3891022N, 16.7039919E), naučnou stezku Babí lom (49.3140158N, 16.5895947E) a mnoho dalších míst.

Punkevní jeskyně

A co se týče ubytování, záleží pouze na vás, zda dorazíte autem, vlakem či obytňákem. Jižní Morava nabízí mnoho penzionů, ale také vinných sklípků, kde se můžete ubytovat. V případě, že vyrážíte obytným vozem či karavanem, existují různé aplikace, které nabízí ubytování na soukromých pozemcích, kde najdete nejen klid, ale také určité zázemí. Připravili jsme pro vás pouze střípek z míst, která lze navštívit. Tato nádherná část České republiky nabízí více turistických oblastí a zajímavostí. Proto, pokud neprahnete po horké pláži, aktivně strávená dovolená na Jižní Moravě se může stát vaší srdcovou záležitostí.  

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

zavřít reklamu
×
Reklama