Dovolená na Maltě nabídne plážovou pohodu i poznání historie

10. 7. 2023 Jan Nováček
Malta

Jde o místo, na které se slunce usmívá po celý rok. Když se řekne Malta, mnohým turistům se určitě vybaví skvělá atmosféra a pláže, jimž po právu náleží modrá vlajka.

Už jste někdy byli na Maltě? Pokud ne, jde o dobrý tip pro dovolenou, který můžete využít po celý rok. Najdete tu vzpomínku na megalitické období v podobě chrámu Hagar Qim, ale také britskou stopu. Jméno hlavního města je odvozené od nejslavnější osobnosti Malty, muže, který odrazil osmanskou invazi pod vlajkou Johanitů. Zapomenout nelze ani na vesničku Pepka Námořníka, v níž se budou bavit hlavně děti. Vyzkoušíte speciality od místních rybářů nebo si prohlédnete zblízka úzké uličky Valletty?

Malta má za sebou velmi pestré dějiny

Jak dokládají megalitické stavby, historie osídlení Malty je opravdu dlouhá. Moderní dějiny se píší od poloviny šedesátých let, kdy se malá republika stala nezávislou na Velké Británii. Pořád se ale mluví anglicky a měnou je už patnáct let euro, což je pro evropské turisty významným plusem. Středozemní moře nabídne jen málo podobně skvělých pláží, ale také historických zajímavostí, jako právě na Maltě. Chrámy z dávných dob, jako jsou Mnajdra nebo Hagar Qim, jsou dokladem slavné historie. Historické památky najdete hlavně ve Vallettě, jejíž nádhera, která je kolem dokola obehnána hradbami, vznikala hlavně v 16. století. Katedrála svatého Jana, ale také pevnost St. Elmo s báječným výhledem na zátoku, to jsou skvosty, se kterými se setkáte v metropoli této ostrovní země, která je členem EU.

Malta

Co najdete v hlavním městě?

Má šest tisíc obyvatel, ale také Velmistrovský palác. Přesně taková je Valletta, jejíž historické srdce je na prestižním seznamu UNESCO. Měšťanský palác Casa Rocca Piccola, odpočinek plný zeleně v Lower Barrakka Gardens nebo bazilika Panny Marie Karmelské, to jsou nejznámější místa, na která byste měli při návštěvě maltské metropole zavítat. Nezapomeňte na Teatru Manoel, jedno z nejstarších divadel v Evropě, které bylo zbudováno v roce 1731. Čeká na vás i několik muzeí, jejich zaměření je zcela nasnadě – námořnictvo a vojenství. Malta se totiž stala opevněným bodem, který pro svého majitele v běhu staletí skýtal mnoho výhod. A jaká další místa byste měli ochutnat?

Objevujte také Mdinu a Rabat

Ospalé uličky, tisíciletá historie spojená s nejstaršími obydlenými oblastmi ostrova. Mdina nabídne katedrálu svatého Pavla, barokní nádheru z přelomu 17. a 18. století. Pohled z městských hradeb také stojí za to. Rabat je v těsném sousedství Mdiny, nabídne podzemní katakomby z římského období a další antické památky, které ukazují tehdejší život na prosluněném ostrově. Pokud chcete poznat místní prostředí a dopřát si čerstvé rybí speciality, navštivte Marsaxlokk. Tradiční rybářská víska vás potěší i pohledem na tradiční dřevěné loďky zvané luzzu.

Dovolená na Maltě nabídne plážovou pohodu i poznání historie

Zelené Gozo otvírá své brány

Když se vydáte jen malý kus od srdce Malty, ocitnete se v ráji plném zeleně. Severní z maltských ostrovů nabídne prvotřídní pláže, ale také solné pánve a magické chrámy, které pamatují celá tisíciletí. Potápění, procházky rozkvetlou přírodou a klidná atmosféra, přesně toto jsou poznávací znaky ostrova Gozo. Ještě před ním je malý ostrůvek Comino, který má tři čtvereční kilometry a zahrál si v několika slavných filmech.

Jaká další místa vás mohou zaujmout?

Půlmilionová Malta je jen osmdesát kilometrů od sicilských břehů, na třech stovkách čtverečních kilometrů nabízí spoustu krásných míst. Kromě těch, která jsme si již představili, je to vesnička Pepka Námořníka. Sloužila jako kulisa pro film ze začátku osmdesátek s Robinem Williamsem. Jeskyně Blue Grotto s křišťálově čistou vodou nebo věž svaté Agáty z poloviny sedmnáctého století, to jsou další turistické taháky v oblasti. Malta je plná návštěvníků v letních měsících, teploty jsou v té době poměrně vysoko. Pokud se nechcete opalovat, ale spíše objevovat místní historii, zavítejte sem na jaře nebo na podzim. Zimy jsou velmi mírné a teploty kolem patnácti stupňů Celsia jsou na cestování také ideální. Více než tři tisíce hodin slunečního svitu ročně, takovou vizitku má jen málokterá destinace.

Mohlo by Vás zajímat

Rýmovník
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Prakticky již od konce 12. století láká slavná nakloněná věž v…
8. 9. 2023 Jan Nováček

Šikmá věž v Pise přiláká každoročně pět milionů lidí

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje…
14. 9. 2023 Jan Nováček

Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

Šumava
18. 10. 2023 Jan Nováček

Toulky překrásnou šumavskou přírodou v okolí Kvildy

Pálava je známá především jako vinařská oblast. V jejím srdci…
7. 9. 2023 Jan Nováček

Nové Mlýny lákají na krásnou přírodu i letní relax u vody

Pokud vás láká rakouská příroda a historie, pak jistě víte, že…
7. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Fascinují vás Maledivy, které omývá překrásné azurové moře? Co…
26. 9. 2023 Nikola Klementová

Působivé evropské Maledivy jen 2 hodiny od hranic: Krásný podzimní výlet pro dospělé i děti

zavřít reklamu
×
Reklama