Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

24. 7. 2023 Jan Nováček
Malbork

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí rytíři i polští panovníci. Jde o gotickou perlu severu Polska, kterou na cestě do Pobaltí nesmíte minout!

Najdete ho na severu Polska, sloužil jako opěrný bod Řádu německých rytířů při dobývání pohanského Pruska. Jde o jedinečnou ukázku středověké pevnosti, kterou postavili skuteční vojenští mistři. Později se stal i jednou z rezidencí polských pomazaných hlav. Prošel několika obléháními, během válečných konfliktů byl těžce poškozen a přestavba probíhá až dodnes. Z Varšavy na vás čeká cesta přes 300 kilometrů, ale pohled na cihlový hrad, svého druhu největší v Evropě, rozhodně stojí za to!

Kdy začala stavba mohutného komplexu?

Výstavba Malborku proběhla v několika fázích. Práce začala v roce 1278, nedlouho poté, co teutonský řád začal s dobýváním Pruska. Původní název totiž byl Marienburg, který odkazoval na Pannu Marii a je stále uplatňován v historickém kontextu. Jméno Malbork se začalo používat hlavně po konci druhé světové války. Až do prvního dělení Polska v roce 1772 sloužil hrad jako rezidence polských králů. Dělí se na tři velké části, takže si na jeho prohlídku vyhraďte nejlépe celý den. Pojďme si připomenout nejzajímavější místa, která připomenou bohatou historii pevnosti. Ta je mimochodem od druhé poloviny devadesátek na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO.

Malbork

Ke hradu můžete rovnou od vlaku

Čekají vás asi dvě hodiny jízdy od Varšavy nebo půlhodinka z Gdaňsku, pokud pojedete na výlet za historií autem. Kdo se vydá vlakem, půjde od nádraží v Malborku ještě asi patnáct minut k hlavní bráně hradu. Největší cihlový hrad na světě má přes 20 hektarů, dělí se do tří částí – Dolní, Střední a Horní – z nichž každá má své opevnění. Nechybí ani rozsáhlé bašty a příkopy, stejně jako přírodní překážka pro dobyvatele, kterou je řeka Nogat. Jaké místnosti nebo stavby si můžete prohlédnout?

Gotická nádhera, která je věčně živá

Velký refektář, kde se konala slavnostní setkání Teutonů, ale také kaple svaté Anny nebo pokoje, které obýval sám řádový velmistr. Nabídka, která čeká na milovníky historie v Malborku, je rozhodně velmi pestrá. V kostele Panny Marie je pohřbeno i několik lídrů slavného řádu, nechybí ani rozsáhlá sbírka brnění, praporců nebo pohárů a dalších předmětů denní potřeby teutonských rytířů. Stejně tak jsou k vidění i cenné rukopisy. Otevřeno je každý den v týdnu mezi devátou ranní a osmou večer. Poslední vstupenku si koupíte v pět, ale nabízí se také online nákup dopředu, což je pro turisty mnohem praktičtější. 

Malbork

Užít si můžete i historické workshopy

Navštívíte také hradní muzeum, které vítá fanoušky středověku už od začátku šedesátek. Vyzkoušet si můžete také různé workshopy, při kterých se naučíte kaligrafii, umění knihtisku nebo tvorbu vitráží. Hrad, který obývala až třítisícová posádka, je pro zajímavost třikrát rozlehlejší než anglický Windsor. Malbork se stavěl více než 130 let a mnohokrát změnil majitele. Značně byl poškozen během švédské okupace a škody utrpěl také během druhé světové války. Proběhla ale řada oprav a dnes je tento majestátní hrad jedním z největších turistických lákadel v severním Polsku. Může se pro vás stát bránou na cestě do Pobaltí.

Vstupné a otevírací doba

Hrad Malbork je otevřen v jarní a letní sezóně (29.04. - 30.09.) od 9:00 do 20:00, v podzimní a zimní sezóně (1.10. - 28.04.) od 9:00 do 16:00. Otevírací doba o svátcích se může lišit. Aktuální otevírací dobu včetně vstupného najdete na oficiálních stránkách zamek.malbork.pl.

Mohlo by Vás zajímat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Caorle
17. 10. 2023 Jan Nováček

Caorle: Skrytá perla severní Itálie ležící ve stínu Benátek

Máte rádi britskou kulturu? Pak musíte alespoň jednou za život…
17. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejzajímavějších míst v Londýně

Přimda
20. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

zavřít reklamu
×
Reklama