Kam na výlet v Královéhradeckém kraji: Vydejte se za poznáním i rekreací

2. 8. 2023 Jan Nováček
Hrad Kost

Královéhradecký kraj patří mezi ty, které mají turistům hodně co nabídnout. A nejen, že je nabídka turistických cílů široká, je také nesmírně rozmanitá. Plyne to i z rozmanitosti místní krajiny.

Zatímco v jižní části kraje se ještě rozkládá Polabská nížina, v části severní se již tyčí štíty Krkonoš a zvedají se Orlické hory. Královéhradecký kraj tak nabízí celou řadu zajímavých míst pro celou rodinu. Nebudeme se příliš rozepisovat o krásách výletu na Sněžku nebo bohatosti zvěře v safari ve Dvoře Králové nad Labem. Tato místa napadnou asi každého, co ale nabízí kraj dalšího?

Hrad Kost

Nejzachovalejší ze všech českých gotických hradů přímo láká k návštěvě. Hrad z poloviny 14. století je zážitkem nejen pro milovníky historie. Výlet na hrad Kost však nemusí být jen o obdivování středověké architektury. Jednou z jeho zvláštností je to, že patří mezi několik málo středověkých hradů, které jejich stavitelé neumístili na kopec nebo skálu, ale naopak do údolí. V případě hradu Kost to navíc není jedno údolí, ale křižovatka hned tří údolí. Především stezka v údolí Plakánek je krásnou procházkou, kterou si užijí všichni. 

Hrad Kost

Naučná stezka Bitva u Hradce Králové

V červenci roku 1866 se u krajského města odehrála největší bitva, která byla na našem území kdy svedena. Střetla se v ní vojska Rakouské a Pruské armády, bojovalo v ní téměř půl milionu mužů a tisíce z nich zemřeli. Dnes bitvu připomíná naučná stezka. Jedná se vlastně o několik naučných tras v celkové délce 43 km na kterých se turisté setkají s desítkami informačních panelů, pomníků, i s vojenskými hřbitovy, a dokonce mohou zavítat i do muzea. Stezka vede po silnicích i značených turistických trasách na nezpevněných cestách. 

Supí hnízdo

V oblasti Broumovsko naleznou turisté vrch, pro který se vžil název Supí hnízdo. Tento skalní útvar ve výšce 702 metrů nad mořem je oblíbeným cílem mnoha výletníků. Odměnou za jejich vytrvalost při výšlapu jsou krásné výhledy na celé okolí, vidět je na celou Broumovskou kotlinu, ale i na Adršpašský masiv a na Krkonoše. Krásná příroda láká nejen lidi, ale i řadu vzácných rostlin a živočichů, kteří zde žijí. Vrch Soví hnízdo je přístupný po turistické stezce. 

Supí hnízdo

Ve výčtu zajímavých míst v Královéhradeckém kraji by bylo možné pokračovat ještě dlouho, Babiččino údolí, zámky Opočno, Dětenice, nebo Ratibořice, pramen Labe, či lázně Velichovky. V Královéhradeckém kraji se najde pro každého něco. 

Mohlo by Vás zajímat

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Ačkoliv je dnes Kutná Hora zastíněna celou řadou jiných…
6. 9. 2023 Jan Nováček

Kutná Hora si i dnes ponechává své středověké kouzlo

Křivoklát
9. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

Velká Británie nabízí spoustu zákoutí, v nichž můžete obdivovat…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Milujete historii? York je zajímavým tipem pro všechny cestovatele

Pokud vás láká rakouská příroda a historie, pak jistě víte, že…
7. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Hrad Bezděz
23. 10. 2023 Petr Dostál

Hrad Bezděz inspiroval Máchův Máj

Pokud milujete tradiční britské legendy, nesmíte při svých…
12. 8. 2023 Jan Nováček

Nottingham a vzpomínka na báječná dobrodružství Robina Hooda

zavřít reklamu
×
Reklama