Kam na výlet s dětmi, který vás nezruinuje: Panská skála, Harrachov a další

22. 8. 2023 Jan Nováček
Panská skála

Rádi byste vyrazili s dětmi na výlet? Naše území nabízí spoustu nádherných přírodních lokalit, zajímavých přírodních útvarů nebo naučných stezek, kde není potřeba platit vstupné. Přinášíme inspirace.

Panská skála – Varhany

Jedná s o jeden z nejstarších chráněných geologických útvarů. Jsou to pozůstatky nevelkého návrší čedičového původu, které vznikly tuhnutím magmatu. Vypravit se k ní musíte do severních Čech, kde ční z náhorní plošiny mezi městečkem Kamenický Šenov a obcí Prácheň. Až k tomuto útvaru dorazíte možná vám bude povědomý. Aby ne, natáčela se zde oblíbená pohádka Pyšná princezna. A proč právě varhany? Neboť tento kamenný útvar svým vzhledem připomíná píšťaly právě tohoto hudebního nástroje. V současné době patří Panská skála mezi národní přírodní památky a je jedním z nejvíce navštěvovaných geologických útvarů na našem území. Znají jej i geologové ze zahraničí.

Panská skála - Varhany

Modlivý důl

Když už budete plánovat výlet na Panskou skálu, zavítejte také do Modlivého dolu, který se nachází nedaleko – v obci Svojkov u Nového Boru. Toto romantické skalnaté území se rozprostírá pod Slavíčkem a Tisovým vrchem a táhne se mezi skalami z pískovce. O tomto tajemném poutním místě kolují roztodivné pověsti. Na počátku zde stávala dřevěná kaplička, teprve později zde byla vybudována kaple.

Harrachov

Toto horské lyžařské středisko nabízí hned několik možností.

Mumlavské vodopády

Nacházejí se na dravé řece Mumlavě. Vytvářejí je stupňovité žulové bloky nedaleko centra města. Vodopády jsou dobře přístupné a vede k nim turisticky značená stezka, jejíž začátek je u autobusového nádraží v Harrachově. Cesta prochází nádhernou krajinou Krkonošska. K vodopádům můžete vyrazit v létě pěšky nebo na kole a v zimě na běžkách. Od vodopádů můžete pokračovat dále k Vosecké bodě nebo na Krakonošovu snídani.

Mumlavské vodopády

Včelí naučná stezka hraběte Jana Harracha

Vydejte se poznat zajímavý život včel se všemi jeho záhadami a tajemstvími. To vám umožní tato naučná stezka, která se také nachází v Harrachově. Na stezce se setkáte s informačními tabulemi, na kterých se dozvíte mnoho zajímavého o tomto užitečném hmyzu. Zajisté vás zaujmou úly s vývojovou řadou, kde jsou k vidění ty nejstarší, ale i moderní typy úlů. Prohlédněte si také speciální úl, který je věrnou kopií pravého úlu. Plástve pak nahrazují fotografie včelího společenství.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Obsahuje sbírku rostlin vyskytujících se ve vlhkých subtropech. Během letního období je přesunutá do venkovních prostor. Je rozdělena do různých světadílů, podle původní domoviny jednotlivých exponátů. Součástí sbírky je velké množství sukulentů. K vidění jsou i starobylé cykasy, kamélie nebo myrty. Některé rostliny pocházejí ze sbírek bývalé univerzity nacházejí se v 19. století na Smíchově. Unikátní je exemplář jinanu dvoulaločného, jehož stáří se odhaduje na 130 let. Venkovní expozice je přístupná zdarma.

Mohlo by Vás zajímat

Dracéna
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Nejmenší sourozenec Čech a Moravy bývá často označován chybně…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Opomíjené České Slezsko, víc než jen zelí ke snídani i k večeři

Polovina října se v Mutěnicích na Hodonínsku ponese v duchu…
10. 10. 2023 Petr Dostál

Tradice burčákových pochodů okolo Mutěnic pokračuje i letos

Prokopské údolí
3. 11. 2023 Petr Dostál

Prokopské údolí: Zelená oáza ve velkoměstě

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

Písečné duny a slunce si nemusíte užívat pouze v Egyptě. Mohou…
23. 6. 2023 Jan Nováček

Polská Sahara aneb nevšední místo v srdci Evropy

Česká republika je nádherná země, která skrývá mnoho…
23. 5. 2023 Nikola Klementová

Kam s dětmi za zábavou a poznáním za deštivého počasí?

zavřít reklamu
×
Reklama