Toulky po nejkrásnějších hradech a zámcích východních Čech

fotografie autora Jan Nováček publikováno 14.08.2023 05:00
Hrad

V České republice se nachází stovky hradů a zámků, které fascinují turisty z celého světa. Na východě Čech se pak nachází několik těchto historických staveb, jejichž návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl leží v samotném srdci stejnojmenného zhruba desetitisícového města. Jde o jeden z největších renesančních zámků na našem území, a v roce 1999 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Této cti se stavbě dostalo kvůli řadě unikátních prvků arkádového renesančního venkovského stylu původem z Itálie.

Zámek nechal postavit v letech 1560-1580 Vratislav z Pernštejna jako dar pro svou manželku, v 17. a 18. století byl pak majiteli postupně rozšířen a doplněn o barokní prvky. Rozsáhlejší zámecký komplex tvoří několik dalších budov, včetně Pivovaru, v němž se narodil slavný český hudební skladatel Bedřich Smetana. Významnou částí stavby je pak rodinné divadlo, které bylo postaveno v roce 1797 a dochovalo v původní podobě až dodnes, tedy včetně původních jevištních strojů a osvětlovacích zařízení.

Zámek Litomyšl

Při návštěvě můžete využít dva základní okruhy, přičemž za každý z nich zaplatí dospělí 200 Kč. V červenci a srpnu je litomyšlský zámek otevřen od úterý do neděle od 9 do 16 hodin, od září se pak otevírá o hodinu později.  Kromě samotného zámku pak můžete navštívit místní vinné sklepy či výstavu českého sochaře Olbrama Zoubka. Za zmínku pak stojí také samotné město Litomyšl, kde najdete řadu krásných kostelů či útulných restaurací.

Zámek Nové Hrady

Jen 20 minut jízdy od Litomyšle se nachází Zámek Nové Hrady. Jde o poměrně vzácnou stavbu, jelikož je jedním z mála rokokových památek v ČR. Vybudován byl v letech 1774-1777 a jeho vzorem byla velkolepá letní sídla ve Francii. Proto v jeho okolí najdeme rozsáhlé zahrady či bludiště. Novým Hradům se tak často přezdívá české Versailles či malý Schönbrunn.

Zámek Nové Hrady

Za vstup do zámku zaplatí dospělí 120 Kč, návštěva areálu pak vyjde na korun osmdesát. Součástí zámku jsou pak také muzeum motokol či galerie klobouků. Protože je zámek v soukromém vlastnictví, majitelé nedostávají žádné finanční prostředky od státu a vstupné jde na údržbu a obnovu areálu. V sousedství se nachází také jelení farma, kde si můžete některá zvířata prohlédnout z vyhlídky nad muzeem motocyklů.

Hrad Kunětická Hora

Na vrcholu Kunětická Hora nedaleko Pardubic se nachází stejnojmenná zřícenina gotického hradu. Jeho historie sahá podle odhadů až do 14. století, přičemž se stal významnou pevností zejména v době husitských válek. Během třicetileté války pak byl dobyt, vypleněn a vypálen. Od minulého století však probíhají rekonstrukční a restaurační práce bojující za jeho obnovu.

Hrad Kunětická Hora

Z kopce je krásný výhled na široké okolí. Vstup do okolí hradu je zdarma, vnitřní prostory pak dospělé osoby vyjdou na 160 Kč. Návštěvu Kunětické hory je pak vhodné spojit i s prohlídkou města Pardubice, které je srdcem perníkářské výroby i dostihového sportu. V Pardubicích se nachází také krásný zámek, kde lze navštívit muzeum regionu východních Čech.

Kam dál na východě Čech?

Cestou ze zámku Nové Hrady do Pardubic se můžete zastavit také v Chrudimi, které je samo o sobě krásným městem. Kromě toho pak v oblasti najdete také zámky Choltice či Orlice, hrad Pecka nebo tvrz Josefov. Východní Čechy tak stojí jistě za návštěvu všem, kteří preferují naše luhy a háje před zahraniční dovolenou.

Mohlo by Vás zajímat

Meloun
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování melounů: Jak vypěstovat sladké a velké melouny a jak poznat, že je čas sklizně

ARRES
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Chytrý systém ARRES dokáže najít a opravit výtluky a praskliny ve vozovce

Jahody
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Tuto zeleninu vedle jahod nepěstujte, ošidili byste se o bohatou úrodu sladkých plodů

zavřít reklamu
×
Reklama