Toulky po nejkrásnějších hradech a zámcích východních Čech

14. 8. 2023 Jan Nováček
Hrad

V České republice se nachází stovky hradů a zámků, které fascinují turisty z celého světa. Na východě Čech se pak nachází několik těchto historických staveb, jejichž návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít.

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl leží v samotném srdci stejnojmenného zhruba desetitisícového města. Jde o jeden z největších renesančních zámků na našem území, a v roce 1999 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Této cti se stavbě dostalo kvůli řadě unikátních prvků arkádového renesančního venkovského stylu původem z Itálie.

Zámek nechal postavit v letech 1560-1580 Vratislav z Pernštejna jako dar pro svou manželku, v 17. a 18. století byl pak majiteli postupně rozšířen a doplněn o barokní prvky. Rozsáhlejší zámecký komplex tvoří několik dalších budov, včetně Pivovaru, v němž se narodil slavný český hudební skladatel Bedřich Smetana. Významnou částí stavby je pak rodinné divadlo, které bylo postaveno v roce 1797 a dochovalo v původní podobě až dodnes, tedy včetně původních jevištních strojů a osvětlovacích zařízení.

Zámek Litomyšl

Při návštěvě můžete využít dva základní okruhy, přičemž za každý z nich zaplatí dospělí 200 Kč. V červenci a srpnu je litomyšlský zámek otevřen od úterý do neděle od 9 do 16 hodin, od září se pak otevírá o hodinu později.  Kromě samotného zámku pak můžete navštívit místní vinné sklepy či výstavu českého sochaře Olbrama Zoubka. Za zmínku pak stojí také samotné město Litomyšl, kde najdete řadu krásných kostelů či útulných restaurací.

Zámek Nové Hrady

Jen 20 minut jízdy od Litomyšle se nachází Zámek Nové Hrady. Jde o poměrně vzácnou stavbu, jelikož je jedním z mála rokokových památek v ČR. Vybudován byl v letech 1774-1777 a jeho vzorem byla velkolepá letní sídla ve Francii. Proto v jeho okolí najdeme rozsáhlé zahrady či bludiště. Novým Hradům se tak často přezdívá české Versailles či malý Schönbrunn.

Zámek Nové Hrady

Za vstup do zámku zaplatí dospělí 120 Kč, návštěva areálu pak vyjde na korun osmdesát. Součástí zámku jsou pak také muzeum motokol či galerie klobouků. Protože je zámek v soukromém vlastnictví, majitelé nedostávají žádné finanční prostředky od státu a vstupné jde na údržbu a obnovu areálu. V sousedství se nachází také jelení farma, kde si můžete některá zvířata prohlédnout z vyhlídky nad muzeem motocyklů.

Hrad Kunětická Hora

Na vrcholu Kunětická Hora nedaleko Pardubic se nachází stejnojmenná zřícenina gotického hradu. Jeho historie sahá podle odhadů až do 14. století, přičemž se stal významnou pevností zejména v době husitských válek. Během třicetileté války pak byl dobyt, vypleněn a vypálen. Od minulého století však probíhají rekonstrukční a restaurační práce bojující za jeho obnovu.

Hrad Kunětická Hora

Z kopce je krásný výhled na široké okolí. Vstup do okolí hradu je zdarma, vnitřní prostory pak dospělé osoby vyjdou na 160 Kč. Návštěvu Kunětické hory je pak vhodné spojit i s prohlídkou města Pardubice, které je srdcem perníkářské výroby i dostihového sportu. V Pardubicích se nachází také krásný zámek, kde lze navštívit muzeum regionu východních Čech.

Kam dál na východě Čech?

Cestou ze zámku Nové Hrady do Pardubic se můžete zastavit také v Chrudimi, které je samo o sobě krásným městem. Kromě toho pak v oblasti najdete také zámky Choltice či Orlice, hrad Pecka nebo tvrz Josefov. Východní Čechy tak stojí jistě za návštěvu všem, kteří preferují naše luhy a háje před zahraniční dovolenou.

Mohlo by Vás zajímat

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Turistům dlouho neznámá Balkánská perla se otevírá světu.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

Kaňony jako v USA a hory majestátnější než v Rakousku, to je Albánie

Ačkoliv je dnes Kutná Hora zastíněna celou řadou jiných…
6. 9. 2023 Jan Nováček

Kutná Hora si i dnes ponechává své středověké kouzlo

Kokořínsko
23. 11. 2023 Petr Dostál

Toulky pískovcovými skalami na Kokořínsku

Prakticky již od konce 12. století láká slavná nakloněná věž v…
8. 9. 2023 Jan Nováček

Šikmá věž v Pise přiláká každoročně pět milionů lidí

Sotva 30 kilometrů východně od Prahy leží město Kostelec nad…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Kostelec nad Černými lesy: Skrytá perla Středočeského kraje

Krajina řeky Sázavy je zajímavá hlavně jako ráj vodáků. Vydat…
1. 10. 2023 Petr Dostál

Kraj vodáků nabídne i pohádkovou romantiku: Vydejte se na zámek ve Zruči nad Sázavou

zavřít reklamu
×
Reklama