Šikmá věž v Pise přiláká každoročně pět milionů lidí

8. 9. 2023 Jan Nováček

Prakticky již od konce 12. století láká slavná nakloněná věž v italském městě Pisa návštěvníky z celého světa. Pohled na vlastní oči by měl zažít skutečně každý milovník architektury, památek i italské kultury, ke které šikmá věž v Pise jednoznačně patří.

Pokud jste alespoň trochu aktivní na sociálních sítí, pravděpodobně několikrát za rok zaznamenáte fotky vašich přátel a známých pózujících se slavnou věží v Pise v pozadí. Zatímco někteří lidé tyto snímky s nechutí přeskočí, v jiných vyvolají touhu podívat se na toto místo osobně. Pokud patříte do druhé skupiny lidí, máme pro vás několik tipů a rad, jak si svůj výlet do Pisy užít naplno.

Proč se šikmá věž v Pise naklání?

Před návštěvou šikmé věže v Pise je dobré znát alespoň stručný přehled historie této památky. Stavba věže byla zahájena v roce 1173 a pokračovala dalších téměř 200 let

Již během výstavby druhého patra však začalo docházet k jejímu náklonu, jelikož měkká půda na jedné straně staveniště neunesla váhu základů. Architekti se v průběhu staletí snažili sklon věže zvrátit. Některé tyto zásahy však situaci spíše zhoršily. 

Náměstí zázraků

V roce 2001 došlo k poslednímu velkému zásahu do samotných základů, a přestože tak věž zůstává stále nakloněná, je považována za stabilizovanou.

Jak se k věži v Pise dostat

Šikmá věž v Pise se nachází zhruba 20 minut pěšky od železniční stanice Pisa-Centrale. Cestu si však můžete zkrátit prostřednictvím městské autobusové dopravy. 

Šikmá věžse nachází na Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli), které zahrnuje katedrálu a většinu dalších významných památek v Pise. Je dobré na místo dorazit před devátou hodinou ranní, než sem dorazí první turistické zájezdy. Zbývající čas pak můžete věnovat prohlídce nejbližšího okolí či samotného města, které má také co nabídnout. Případně můžete výlet spojit s nedalekou Florencií, kam se lze dopravit také vlakem.

S focením příliš neotálejte

Jakmile dorazíte na místo, pořiďte si fotku s věží co nejdříve, dokud se ještě okolo nehemží davy turistů. Můžete také zkusit počkat až na večer, kdy se lidé zpravidla rozptýlí. Pokud máte dostatek času, neváhejte využít i vstupu na vrchol věže. I zde však platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Výstup na 294 schodů může být pro řadu lidí zejména v letních dnech náročný, výhled však rozhodně stojí za to.

Během návštěvy v Pise prozkoumejte i nejbližší okolí věže

Když už budete na Náměstí zázraků a zbyde vám dostatek času, navštivte také katedrálu Santa Maria Assunta. Stavba z 11. století se vyznačuje krásnými mramorovými fasádami, složitými řezbami a pozoruhodnými bronzovými dveřmi. Uvnitř se také nacházejí některé z nejvýznamnějších pisánských relikvií. 

Nedaleko se nachází baptisterium sv. Jana Křtitele, které je největším svého druhu na území Itálie. V jeho architektuře se pak snoubí prvky římského a islámského stylu, které zaujmou na první pohled. Baptisterium je také známé svou pozoruhodnou akustikou, díky níž je oblíbeným místem pro koncerty a další hudební vystoupení. 

Poslední památkou na Náměstí zázraků stojící za zmínku je pak hřbitov Campo Santo, který byl původně vytvořen jako posvátná půda pro zeminu přivezenou ze Svaté země, v průběhu staletí se však stal místem posledního odpočinku mnoha významných obyvatel Pisy.

Ať už do Pisy vyrazíte pouze na krátký výlet k šikmé věži, či na delší pobyt spojený s prohlídkou města, určitě nebudete litovat. Pisa je místem, které na vás dýchne naprosto unikátní a nepopsatelnou atmosférou, kterou budete cítit na vlastní kůži ještě několik dní po návratu z dovolené.

Mohlo by Vás zajímat

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Ačkoliv je Česko považováno za srdce Evropy, netkví jeho krása…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější architektonické klenoty České republiky

Písečné duny a slunce si nemusíte užívat pouze v Egyptě. Mohou…
23. 6. 2023 Jan Nováček

Polská Sahara aneb nevšední místo v srdci Evropy

Město Pardubice letos v říjnu, konkrétně v neděli 8.10.,…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Již tento víkend: Velká pardubická, jeden z nejnáročnějších dostihů na světě

Fascinují vás Maledivy, které omývá překrásné azurové moře? Co…
26. 9. 2023 Nikola Klementová

Působivé evropské Maledivy jen 2 hodiny od hranic: Krásný podzimní výlet pro dospělé i děti

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

zavřít reklamu
×
Reklama